Investiranje u startupove pada: Koliko su VC fondovi uložili u Hrvatskoj lani i što spremaju za 2024.
Investicije u startupove u regiji su u padu, investitori sve opreznije biraju projekte u koje će uložiti. U godini pred nama startupovi u ranim fazama razvoja ipak neće oskudijevati kapitalom. Na vidiku, međutim, nema oporavka u segmentu ulaganja u tvrtke u zrelim fazama razvoja. Što očekuju u ovoj godini i koliko su uložili u 2023. za Forbes Hrvatska otkrivaju iz pet fondova rizičnog kapitala
Startupovi u svijetu su za sobom ostavili jednu izazovnu godinu, a ništa drugačije nije bilo ni startupovima u regiji. Inflatorni pritisci, kamatne stope, spominjanje recesije i turobna politička previranja pospješile su neraspoloženost i nevoljkost ulagača za ulazak u rizične projekte. Broj investicija snažno je pao lani, a tek u ovoj godini gospodarski pad će se reflektirati na fondove rizičnog kapitala, ustvrdio je u nedavnom razgovoru za Forbes Hrvatska Jure Mikuž, izvršni partner u fondu South Central Ventures (SCV) koji ima urede u Ljubljani, Zagrebu, Beogradu i Skopju.
No, takvi trendovi neće se odraziti na sve startupove.
“Ove godine će vjerojatno na tržištima gdje smo aktivni biti više kapitala nego prošle godine, jer se otvaraju neki programi Europskog investicijskog fonda (EIF), koji će donositi više kapitala za kompanije u jako ranim fazama razvoja. Manje će biti kapitala za kompanije u zrelim fazama razvoja (A i B runde), jer se growth i buyout segment još nije oporavio i ne očekujem značajnih promjena u tom segmentu u 2024. To bi moglo predstavljati izazov za sve seed kompanije koje bi u ovoj godini trebale ići u sljedeću fazu financiranja. Nadamo se da će biti što više onih kompanija koje će uspjeti dobiti novac za daljnji rast”, kaže prvi čovjek SCV fonda koji je dosad uložio u četrdesetak tehnoloških startupova u regiji.
Prilike za prikupljanje kapitala ni prethodne godine nisu bile bajne. Prema godišnjem izvješću londonske tvrtke rizičnog kapitala Atomico, procjenjuje se kako su investicije u europske tech startupove lani dosegla oko 45 milijardi dolara, što je porazno usporedi li se taj rezultat s 2021. godinom kada je u mlade tvrtke uloženo sto milijardi dolara. I Forbes je pisao o tome kako su u odnosu na to razdoblje, ulaganja i više nego prepolovljena.
“Izrađujući naš State of Adria Tech Report, primijetili smo još i veći pad u startup investicijama u Adria regiji”, komentirao je Gregor Rebolj, izvršni direktor fonda rizičnog kapitala Silicon Gardens, koji će spomenuti izvještaj objaviti u prvim mjesecima ove godine.
On ističe kako je usprkos tim trendovima volumen ulaganja u ranoj fazi, uključujuću pre-seed, seed i do neke razine ulaganja serije A, ostao relativno stabilan. No, i on tvrdi kako je u kasnijim fazama investiranja, osobito od serije B nadalje uočljiv značajan pad.
“Taj pad u ulaganja može se obrazložiti s nekoliko čimbenika. Snažno je porasla volatilnost na tržištu, a to je u kombinaciji s rastućim kamatnim stopama dovelo do toga da se investitori okrenu drugim sektorima koji obećavaju brže i više povrate. Lani je došlo i do korekcija i pada valuacija startupova, a smanjen je i broj spajanja i preuzimanja (M&A) te inicijalnih javnih ponuda (IPO). Sve je to doprinijelo tome da brojni fondovi rizičnog kapitala zabilježe negativne povrate, što je rezultiralo s još opreznijim pristupom prema budućim investicijama, osobito velikim, takozvanim megarundama”, pojasnio je suosnivač Silicon Gardensa.
Ipak, nova godina donosi priliku za nove, bolje početke. Suosnivač fonda Feelsgood Dinko Novoselec priznaje kako je prošla godina bila izazovna za startup zajednicu prvenstveno zbog rasta kamatnih stopa i s time direktno povezanog težeg financiranja. Ipak, o ovoj godini očekuje promjenu trenda. Tome smo, kako kaže, svjedočili krajem prošle godine.
“Vjerujemo da će uvjeti financiranja u 2024. godini biti značajno bolji nego u 2023. iako ne očekujemo da će, barem za sada, ti uvjeti biti slični onima s početka desetljeća”, iskazuje umjereni optimizam suosnivač Feelsgooda koji ulaže u projekte s mjerljivim, pozitivnim društvenim učinkom.
