Ivan Burazin prikupio dva milijuna dolara: “Već smo privukli pažnju potencijalnih kupaca”
Među ulagačima su suosnivač Infinuma Tomislav Car, osnivač Photomatha Damir Sabol, suosnivač Nanobita Alan Sumina, suosnivač Fivea Luka Abrus itd.,a značajan odaziv ozbiljnih ulagača nesumnjivo je pokazatelj da oni u projektu Daytona vide ozbiljan potencijal
Startup Ivana Burazina, Daytona, nakon samo par mjeseci od službenog predstavljanja javnosti, prikupio je investiciju od 2 milijuna dolara. Burazin je široj javnosti postao poznat kao osnivač developerske konferencije Shift, a nakon toga i kao direktor za developersko iskustvo u Infobipu.
Projekt Daytona, u kojem je Burazin direktor pokrenuo je sa suosnivačima Vedranom Jukićem, koji ima funkciju glavnog tehničkog direktora i Goranom Draganićem, glavnim arhitektom njihovog softverskog rješenja.
Zvučna imena hrvatske tech industrije u ovome vide potencijal
Inače, radi se o ljudima koji su bili originalna postava Codeanywhere-a, koji se još 2013. bavio razvojem alata za developere koji ima omogućuje programiranje u “oblaku” Upravo je to iskustvo bila podloga za razvoj Daytone – rješenja koje developerima, laički rečeno, olakšava njihov svakodnevni rad.
Da ovaj proizvod ima ozbiljan potencijal može se zaključiti iz niza poznatih imena hrvatske tech industrije koji su se našli na popisu ulagača u ovoj, najranijoj, tzv. pre-seed fazi financiranja, kada je cijela priča tek na početku. Tako su među ulagačima suosnivač Infinuma Tomislav Car, osnivač Photomatha Damir Sabol, suosnivač Nanobita Alan Sumina, suosnivač Fivea Luka Abrus itd.
Čini se da hrvatska tech scena prilično dobro surađuje i međusobno se podržava, ako se sjetimo da je, na primjer, Car uložio i u CircuitMess Alberta Gajšaka, kojem je i mentor. Sabol je prije par godina uložio u robotičko-edukativni startup Stemi, a ima i još takvih i sličnih primjera.
Burazin kaže da je ta međusobna podrška odlika zdravog i već sazrelog ekosustava.
“Svi spominjemo Estoniju jer je to baš primjer koji treba pratiti; kada par pojedinaca uspije onda oni investiraju u sljedeću generaciju i tako lančano raste cijela regija”, kaže i dodaje da im je strategija u ovoj rundi investiranja bila fokusirati se upravo na anđeoske investitore, poput nabrojanih, koji osim novca, mogu podijeliti i svoje iskustvo, s obzirom na uspjehe koje imaju iza sebe.
Interes za Daytonu među najvećim svjetskim kompanijama
Iz Daytone tvrde da su i prije službenog pokretanja, početkom rujna ove godine, privukli pažnju potencijalnih kupaca, među kojima su i neke od 500 najvećih kompanija iz sektora poput bankarstva, telekomunikacija i avio-industrije. Iako je Burazin prije ovoga bio u Infobipu, koji je danas već veća kompanija i na globalnoj razini, u startup svijetu je, na ovaj ili onaj način, zapravo već godinama.
“Codeanywhere, osnovan kao PHPanywhere, startup je kojeg sam s kolegama pokrenuo još 2009., ujedno i prvi hrvatski startup koji je ušao u poznati američki akcelerator Techstars. Upravo se iz Codeanywhere i razvila Daytona, tako da je riječ o nastavku mojeg konstantnog rada u startup ekosustavu. Naravno, Shift je inicijalno počeo kao startup konferencija, a i danas su startupi važan dio tog događaja. U krajnjoj liniji, Infobip je startup tako da se može reći da sam u startupima, u različitim ulogama, već više od desetljeća i Daytona je za mene prirodan korak”, kaže.
Daytona trenutno okuplja vrlo mali tim ljudi. Imaju tek 11 zaposlenih, a ovih dva milijuna dolara koji su prikupili iskoristit će, naravno, za širenje tima i osvajanje tržišta, koje su im, zapravo, velike kompanije koje imaju potrebu za ovakvim tipom softvera.