Zašto maslinari traže sastanak s ministrom? Prije svega – traže bolju kontrolu poticaja
Maslinari smatraju da bi država trebala stimulirati otkup domaćeg maslinovog ulja, ali i davati poticaje isključivo za maslinovo ulje predano na otkup, jer smatraju da je to jedini način za jačanje domaće proizvodnje i usmjeravanja prodaje maslinovog ulja u legalne tokove.
Novog ministra poljoprivrede Josipa Dabru, u nizu problema u njegovom resoru, čekaju i razgovori s maslinarima koji su nezadovoljni radom ministarstva, zbog kašnjenja u plaćanja potpora i – kako tvrde – prevelikog administrativnog opterećenja. To su bile i neke od tema posljednje sjednice Odbora za maslinarstvo i uljarstvo Hrvatske poljoprivredne komore.
Maslinarstvo je u Hrvatskoj jedna od perspektivnijih poljoprivrednih grana. Ulja iz Dalmacije, a pogotovo iz Istre prepoznata su kao jedna od najboljih u Europi, u konkurenciji zemalja poput Grčke, Španjolske i Italije, koje su globalne maslinarske velesile.
Proizvodnja maslina i maslinovog ulja u konstantnom je porastu, ali još uvijek ne proizvodimo količine koje bi zadovoljile potrebe lokalnog tržišta, te se dobar dio i uvozi. Prema podacima iz Godišnjeg izvješća o stanju poljoprivrede za 2022. godinu, samodostatnost u proizvodnji maslinovog ulja iznosila je oko 42 posto.
Proizvodnja u porastu
Pod maslinama je u Hrvatskoj pretprošle godine bilo oko 19900 hektara, a ukupno je proizvedeno oko 40 tisuća tona ploda masline te oko 55 tisuća hektolitara maslinova ulja, pokazuju podaci iz Izvješća. Proizvodnja ploda masline u odnosu na godinu ranije porasla je za gotovo 70 posto, a proizvodnja maslinova ulja za 72 posto.
Osim kašnjenja potpora, što im predstavlja vrlo velik problem, maslinari upozoravaju i da je otvoren prostor za malverzacije poticajima. Naime, kako je istaknuto na posljednjoj sjednici Odbora za maslinarstvo i uljarstvo HPK Ministarstvo poljoprivrede, iz nekog razloga nije prihvatilo njihov prijedlog da uz svu dokumentaciju koja se traži moraju predati i račun o prerađenoj proizvodnji maslina.
Kako nam je pojasnio Damir Buntić, predsjednik Odbora, traže da se taj dokument uvrsti u potrebnu dokumentaciju za dobivanje poticaja, kako bi se izbjegle malverzacije, za koje je uvjeren da ih ima. Također, nejasno je zašto je ministarstvo odbilo taj njihov prijedlog.
Preveliko administrativno opterećenje
S druge strane, maslinari su nezadovoljni, kako tvrde, prevelikim administrativnim zahtjevima koje se stavljaju pred njih, prije svega na uljare. Od uljara se traži da šalju imena i prezimena maslinara, podatke o prerađenim količinama maslina i dobivenom ulju. Uljare taj posoa ne žele raditi jer im to stvara dodatni trošak – moraju zaposliti osobe koje će raditi tu administraciju.
“Na zadnjem sastanku dogovoreno je da će, ukoliko će uljare slati podatke o prerađenim količinama maslina i dobivenom ulju, da se istima, u 100 posto iznosu trebaju podmiriti troškovi radne snage koja će to raditi. Druga opcija je da Ministarstvo poljoprivrede zaposli osobe koje će u narednom periodu, od najmanje 3 godine iste radnje provoditi“, rekao je Buntić
Maslinari smatraju da bi država trebala stimulirati otkup domaćeg maslinovog ulja, ali i davati poticaje isključivo za maslinovo ulje predano na otkup, jer smatraju da je to jedini način za jačanje domaće proizvodnje i usmjeravanja prodaje maslinovog ulja u legalne tokove.