Crikvenički Jadran, u većinskom vlasništvu mirovinaca, priprema se za dokapitalizaciju
Jadran, hotelska tvrtka iz Crikvenice, sprema se za dokapitalizaciju, nakon koje bi se značajno mogla promijeniti vlasnička struktura. U središte pozornosti došli su prije dvije godine, kada su kupili hotel u Postirama čiji suvlasnik je bio i Pavao Vujnovac
Hotelska kompanija Jadran d.d. iz Crikvenice sazvala je Glavnu skupštinu, koja će se održati 2. prosinca 2024. godine. Najzanimljivija točka dnevnog reda je odluka o smanjenju i povećanju temeljnog kapitala društva.
Predloženo je smanjenje temeljnog kapitala sa sadašnjih 64.039.780 eura na 27.971.463 eura, što znači smanjenje za iznos od 36.068.317 eura. Ovo smanjenje provest će se bez isplate dioničarima, prijenosom tog iznosa u kapitalne rezerve.
Nakon smanjenja, predloženo je povećanje temeljnog kapitala društva putem javne ponude do najviše 50.000.000 eura. Ako se taj prijedlog usvoji, ukupan temeljni kapital društva mogao bi narasti na najviše 77.971.463 eura. Ovo povećanje bit će realizirano izdavanjem novih dionica.
Nove dionice bit će izdane po cijeni koja neće biti manja od 1 eura po dionici. Točna cijena ovisit će o interesu ulagatelja i uvjetima na tržištu kapitala. Sredstva prikupljena povećanjem temeljnog kapitala, kako se navodi u pozivu na Glavnu skupštinu, koristit će se za investicijska ulaganja i kao obrtna sredstva društva, s ciljem daljnjeg širenja i razvoja poslovanja.
Prvi krug rezerviran za postojeće dioničare
Javna ponuda dionica provest će se u dva kruga. Prvi krug rezerviran je za postojeće dioničare, koji imaju pravo prvenstva. To znači da mogu upisati nove dionice proporcionalno svom trenutnom udjelu u društvu.
Ako postojeći dioničari, koji trenutno posjeduju 27.971.463 dionice, iskoriste svoje pravo i u prvom krugu upišu maksimalan broj dionica, njihov udio će nakon povećanja temeljnog kapitala iznositi 58,88 posto.
Drugi krug bit će otvoren svim ulagateljima, uključujući postojeće dioničare koji žele upisati više dionica nego što im pripada u prvom krugu. Ako u drugom krugu sve preostale dionice budu kupljene od strane novih ulagatelja, oni će imati 41,12 posto dionica.
Jasno je da bi ova dokapitalizacija mogla značiti značajnu promjenu u vlasničkoj strukturi Jadrana. Trenutno u vlasničkoj strukturi dominiraju mirovinski fondovi. Većinski vlasnik crikveničke hotelske kuće je fond PBZ CO – kategorija B, koji drži nešto više od 58 posto dionica. Na drugom mjestu je Erste Plavi – kategorija B, koji ima oko 30 posto dionica.
Od ostalih dioničara tu su CERP, odnosno država, koja ima manje od tri posto dionica. U prvih deset dioničara, ali sa simboličnim udjelima, manjim od jedan posto tu su i Hrvatske vode, Grad Crikvenica, lokalno komunalno poduzeće, itd.
Za 50 milijuna eura kupili kontroverzni hotel u Postirama
Jadran većinu svojih hotela ima na crikveničkoj rivijeri, no krenuli su i u širenje na Dalmaciju. Prije dvije godine kupili su hotel View u Postirama na Braču. Ta je transakcija, inače vrijedna oko 50 milijuna eura, izazvala kontroverzne reakcije javnosti.
Naime, hotel je na parceli na samoj obali – koja je vrlo povoljno kupljena od tvornice za preradu ribe Sardina – gradila tvrtka Adria Coast Turizam, čiji vlasnici su bili Pavao Vujnovac, Zoran Gobac, Josip Jurčević, te tvrtka „Iskraemeco“ u vlasništvu slovenske tvrtke Iskra Impuls, Maje Bračić Lotrič te Ante Bračića, koji je u Sloveniji kupio nekoliko desetaka Mercatorovih trgovina, a u Zagrebu Superkonzum Radnička. Novoizgrađeni hotel, čije je arhitektonsko rješenje i smještaj bio predmet brojnih kritika, navodno je koštao 28 milijuna eura, takom da su njegovi bivši vlasnici, u vrlo kratkom roku, transakcijom s Jadranom, ostvarili prilično dobru zaradu.
Upitali smo i upravu Jadrana, priprema li se ulazak “strateškog partnera” kroz ovu dokapitalizaciju. Dobili smo sljedeći odgovor: “…možemo Vas izvijestiti da su u skladu s prijedlozima Uprave i Nadzornog odbora otvorene mogućnosti dokapitalizacije od strane postojećih vlasnika dionica Društva kao i mogućnost ulaska novih dioničara u vlasničku strukturu, a sve u ovisnosti od ishoda upisa novih dionica u prvom krugu od strane sadašnjih dioničara.”