Inflacija u Njemačkoj neugodno iznenadila, u prosincu rasle i cijene usluga i hrane
Godišnja inflacija u najvećem europskom gospodarstvu u prosincu prošle godine dosegnula je 2,6 posto.
Godišnja inflacija u Njemačkoj u prosincu prošle godine iznosila je 2,6 posto, što je iznad očekivanja analitičara. Inflacija se tako povećavala treći mjesec zaredom, a prema očekivanjima trebala bi još neko vrijeme ostati iznad dva posto. Prosječna inflacija u 2024. godini, prema prvoj procjeni njemačkog statističkog ureda Destatis, iznosila je 2,2 posto, izvještava slovenska agencija, STA.
Prošlogodišnja prosječna inflacija u najvećem europskom gospodarstvu bila je znatno niža nego u tri prethodne godine. Već 2021. godine, uz postpandemijski oporavak gospodarstva i povezane probleme, iznosila je 3,1 posto. U 2022. godini, nakon ruskog napada na Ukrajinu, porasla je na 6,9 posto, dok se u 2023. zaustavila na 5,9 posto. Najveći rast zabilježen je kod cijena energije i hrane.
Prošle godine, rast cijena energije značajno se smirio, a donekle se usporila i dinamika rasta cijena hrane. Inflacija se tijekom godine smirivala, te je u rujnu pala na 1,6 posto. Međutim, s listopadom je ponovno počela rasti, što su analitičari i nositelji monetarne politike i očekivali. U listopadu je godišnji rast cijena ubrzao na dva posto, u studenome na 2,2 posto, a u prosincu, prema prvoj procjeni Destatisa, na 2,6 posto, izvještava STA.
Iznad očekivanja analitičara
Godišnja stopa inflacije u prosincu bila je, prema izvješćima stranih tiskovnih agencija, nešto iznad očekivanja analitičara. Očekuje se da će ostati iznad dva posto, što je srednjoročni cilj Europske središnje banke (ECB), još nekoliko mjeseci. Djelomično zbog određenih poreza, cijene energije ponovno bi mogle porasti, a njihov rast bit će izraženiji i zbog učinka niže osnovice. Također, cijene usluga i dalje rastu, a u prosincu se blago pojačao i rast cijena hrane.
Ipak, stručnjaci ne predviđaju veći skok cijena. U 2025. godini prosječna inflacija trebala bi ostati na razini iz 2024.
Osnovna inflacija, koja isključuje cijene energije i hrane, u prosincu je iznosila 3,1 posto, što je značajno odstupanje od ciljeva monetarne politike. Upravo osnovna inflacija je u fokusu Europske središnje banke jer bolje odražava inflatorne pritiske, navodi STA.