Novi podaci o inflaciji, najveći porast cijena bilježe – hoteli i restorani
U srpnju je na godišnjoj razini, mjereno indeksom potrošačkih cijena, najveći porast cijena ostvaren u skupini Restorani i hoteli za 9,5 posto, objavio je DZS. Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena, u srpnju ove u odnosu na srpanj 2023. godine u prosjeku su više za 3,3 posto
Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u srpnju ove godine u odnosu na srpanj 2023. (dakle, na godišnjoj razini) u prosjeku su više za 2,2 posto dok su u odnosu na lipanj 2024. (dakle, na mjesečnoj razini) u prosjeku ostale na istoj razini, objavio je u petak Državni zavod za statistiku.
Na godišnjoj razini, najveći porast potrošačkih cijena u prosjeku je ostvaren u skupinama Restorani i hoteli za 9,5 posto, Obrazovanje za 5,5 posto, Zdravlje za 4,9 posto, Razna dobra i usluge za 4 posto, Alkoholna pića i duhan te Rekreacija i kultura po 3,4 posto, Prijevoz za 3 posto, Komunikacija za 2,9 posto, Hrana i bezalkoholna pića za 1,7 posto te Odjeća i obuća za 0,9 posto.
Porast cijena na godišnjoj razini ublažio je pad cijena u skupini Stanovanje, voda, električna energija, plin i ostala goriva, za 0,6 posto, piše u svom priopćenju DZS.
Na mjesečnoj razini, najviše su u prosjeku porasle cijene u skupinama Restorani i hoteli, za 3,8 posto, Komunikacija, za 2,9 posto, Rekreacija i kultura te Prijevoz po 2,2 posto, Razna dobra i usluge za 0,6 posto, Alkoholna pića i duhan za 0,4 posto te Hrana i bezalkoholna pića za 0,2 posto.
Porast cijena na mjesečnoj razini ublažio je pad cijena u skupinama Odjeća i obuća, za 12,9 posto te Stanovanje, voda, električna energija, plin i ostala goriva, za 0,3 posto.
Porast cijena po glavnim komponentama
Prema glavnim komponentama indeksa, na godišnjoj razini, porast cijena ostvaren je u komponentama Usluge, za 5,8 posto, Hrana, piće i duhan, za 1,9 posto, te Industrijski neprehrambeni proizvodi bez energije, za 0,7 posto, dok je pad cijena prisutan u komponenti Energija, za 0,3 posto.
Na mjesečnoj razini, porast cijena ostvaren je u komponentama Usluge, za 1,9 posto, Energija, za 1,7 posto, te Hrana, piće i duhan, za 0,2 posto, dok je pad cijena prisutan u komponenti Industrijski neprehrambeni proizvodi bez energije, za 3,2 posto, piše DSZ.
Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HIPC), u srpnju 2024. u odnosu na srpanj 2023. (na godišnjoj razini) u prosjeku su više za 3,3 posto. U odnosu na lipanj 2024. (na mjesečnoj razini), u prosjeku su više za 1 posto.