Udruga Spasimo Unu: Tko će sanirati teren gdje su bili radovi za minihidroelektranu?

featured image

18. lis 2024. 17:14

Udruga Spasimo Unu primila je rješenje kojim je građevinska dozvola za minihidroelektranu oglašena ništavom i glavni dio borbe za zaštitu izvora Unu je završen, ali lokacijska dozvola još nije stavljena izvan snage, a Ministarstvo prostornog uređenja nije naložilo vraćanje lokacije u prijašnje stanje

Udruga Spasimo Unu primila je rješenje Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine kojim su građevinska dozvola za gradnju hidroelektrane i rješenje o produženju njezinog važenja oglasili ništavima.

Podsjetimo se kronologije: Minihidroelektrana u neposrednoj blizini zaštićenog izvora Une počela se graditi u srpnju, što je izazvalo prosvjede mjesec kasnije. Ubrzo nakon toga Državni inspektorat je zabranio radove, a kaštelanski investitori su se povukli. Ministarstvo je građevinsku dozvolu poništilo tek u listopadu, na isti dan kad je udruga podnijela tužbu Upravnom sudu u Zagrebu. Tu tužbu udruga je nakon toga povukla.

Poništavanje građevinske dozvole dobra je vijest za udrugu i zaštitu prirode, no iznenadili su se jer je Ministarstvo navelo da je građevinsku dozvolu oglasilo ništavom po službenoj dužnosti. Odvjetnica udruga Ajna Mujević za Forbes Hrvatska kaže kako to nije točno jer je Ministarstvo u svom priopćenju od 13. kolovoza tvrdilo da nemaju zakonske uvjete za poništavanje lokacijske i građevinske dozvole, što je tražio inspektorat. U istom priopćenju naveli su kako su zaprimili prijedlog (Udruge) za oglašavanje građevinske dozvole i rješenja o njenom produženju ništavima, te su tada pokrenuli upravni postupak.

Što je s lokacijskom dozvolom i sanacijom?

Da je Ministarstvo radilo prema prijedlogu udruge, onda bi morali dati i odgovor na pitanje tko će lokaciju na kojoj se trebala graditi minihidroelektrana vratiti u prijašnje stanje. Udruga je predlagala da to napravi investitor – tvrtka Pipra.

Stanje na lokaciji nije izvrsno. Osim što su tamo izvođeni radovi, postavljeni zečji nasipi propuštaju vodu, a u jednom trenutku nastradao je i lokalni vodovod. Informacije o tome hoće li netko sanirati lokaciju za sada nema.

Lokacijska dozvola također je još uvijek na snazi. Ministarstvo je nije oglasilo ništavim, a to ni udruga nije tražila u svom zahtjevu. Odvjetnica Mujević objašnjava kako to nisu tražili samo zato jer su htjeli brzo djelovati.

Prilikom podnošenja zahtjeva nisu bili u posjedu lokacijske dozvole, zbog čega su se usredotočili samo na građevinsku. Ako bi se oglasila ništavom, investitor ne bi smio graditi.

Nakon što su dobili cijeli spis, poslali su nadopunu prijedloga, a 21. kolovoza su pred Upravnim sudom u Splitu pokrenuli sudski postupak za poništenje svih spornih rješenja među kojima je i lokacijska dozvola. Postojanje lokacijske dozvole ne predstavlja kratkoročnu opasnost za navedenu lokaciju, no u dužem roku bi bilo dobro da i ona bude ukinuta kako se slična priča ne bi ponovila u budućnosti.

Kako bi što više zaštitila lokaciju, udruga svojom tužbom na Upravnom sudu u Splitu traži poništenje lokacijske dozvole i njezine izmjene i dopune te sanaciju. Sud na to neće morati pristati, no barem će morati obrazložiti svoju odluku. Nakon toga trebale bi uslijediti izmjene prostornog plana, kako bi predmetno područje bilo isključeno iz građevinske zone, a paralelno će tražiti viši nivo zaštite izvora rijeke Une, odnosno drukčiju klasifikacija zaštite predmetnog područja.