Osam likvidnih dionica na Zagrebačkoj burzi sa solidnom dividendom

Financije Marko Repecki 19. lis 2023. 15:59 > 19. lis 2023. 16:00
featured image

19. lis 2023. 15:59 > 19. lis 2023. 16:00

Oko 40 kompanija sa Zagrebačke burze ove je godine isplatilo dividendu, a neke od njih osigurale su svojim ulagačima prilično dobre prinose.

Na Zagrebačkoj burzi, sada već više od desetljeća, vlada prilično mrtvilo. Nakon “ludila” koje je trajalo nakon javnih ponuda dionica 2006. i 2007. godine, interes investitora je splasnuo. Povremeno neki događaji uspiju privući pažnju šire javnosti, poput nedavnog snažnog rasta cijene dionice podravke, ili izlaska na burzu informatičke kompanije Span. No, uz takve iznimke, uglavnom se ne događa ništa pretjerano uzbudljivo.

Ipak, strpljiviji ulagači će i na takvom tržištu pronaći prilike da uvećaju vrijednost svog portfelja. Oko 40 kompanija sa Zagrebačke burze ove je godine isplatilo dividendu, a neke od njih osigurale su svojim ulagačima prilično dobre prinose. S obzirom da se edionicama nekih od tih kompanija tek sporadično trguje, fokusirat ćemo se na one najlikvidnije.

Stara izreka kaže: ”Ako vidiš bankara da skače kroz prozor, skoči za njim – sigurno se može nešto zaraditi”. Čini se da je primjenjiva i kada su u pitanju dividende na Zagrebačkoj burzi. Barem ove godine. Zagrebačka banka ove je godine isplatila dividendu od 1,69 eura, što daje dvoznamenkasti dividendni prinos u odnosu na tržišnu cijenu.

Ako vidiš bankara da skače kroz prozor, skoči za njim – sigurno se može nešto zaraditi

U trenutku pisanja teksta dionica Zagrebačke banke na burzi vrijedi 12,60 eura, što znači da prinos od dividende iznosi više od 13 posto. Dodatno zadovoljstvo dioničarima Zagrebačke banke donosi činjenica da im je i prošle godine isplaćena solidna dividenda, od 83 centa, što daje prinos od 6,6 posto.

Plava Laguna i Valamar isplatili solidnu dividendu, nakon pandemije

I neke turističke kompanije isplatile su solidnu dividendu, usprkos tome što je iza njih vrlo nestabilno razdoblje – pandemija im je prije tri godine snažno utjecala na poslovanje. Plava Laguna ove je godine isplatila redovnu i izvanrednu dividendu. Redovna je iznosila 11,19 eura, a izvanredna 20,29 eura. Ukupno je to 31,48 eura, što u odnosu na tržišnu cijenu dionice od 356 eura daje dividendni prinos od gotovo 9 posto. Inače, Plava Laguna je i prošle godine isplatila dividendu u iznosu od 11,19 eura, što je bio prinos od oko 3 posto.

Valamar, još jedna turistička kompanija, također je isplatila solidnu dividendu. Oni su svojim dioničarima isplatili 20 centi. Tržišna cijena dionica je oko 4,17 eura, što daje dividendni prinos od solidnih 4,80 posto. Dividendu su, kao i ranije spomenute kompanije, isplatili i prošle godine. Prošlogodišnja dividenda iznosila je 16 centi, što znači da je prinos oko 3,8 posto.

Prinos kod Atlantske plovidbe oko 10 posto. Dioničare “nagradili” i INA i HT

I poslovanje Atlantske plovidbe, dubrovačke brodarske kompanije, omogućilo je isplatu dividende dioničarima. Ove godine dividenda je iznosila 5 eura, a kako se cijena dionice na burzi kreće oko 50 eura, dividendni prinos je oko 10 posto. I prošle godine dubrovački brodar isplatio je dividendu. Tada je ona iznosila 2,65 eura, što znači da je prinos bio oko 5 posto, u odnosu na aktualnu cijenu.

Hrvatski telekom, jedna od “narodnih” dionica, koje su tijekom javne ponude kupili i brojni građani, ove je godine dioničarima isplatio 1,10 eura dividende. Otprilike sličan iznos kao i prethodnih godina. Jedan dio dioničara godinama je bio nezadovoljan iznosima dividende koju kompanija isplaćuje, wsmatrali su da nepotrebno drži velike količine gotovine i ekvivalenata, umjesto da taj novac isplati dioničarima. Kada uzmemo u obzir tržišnu cijenu dionice od 26,20 eura, dividendni prinos ove dionice protekle tri godine iznosio je oko 4 posto.

INA, u kojoj su također brojni građani imali, a vjerojatno i sad imaju dionice, ove godine je povećala iznos dividende. Isplatili su 20 eura po dionici što znači da je uz tržišnu cijenu dionice od 450 eura, dividendni prinos oko 4,5 posto. Prošle godine INA je isplatila dividendu od 13 eura.

Kod Ericssona i Adrisa prinos oko 3 posto

Ericsson Nikola Tesla u posljednje tri godine smanjuje dividendu: Ove godine isplatili su 6 eura po dionici, što uz cijenu od 195 eura, kolika je u vrijeme pisanja teksta, daje prinos od oko 3 posto. Prošle godine dividenda je iznosila 8 eura, a godinu ranije gotovo 11 eura. Ericsson skoro svake godine isplaćuje dividendu, a u prošlosti je dioničare znao iznenaditi i izdašnim izvanrednim dividendama.

Kod Adrisa se dividenda u zadnje tri godine lagano povećavala. Ove godine isplatili su 2,35 eura, što je uz cijenu dionice od 73 eura, prinos od oko 3,20 posto. Prošle godine dividenda je iznosila oko 2 eura, a godinu ranije oko 1,7 eura.