Loše knjigovodstvo ili prijevara? Nešto nije u redu s brojkama o Trumpovom profitu
U Deutsche Banku vjerovali su da je profit koji je Trump ostvario na jednom od svojih posjeda gotovo triput veći od iznosa navedenog u prijavi dohotka. Je li ta razlika tek stvar računovodstvene greške ili je istina ipak nešto mračnija?
Donaldu Trumpu u New Yorku se sudi jer je navodno godinama lagao financijskim institucijama oko toga koliko novca zaista ima, no to možda nije kraj potencijalne prijevare. Gomile privatnih dokumenata zbog tužbe sada izlazi u javnost, uključujući kreditno izvješće Deutsche Banka zbog kojeg se postavlja pitanje je li Trumpova tvrtka, Trump Organisation, lagala banci o profitabilnosti golf resorta u Miamiju na Floridi i hotela u Washington D.C.-ju.
Trumpova tvrtka podnijela je financijska izvješća većem broju institucija, uključujući njemačku banku Deutsche Bank, lokalnim vlastima i jednoj knjigovodstvenoj tvrtci. Dokumenti poreznih institucija i Deutsche Banka u kojima se opisuje poslovanje golf resorta Trump National Doral u Miamiju navode identične brojke – 92 milijuna dolara zarade i 14 milijuna dolara neto prihoda iz poslovanja za 2015. godinu. Naredne godine brojke su se blago razlikovale: podaci Deutsche Banka pokazuju 86 milijuna dolara, a porezna izvješća 88 milijuna dolara zarade. Neto prihodi od poslovanja iznosili su oko 12 milijuna dolara.
No 2017. godine dogodilo se nešto zanimljivo. I porezna izvješća i bankovna dokumentacija pokazuju oštar pad zarade, na 75 milijuna dolara. U poreznim izvješćima navodi se da je zbog toga pao i neto prihod iz poslovanja, i to na 4 milijuna dolara. Takav oštar pad je logičan budući da je teško rezati troškove u resortu koji se ponosi svojom luksuznom uslugom. Ipak, kreditna izvješća Deutsche Banka navode da je Trumpova tvrtka nekim čudom povećala neto prihod od poslovanja na 13 milijuna dolara.
Glavni odvjetnik Trumpove organizacije Alan Garten za Forbes kaže kako su razlike u prijavljenom neto prihodu rezultat različitih izračuna, usprkos tome što koriste identične financijske uvjete i odnose se na isti vremenski period.
“Uspoređujete jabuke i kruške,” rekao je, tvrdeći da porezne brojke uključuju troškove poput kamata, deprecijacije i izvanrednih troškova, koji nisu uračunati u izračune za Deutsche Bank. Nije objasnio zašto su brojke bile relativno konzistentne 2015. i 2016., a potom se naglo promijenile naredne godine.
Teško je raspetljati cijelu priču – dijelom i zato jer izgleda kako Trumpova organizacija, čiji dugogodišnji glavni financijski direktor uopće nije bio certificirani javni knjigovođa, ima poprilično neobične knjigovodstvene prakse. Brojke podnesene poreznim institucijama pokazuju kako su u neto prihode od poslovanja uključili kamatne troškove, iako oni teoretski ne ulaze u taj izračun. Čini se kako je i neto prihod od poslovanja naveden u kreditnom izvješću Deutsche Banka također uključivao kamatne troškove, barem 2015. godine, kada su brojke podnesene banci i poreznim institucijama bile identične.
Moguće je da Trumpova tvrtka nije navela 3.5 milijuna dolara kamatnih troškova 2017. godine, kao ni dodatnih 1.8 milijuna dolara troškova osiguranja protiv uragana. To bi povećalo neto prihod od poslovanja na 9.6 milijuna dolara, što je popriličan rast u odnosu na originalnih 4.3 milijuna, no još uvijek ne doseže 13 milijuna dolara navedenih u izvješću Deutsche Banka. Garten nije dodatno objasnio brojke.
Manipuliranje izvješćima o neto prihodu od poslovanja nije dječja igra. Deutsche Bank, kojoj Doral duguje 125 milijuna dolara, osobitu je pozornost pridavala nečemu što se naziva omjer pokrića otplate duga. Ta brojka mjeri koliko novca neki posjed ima u odnosu na troškove duga. To je za Deutsche Bank toliko važno da je u sažetku kredita u izvješću banka za Trumpovu kompaniju navela tek jedan financijski uvjet: “Zajmoprimac će održavati omjer pokrića otplate duga na razini ili iznad 1.65.”
Ako je neto prihod od poslovanja 2017. godine iznosio 13 milijuna dolara, kako su vjerovali u Deutsche Banku, Trumpova tvrtka bez problema bi ispunila taj uvjet. Međutim, ako je točan neto prihod od poslovanja zapravo iznosio 4.3 milijuna dolara kako je navedeno u poreznim dokumentima, omjer bi pao na 1.13 posto, što krši uvjet. Dodatna bilješka u izvješću navodi da bi takav pad pokrenuo status neispunjavanja novčanih obveza.
Pitanja o profitabilnosti Trumpove tvrtke nisu ograničena samo na golf resort u Miamiju. Kreditno izvješće Deutsche Banka navodi kako je neto prihod od poslovanja Trumpovog hotela u Washington D.C.-ju 2017. godine iznosio 7.6 milijuna dolara, no dokumentacija za period do 31. kolovoza 2017. i 2018. godine – koje je Trumpova knjigovodstvena tvrtka prekontrolirala, a kasnije objavio kongresni odbor za nadzor i reformu – pokazuje da su profiti bili bliže nuli.
Odgovarajući na pitanja o hotelu, Garten je ponovio isto, sugerirajući da dokumentacija Deutsche Banka pokazuje viši neto prihod od poslovanja zato jer ne uključuje deprecijaciju, kamate i izvanredne troškove.
Ipak, čak i ako se te stavke oduzmu od brojki navedenih u knjigovodstvenim dokumentima, čini se da je hotel zabilježio gubitak od 2.3 milijuna dolara za godinu sa završetkom 31. kolovoza 2017. U narednih 12 mjeseci, knjigovodstveni dokumenti navode profit od tek 900.000 dolara. Knjigovodstveni dokumenti pokazuju rezultate fiskalne godine, a dokumenti Deutsche Banka pokazuju rezultate kalendarske godine, zbog čega je teško napraviti jasnu usporedbu. Ipak, čini se malo vjerojatno da je hotel poslovao toliko loše tijekom fiskalnih godina koje prelaze u 2017., a toliko dobro u kalendarskoj 2017. godini.
Neujednačene brojke na posjedu u Washingtonu otvaraju dodatna pitanja o tome je li Trumpova tvrtka prekršila financijske uvjete dogovorene s Deutsche Bankoom, koja je odobrila kredit od 170 milijuna dolara s hotelom kao kolateralom. Prema kreditnom izvješću banke, Trumpova tvrtka morala je održavati omjer pokrića otplate duga za hotel od 1.15. Ako je točan neto prihod od poslovanja iznosio 7.6 milijuna dolara, kako su vjerovali u Deutsche Banku, uvjet bi bio ispunjen, no jedva. To možda objašnjava zašto bi netko u Trumpovoj poziciji želio brojke prikazati što višima može.
Autor originalnog članka: Dan Alexander, Forbes
Link: Bad Accounting Or Fraud? Trump’s Profit Numbers Don’t Add Up
(Prevela: Nataša Belančić)