Na pozitivan trend na hrvatskoj startup sceni upućuje i Ivan Jurišić, partner društva SQ Capital, čiji je fond rizičnog kapitala lani prvi put počeo s ulaganjima. On, naime, napominje kako raste prisutnost stranih fondova koji počinju djelovati u regiji. To je odlično za ekosustav jer omogućava founderima više opcija da dođu do investicije te pomaže prilikom izlaska na nova tržišta i prikupljanje stranog kapitala uslijed većih rundi.
“Svake godine je također sve više i više startup natjecanja, programa i edukacija – što omogućava mladim i ambicioznim ljudima da se upoznaju, razmjenjuju ideje i rade skupa na rješavanju problema. Taj proces je ključan u efektu prelijevanja znanja te uvođenju novog talenta u startup svijet”, dodaje Jurišić.
Pregled ulaganja fondova rizičnog kapitala
Pet fondova rizičnog kapitala s kojima smo pričali za potrebe ovoga članka uložila su lani u pedesetak startupova. Neki od najvećih fondova rizičnog kapitala u regiji zaključili su ulaganja i kreću s prikupljanjem kapitala za novi fond. Feelsgood je pri kraju investicijskog razdoblja, Fil Rouge Capital najavljuje kako bi do kraja godine mogli krenuti s novim fondom, a Silicon Garden zatvorio je jedan fond i odmah otpočeo s investicijama iz njegova nasljednika. Donosimo pregled kako su lani investirali fondovi rizičnog kapitala i kakvi su im planovi za godinu pred nama.
Feelsgood
Feelsgood fond s društvenim učinkom uložio je u prošloj godini u sedam portfeljnih društava u Hrvatskoj i Sloveniji. Među hrvatskim tech startupima koji su se našli na tom popisu su tvrtka Global Gaming Services i Vidi X. Global Gaming Services je za svoju digitalnu platformu GameBoost gdje se korisnicima omogućuje kupnja i prodaja gaming usluga u sigurnom okruženju prikupio dva milijuna eura, a u tom je ulaganju uz Feelsgood u jednakom omjeru sudjelovao i Fil Rouge Capital. Lani je fond sa 600 tisuća eura podržao i edukacijsku inicijativu Vidi X-a opskrbe osnovnih i srednjih škola mikroračunalima.
“Naš je fond pri kraju investicijskog razdoblja. Vjerujemo da ćemo u ovoj godini napraviti nekoliko transakcija od kojih na nekima već radimo”, kazao je Novoselec. Fond Feelsgooda raspolagao je s 30 milijuna eura.
Upitan za ukupan iznos investicija koje su u prošloj godini u fondu napravili, odgovorio je kako taj podatak ne iznose u javnost.
Fil Rouge Capital
Sredinom prošle godine fond rizičnog kapitala Fil Rouge Capital objavio je vijest o svojoj 150. investiciji. Lani je taj fond u 24 startupa investirao oko šest milijuna eura. Uglavnom su to bile runde dodatnog financiranja u kompanije iz portfelja. Neke od tih investicija su bile usmjerene u startupove GameBoost, Biotech Materials, Lebesgue, DING, Spona (ex TDA) i Qubinets.
“Investicijsko razdoblje našeg trenutnog fonda je završeno, pa ćemo se usredotočiti na podršku našem postojećem portfelju. Neke od kompanija su u procesu prikupljanja dodatnih sredstava i pomažemo im kontaktima iz naše mreže VC investitora. Pripremamo naš idući fond za koji očekujemo da će biti operativan do kraja 2024. godine”, kaže Stevica Kuharski, dugogodišnji principal fonda koji je lani imenovan za partnera Fil Rouge Capitala.
Kuharski ističe kako su u trendu ulaganja u startupove koje razvijaju umjetnu inteligenciju (AI), međutim, tvrdi kako se prava vrijednost vidi u onima koji rade disrupciju koristeći AI u drugim sektorima poput fintecha, logistike, edtecha. “S optimizmom gledamo na to i nadamo se da osnivači startupa neće biti zaslijepljeni samim tehnološkim mogućnostima umjetne inteligencije, već će je koristiti kako bi uzdrmali ustaljene poslovne procese i obrasce te na taj način stvarati disrupciju. Samo na taj način moći će kreirati pravu dodanu vrijednost svojim klijentima, a posljedično i tržištu. Takvi startupi lako će privući nove runde investicija, čak i kada AI hype splasne”, napomenuo je.
