Rektor Sveučilišta u Zagrebu odbacuje optužbe poduzetnika koji je napravio aplikaciju za studente
Nakon što smo u utorak, 4. lipnja, objavili tekst u kojem prenosimo optužbe poduzetnika Marka Komeričkog na račun čelnih ljudi Sveučilišta u Zagrebu, stigao nam je i komentar rektora prof. dr.sc. Stjepana Lakušića.
Marko Komerički, većinski vlasnik tvrtke Stablo znanja, koja je proizvela aplikaciju Spajalica, za digitalizaciju studentskih ugovora, optužio je rekora Lakušića da je na njegov zahtjev prestalo korištenje te aplikacije, iako je bila besplatna za studente, njihove poslodavce, kao i za Studentski centar u Sisku. Također, optužio je i prorektora za poslovanje i digitalizaciju prof. dr.sc. Tomislava Bolanču za neprimjerenu komunikaciju. Osim toga, Komerički tvrdi da mu je nuđeno da udio u svojoj tvrtki prepusti Sveučilištu za 1 kunu.
No, rektor Lakušić u svom odgovoru na upit FORBES Hrvatska odbacuje te tvrdnje. Potvrdio je, doduše, da je Bolanča vodio pregovore s Komeričkim oko tvrtke Stablo znanja, u kojoj Sveučilište ima 10 posto udjela, ali kaže i da prorektor Bolanča, s kojim je razgovarao o svemu tome, nakon našeg upita, odbacuje kontekst i zaključke koje je izveo Komerički.
Studenstki centri sami razvijaju aplikacije
“Razgovore vezane uz tvrtku Stablo znanja d.o.o. i projekta Spajalica, s gospodinom Komeričkim u više navrata, vodio je prorektor za poslovanje i digitalizaciju Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Tomislav Bolanča. Nakon Vašeg postavljenog upita zatraženo je dodatno pojašnjenje prorektora Bolanče na Rektorskom kolegiju u užem sastavu. Informiran sam da su u razgovorima razmatrane mnoge poslovne opcije u kojima se prorektor zalagao za interese Sveučilišta u Zagrebu, a čiji su najbitniji dionici studenti. Uz ostalo prorektor Bolanča je izvijestio da je postignut usmeni dogovor da Stablo znanja d.o.o. otkupi cjelokupni udio vlasništva Sveučilišta u Zagrebu, koji iznosi 10 posto, za iznos uloženog temeljnog kapitala u iznosu od 25.000 kuna kontekst i izvedene zaključke iznesene u video zapisu koji ste nam dostavili u cijelosti odbacuje.
Osim izjave prorektora Bolanče potrebno je naglasiti da studentski centri u sastavu Sveučilišta u Zagrebu, u cilju unaprjeđenja modernizacije usluge posredovanja između: studenata, sveučilišnih centara i poslodavaca, razvijaju vlastite aplikacije. Skrećemo pozornost da pretpostavka korištenja digitalnog rješenja je digitalni potpis koji trebaju koristiti sve tri, zakonom utvrđene strane. Cijeli proces takve digitalne komunikacije danas olakšava AKD s mobilnom aplikacijom Certilia, a na koju se pozivaju i predstavnici aplikacije”, stoji u pisanom odgovoru koji potpisuje rektor Lakušić.