Tko je Pavel Durov, uhićeni šef Telegrama, virtualnog bojnog polja Rusije i Ukrajine
U subotu navečer u zračnoj luci Paris-Le Bourget uhićen je Pavel Durov, milijarder koji je suosnovao aplikaciju za dopisivanje Telegram. Smatra se odgovornim za kriminalne aktivnosti koje su se provodile na platformi
Uhićeni Pavel Durov, suosnivač i izvršni direktor Telegrama, smatra se odgovornim za slabu kontrolu koja je omogućila kriminalne aktivnosti na platformi. Prema informacijama francuskih medija optužen je za više kaznenih djela kao što su podržavanje terorizma, posjedovanje droge, prijevaru, pranje novca, primanje ukradene robe i posjedovanje pedofilskog sadržaja.
Telegram nije odgovorio na upite Reutersa za komentarom. Francusko ministarstvo unutarnjih poslova i policija također nisu komentirali slučaj. Iz Rusije, koja je u prošlosti pokušala zabraniti Telegram, kazali su kako poduzimaju korake da “razjasni” Durovljeva situacija.
No, tko je taj ruski milijarder čije bogatstvo Forbes procjenjuje na 15,5 milijardi dolara?
Tridesetdevetogodišnjak najpoznatiji je po tome što je suosnivač i direktor Telegrama, aplikacije za dopisivanje koja je rame uz rame s najpopularnijim platformama poput Facebookova WhatsAppa, Instagrama, TikToka i Wechat. Platformi je cilj u godinu dana postići da ima milijardu aktivnih korisnika mjesečno.
Durov je rođen je u Rusiji, no živi u Dubaiju gdje je i sjedište Telegrama. Iz Rusije je otišao 2014. godine odbivši udovoljiti zahtjevima vlade da onemogući komunikaciju oporbenim zajednicama na svojoj platformi VKontakte, koju je prodao.
Postao je francuski državljanin u kolovozu 2021. godine, a preselio se u Dubai 2017. godine, zajedno sa sjedištem firme. Prema francuskim medijima dobio je i državljanstvo Ujedinjenih Arapskih Emirata. Građanin je i St. Kittsa i Nevisa, nacije s dva otoka na Karibima, navode mediji.
Rusija je počela blokirati rad Telegrama 2018. godine nakon što je aplikacija odbila postupiti u skladu sa sudskim nalogom da državnim sigurnosnim službama omogući pristup šifriranim porukama svojih korisnika. To nije smanjilo učinak na dostupnost Telegrama tamo, ali je izazvalo masovne prosvjede u Moskvi i kritike nevladinih organizacija.
Međutim, sve veća popularnost Telegrama potaknula je nekoliko europskih zemalja, uključujući Francusku, na ispitivanje njegovog utjecaja na sigurnost i kršenja zaštite podataka. U svibnju su tehnološka regulatorna tijela EU-a izjavila da su u kontaktu s Telegramom jer se raspravljalo o tome kako bi platforma mogla podleći strožim zakonima o online sadržaju.
“Radije bih bio slobodan nego primao nečije naredbe”, rekao je Durov američkom novinaru Tuckeru Carlsonu u travnju o svom odlasku iz Rusije i traženju doma za svoju tvrtku zbog čega je boravio u Berlinu, Londonu, Singapuru i San Franciscu.
Telegram je postao utjecajan u Rusiji, Ukrajini i republikama bivšeg Sovjetskog Saveza. Postao je kritičan izvor informacija o ruskom ratu u Ukrajini, kojim se intenzivno koriste i Moskva i Kijev. Neki analitičari aplikaciju nazivaju “virtualnim bojnim poljem” za rat.