Što će biti s tečajem eura? U prosincu je bio tradicionalno snažan, ali sada je došao – Trump
Prosinac je tradicionalno bio najjači mjesec za euro. No, politička nestabilnost u Europi, prijetnje američkim carinama i globalne geopolitičke napetosti mogli bi ove godine ugroziti uobičajeni sezonski rast eura.
Povijesno gledano, prosinac je najsnažniji mjesec za euro, koji je tijekom posljednje 24 godine bilježio prosječni rast od 1,6 posto u odnosu na američki dolar. Podaci pokazuju da euro u 71 posto slučajeva završava prosinac u plusu, što ga čini najuspješnijim mjesecom za zajedničku europsku valutu.
Međutim, ulaskom u posljednji mjesec 2024. godine, kombinacija političkih događaja u SAD-u i Europi mogla bi ugroziti ovaj dobro poznati obrazac, piše Euronews.
Što utječe na sezonsko kretanje eura u prosincu?
Ovakva sezonska kretanja manje su povezana s čimbenicima specifičnim za eurozonu, a više s poreznim propisima SAD-a. Američke korporacije krajem godine obično smanjuju zalihe dolara prebacujući sredstva u inozemstvo kako bi optimizirale porezne obveze. To smanjuje potražnju za dolarom u prosincu i potiče rast eura i drugih ključnih valuta.
Sezonski obrazac proteže se i na druge valute, jer većina značajnih i manjih valuta jača prema dolaru u prosincu. Primjerice, britanska funta prosječno raste za 0,4 posto u prosincu, završavajući mjesec u pozitivnom teritoriju u 58 posto slučajeva tijekom posljednjih 40 godina. Slično tome, australski dolar i japanski jen bilježe prosječne dobitke od 0,4 posto i 0,3 posto.
Čak i manje europske valute, poput mađarskog forinta, poljskog zlota i češke krune, pokazuju zavidne rezultate u prosincu. Forint u prosjeku raste za 0,8 posto, zlot za 1,3 posto, dok kruna prednjači s prosječnim rastom od 1,4 posto u odnosu na dolar.
Podsjetnik na Trumpovu pobjedu 2016. godine
Ipak, čini se da bi ovog prosinca sezonski obrazac mogao biti narušen zbog brojnih političkih i ekonomskih rizika s obje strane Atlantika.
Primjerice, 2016. godine iznenadna pobjeda Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima poremetila je sezonske valutne trendove, uz pad eura od 0,67 posto. Slična situacija mogla bi se dogoditi i ove godine zbog najava uvođenja novih carina. Takva politička nesigurnost mogla bi obeshrabriti američke korporacije da prebacuju dolare u inozemstvo, što je inače ključni pokretač slabljenja dolara u prosincu.
Dodatni izazov predstavlja politička nestabilnost u Europi. Njemačka i Francuska, dvije najveće ekonomije eurozone, suočavaju se s unutarnjim nesigurnostima uoči izbora 2025. godine. Njemačka se bori s fragmentiranom političkom scenom, dok se Francuska suočava s eskalacijom radničkih štrajkova i socijalnih nemira. Ove bi okolnosti mogle smanjiti povjerenje ulagača u eurozonu i ograničiti potražnju za eurom.
Geopolitičke napetosti dodatno kompliciraju situaciju. Sukob između Izraela i Hamasa, dugotrajan rat između Rusije i Ukrajine te zabrinutost zbog krhkog gospodarskog oporavka Kine vjerojatno će ojačati američki dolar kao globalno sigurno utočište, ograničavajući njegovo uobičajeno sezonsko slabljenje u prosincu.
Sve ove okolnosti čine prosinac 2024. jedinstveno izazovnim za euro i druge ključne valute. Iako povijest pokazuje da euro ima dobre izglede za rast, politički i geopolitički čimbenici mogli bi poremetiti očekivanja i postaviti potpuno novi obrazac kretanja valuta za kraj godine.