South Central Ventures
Fond rizičnog kapitala South Central Ventures specijaliziran za ulaganja u ranoj fazi razvoja tvrtki prošle je godine uložio u tri startupa – 57Hours, HireApp i MilyTech.
Startup 57Hours, koji su osnovali su Viktor Marohnić, suosnivač Fivea, i Perica Levatić, razvio je booking platformu za avanturistički turizam koja povezuje turiste željne adrenalina i lokalne vodiče. Uz SCV, u spomenutoj rundi prikupljanja kapitala sudjelovali i Feelsgood, Silicon Gardens i SMOK Ventures. 57Hours je tom prilikom prikupio 2,75 milijuna dolara. |
Izvršni direktor Jure Mikuž kaže kako su lani ukupno uložili malo više od pet milijuna eura u nove kompanije i još dva milijuna eura kao follow-up u postojeće kompanije u portfelju.
“Ove godine planiramo u nove kompanije investirati sličan iznos kao prošle godine. Što se tiče postojećih kompanija, dinamika ulaganja ovisit će o njihovoj uspješnosti u prikupljanju kapitala od drugih investitora. Mi ćemo njih sigurno pratiti. Teško je procijeniti o kolikim će se ulaganjima raditi”, rekao je Mikuž.
Silicon Gardens
Investicijski fond Silicon Gardens (SG) koji ulaže u regiji lani je proveo sedam investicija kojim je obilježio zatvaranje inicijalnog investicijskog perioda Silicon Gardens Fund II. Od tih sedam čak šest investicija bile su dodatne investicije u startupove iz portfelja, a jedna se odnosila na novi startup. No, to nije kraj priče jer je kroz Silicon Gardens Fund III lani investicije osiguralo dodatnih šest novih startupova. Tako da je fond u prošloj godini podržao ukupno 13 startupova s približno tri milijuna eura.
Trećina tog iznosa završila je u hrvatskim startupovima, kažu nam iz fonda SG pritom naglašavajući kako definiraju hrvatskim startupima tvrtke kojima je bar jedan osnivač hrvatske nacionalnosti. Prema tim kriterijima uložili su u četiri hrvatska startupa, a oni su 57hours, Daytona, InsiderCX i Final Offer.
Ove godine imaju jednako ambiciozne planove. “Lani smo uspješno pokrenuli Silicon Gardens Fund III vrijedan 30 milijuna eura i tek smo krenuli ulagati iz tog fonda. Namjeravamo podržati ambiciozne osnivače iz Adria regije u pre-seed i seed investicijskim rundama. Plan je u 2024. godini uložiti u 12 startupova. Također, planiramo organizirati više od deset događanja u Adria regiji kako bismo podržali startupovski ekosustav, sudjelovat ćemo kao partneri na dvije do tri konferencije i izdati State of Adria Report za 2023. godinu kako bismo pružili uvide u regionalni startup krajolik”, podijelio je s nama planove izvršni direktor SG-a Gregor Rebolj.
Fond | Broj investicija | Ukupan iznos ulaganja (mil. €) | Napomena |
---|---|---|---|
Fil Rouge Capital | 24 | 6 | uglavnom follow-on investicije |
Silicon Gardens | 13 | 3 | sedam investicija iz Silicon Gardens Fund II, šest iz Silicon Gardens Fund III |
Feelsgood | 7 | n.a. | podatak o iznosu ulaganja ne komuniciraju |
South Capital Ventures | 3 | > 5 | ulaganja u nove investicije, za follow-on uložili su dodatnih oko 2 milijuna eura |
SQ Capital | 6 | 1,2 | većinom pre-seed i seed ulaganja |
SQ Capital
SQ Venture novi je VC fond koji je lani službeno počeo s investiranjem. Dosad su uložili 1,2 milijuna eura u šest startupova, većinom u vrlo rane, pre-seed i seed faze. Kapital su uložili u softverski alat za financijsko planiranje i analizu Farseer, korporativni pretraživač dokumenata raznih formata Omnisearch, alat za AI programiranje GPT Pilot, platformu za postavljanje infrastrukture velikih podataka Qubinets, u GlycanAge koji je razvio test za određivanje biološke dobi te u Luppu, alat za aktivno praćenje zadovoljstva i angažiranosti zaposlenika.
“Ova godina obećava nam zanimljivu dinamiku, ne samo zbog visokih očekivanja od samih startupova koji će se morati dokazati, već i zbog toga što do proljeća još uvijek prikupljamo kapital prije konačnog zatvaranja našeg VC fonda”, rekao je Ivan Jurišić, suosnivač i član Nadzornog odbora SQ Capitala.