Otkrivamo: Erste Asset Management pregovara o kupnji fondova velike domaće investicijske kuće
Najveća domaća neovisna investicijska kuća Interkapital za savjetovanje, upravljanje i ulaganje, u vlasništvu Tonćija Korunića i Daniela Nevidala, pregovara o prodaji svojih otvorenih investicijskih fondova, a kako su za FORBES Hrvatska potvrdili u Erste Asset Managementu, razgovori se “razvijaju u pozitivnom smjeru”. Ostvari li se taj deal, EAM će izbiti na prvo mjesto na tržištu i imati pod upravljanjem imovinu veću od milijardu eura
Na domaćoj fondovskoj sceni upravo se priprema zanimljiva akvizicija, a kako doznaje FORBES Hrvatska, njena bi realizacija promijenila i poredak na ljestvici najvećih društava za upravljanje investicijskim fondovima u Hrvatskoj.
Iz društva Erste Asset Management (EAM) su nam u ponedjeljak, odgovarajući na naš upit, potvrdili da rade na preuzimanju otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom te da se radi o fondovima kojima upravlja zagrebački InterCapital Asset Management (ICAM).
Iz InterCapital Asset Managementa to, međutim, nisu htjeli komentirati.
To je društvo u vlasništvu najveće domaće neovisne investicijske kuće Interkapital za savjetovanje, upravljanje i ulaganje, u vlasništvu Tonćija Korunića i Daniela Nevidala. U sklopu grupe, uz ICAM, posluje i brokerski dio tvrtke, Interkapital vrijednosni papiri.
Erste izbija na prvo mjesto?
ICAM ima pod upravljanjem imovinu veću od 475 milijuna eura, prema informaciji s njihove internetske stranice, i to kroz 12 otvorenih investicijskih fondova. K tome imaju i ETF fondove, ali prema neslužbenim informacijama, oni nisu dio pregovora o prodaji.
EAM u Hrvatskoj upravlja s ukupno 18 otvorenih investicijskih fondova, jednim alternativnim investicijskim fondom te individualnim privatnim portfeljima, a ukupna imovina pod njihovim upravljanjem u Hrvatskoj u ovom trenutku iznosi 574 milijuna eura. Preuzmu li otvorene investicijske fondove kojima upravlja InterCapital, postat će broj jedan na hrvatskom tržištu s ukupnom imovinom pod upravljanjem iznad milijardu eura. Trenutni broj jedan je ZB Invest u vlasništvu Zagrebačke banke.
“Erste Asset Management, kao jedno od vodećih društava za upravljanje fondovima i individualnim portfeljima u srednjoj i istočnoj Europi, načelno je zainteresiran za potencijalno širenje poslovanja na hrvatskom tržištu te već neko vrijeme analizira poslovne prilike za moguće akvizicije u segmentu upravljanja investicijskim fondovima. U ovom trenutku o konkretnom slučaju ne možemo detaljnije govoriti, ali možemo potvrditi da su razgovori u tijeku te se razvijaju u pozitivnom smjeru. EAM će na vrijeme izvijestiti javnost o svim novostima, ako i čim se za to steknu odgovarajući uvjeti”, stoji u službenom odgovoru EAM-a na naš upit oko informacije da preuzimaju fondove pod upravljanjem Interkapitala.
Osnivač i jedini član EAM-a Hrvatska, čiji je predsjednik Uprave Josip Glavaš, je Erste Asset Management GmbH Austrija iz Beča.
Dio konsolidacije industrije
Na domaćem je tržištu na kraju prošle godine, prema Hanfinom izvještaju, bilo aktivno 108 otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom koji su upravljali neto imovinom u vrijednosti od 2,3 milijarde eura, što je bio rast od 5,7 posto u odnosu na 2022. godinu.
Ovu akviziciju financijski stručnjaci na tržištu komentiraju kao dobrodošli dio konsolidacije industrije. Ocjenjuju da su investicijski fondovi ICAM-a „dobri fondovi“, ali Interkapital je već dulje vrijeme tražio kupca za taj dio biznisa jer su, prema mišljenju našeg sugovornika, tu dosegnuli svoj limit razvoja.
Što se tiče njihovih fondova, prinos Short Term Bond je u zadnjih godinu dana bio 3,18 posto, Short Term Dollar Bond 3,64 posto, a Balanced 10,64 posto, no rizičniji dio njihova fondovskog spektra, SEE Equity, zabilježio je prinos od 21,26 posto, a Global Technology čak 26,88 posto u zadnjih 12 mjeseci.
Podsjetimo na koncu da je široj javnosti investicijska kuća Intekapital možda najpoznatija iz vremena izbijanja velike krize u Agrokoru, a kada je i ona sudjelovala u savjetovanju oko izrade “lex Agrokora”.