Što kažu u Vladi i HUP-u na prijetnje slovenskog ministra da će tražiti promjenu zakona u Hrvatskoj
Nakon što je slovenski ministar rada Luka Mesec priprijetio da bi Slovenija na razini EU mogla pokrenuti mjere protiv Hrvatske zato što sve više slovenskih tvrtki najavljuje moguće preseljenje poslovanja u Hrvatsku zbog povoljnijeg zakonskog rješenja za tvrtke koje upućuju radnike na vanjska tržišta, pitali smo u Vladi RH i u Hrvatskoj udruzi poslodavaca kako komentiraju te najave iz slovenske Vlade
Brojne slovenske tvrtke i udruge poslodavaca iz Slovenije već duže vrijeme upozoravaju da su promjene zakonodavstva, odnosno ukidanje drugog stavka 144. članka Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju – koji je omogućavao da dodatak za rad u inozemstvu za upućene/izaslane radnike bude oslobođen plaćanja doprinosa – značajno povećale njihove troškove za plaće. Neke su govorile i povećanju troškova od 20 do 30 posto. Radi se prije svega o građevinskim ili montažerskim tvrtkama. U svojim javnim istupima otvoreno su govorili o tome da već sele posao u druge zemlje, a najčešće se spominjala Hrvatska. Forbes Hrvatska je već više puta pisao o istupima slovenskih poslodavaca, a onda su uslijedile i reakcije iz slovenske Vlade.
Dok je ministar gospodarstva Matjaž Han najavljivao moguće kompenzacijske mjere za pogođena poduzeća, ministar rada Luka Mesec je krajem prošlog tjedna uzburkao poslovnu javnost izjavom da bi trebalo razmotriti i drugačije rješenje.
Slovenija bi napravila Hrvatskoj ono što je njoj učinila Austrija?
Ministar rada Mesec je u izjavi za STA podsjetio da je Slovenija promijenila zakonodavstvo kako bi izbjegla postupak pred Sudom EU zbog narušavanja konkurencije na unutarnjem tržištu i nedopuštene državne pomoći poduzećima koja upućuju radnike u inozemstvo. Taj postupak pokrenula je Austrija.
Budući da se slovenska poduzeća sele u Hrvatsku, gdje djeluju na isti način kao što je Slovenija postupala prije promjena zakonodavstva, Mesec je rekao da treba razmotriti mogućnost da Slovenija protiv Hrvatske primijeni iste pravne mjere koje je Austrija koristila protiv Slovenije. “I Hrvati krše zajednička pravila na tržištu i ne vidim zašto to kao država dopuštamo. Na taj način ćemo se i mi osloboditi damping konkurencije i nelojalne konkurencije od strane hrvatskih poduzeća i njihovih upućenih radnika,” izjavio je.
U izvješću agencije STA je navedeno da ministrov prijedlog podržavaju i sindikalne organizacije, no nije navedeno koje sindikalne organizacije točno.
Ministarstvo financija: Nemamo komentar
Forbes Hrvatska je nakon objave stava slovenskog ministra rada Meseca za komentar cijele situacije pitao hrvatsko Ministarstvo rada predvođeno Marinom Piletićem, no oni su nas uputili na Ministarstvo financija. Pitali smo i o komentaru najave o mogućim potezima protiv Hrvatske na razini EU, ali i o informacijama da pojedine slovenske tvrtke sele posao u Hrvatsku. No, iz Ministarstva financija nam je nakon dva dana službeno odgovoreno da – nemaju komentara.
Pitali smo i Hrvatsku udrugu poslodavaca (HUP) kakav je njihov stav o najavama ministra Meseca, problemima tvrtki u Sloveniji i mogućim pritiscima da se i u Hrvatskoj mijenja zakonodavni okvir za tvrtke koje upućuju radnike u inozemstvo, no, dobili smo vrlo uopćeni odgovor iz kojeg se da zaključiti da sadašnji hrvatski porezni tretman rada radnika upućenih/izaslanih na vanjska tržišta smatraju kvalitetnim, te da se tako osigurava konkurentnost naših izvoznika. Drugim riječima, teško da bi se u redovima poslodavaca prihvatila bilo kakva zakonska rješenja koja bi povećala troškove tvrtkama koje upućuju radnike na vanjska tržišta.
HUP: Hrvatska ima dobar porezni tretman rada izaslanih radnika
„Hrvatska udruga poslodavaca kontinuirano ističe da je porezno rasterećenje rada ključno za jačanje konkurentnosti našeg gospodarstva i tvrtki na domaćem i inozemnom tržištu, a pokazatelji po kojima našim tvrtkama raste konkurentnost to i potvrđuju.
Hrvatska je kvalitetnim poreznim tretmanom rada izaslanih radnika osigurala konkurentnu poziciju našim izvoznicima, koji osvajaju kvalitetne poslove diljem Europe.
Hrvatske građevinske i montažerske tvrtke u inozemstvu suočavaju se i s ‘nevidljivim’ barijerama poput nacionalnih standarda i pravilnika u javnim nabavama, koje ovakav tretman olakšava prebroditi.“, navedeno je u pisanom odgovoru iz HUP-a.