Uhićenje šefa Telegrama moglo bi Rusima zakomplicirati vođenje rata u Ukrajini
Telegram naširoko koriste ruske oružane snage, a platformu strogo regulira Kremlj. Uhićenje suosnivača Telegrama Pavela Durova u subotu u Francuskoj moglo bi zakomplicirati ruske vojne planove u Ukrajini, tvrde stručnjaci
Telegram je vrlo popularan među govornicima ruskog jezika i igra ključnu ulogu u ratu u Ukrajini, kako za operacije na terenu tako i za širenje ruske propagande. Prema istraživačkom centru Instituta za proučavanje rata, to je “glavna alternativa službenim komunikacijama za rusko vojno osoblje u Ukrajini”.
“Telegram se ne koristi samo kao izvor vijesti, već i za koordinaciju djelovanja na različitim razinama, za pohranjivanje videa, dijeljenje velikih datoteka i sve te vrste stvari, a imate puno kanala više ili manje izravno povezanih s Kremljem ili s Ministarstvom obrane Rusije”, rekla je za Euronews Christine Dugoin-Clément, istraživačica na Poslovnoj školi Sorbonne.
Podsjetimo, u subotu navečer u zračnoj luci Paris-Le Bourget uhićen je Pavel Durov, milijarder koji je suosnovao aplikaciju za dopisivanje Telegram. Durov se smatra odgovornim za slabu kontrolu koja je omogućila kriminalne aktivnosti na platformi. Prema informacijama francuskih medija optužen je za više kaznenih djela kao što su podržavanje terorizma, posjedovanje droge, prijevaru, pranje novca, primanje ukradene robe i posjedovanje pedofilskog sadržaja.
Pojedinci su u znak prosvjeda što je uhićen šef Telegrama ostavili avione od papira, što je logo aplikacije, te poruke “Oslobodite Pavla Durova” ispred francuske ambasade u Moskvi. Među porukama je bilo i “Poštujte slobodu govora, ne slijedite Putina”, a prosvjednika koji je nosio tu poruku udaljila je policija.
Durov je rođen je u Rusiji, no živi u Dubaiju gdje je i sjedište Telegrama. Iz Rusije je otišao 2014. godine zbog toga što na platformi koja je prethodila Telegramu i koju je prodao – VKonktakte nije udovoljio zahtjevima vlade da onemogući komunikaciju oporbenim zajednicama.
S ruskim vlastima imao je problem i u vezi Telegrama 2018. godine kada je Moskva željela dobiti kontrolu nad sadržajem enkriptiranih poruka na platformi. To im nije pošlo za rukom. Međutim, prema mišljenju stručnjaka, Kremlj je uspio njime manipulirati uvođenjem strožih zakona u vezi s aktivnostima platforme što im je ipak omogućilo neki uvid.
“Vlasnici kanala koji su prikupili više od 10.000 pratitelja moraju dati informacije Roskomnadzoru, koji je zadužen za kontrolu svih medija i društvenih mreža”, kaže Dugoin-Clément. “U istom zakonu objašnjavaju da, ako imate kanal koji prati više od 500.000 korisnika, morate dati sve podatke o svojim korisnicima zatraže li to Roskomnadzoror ili FSB. Dakle, ne postoji baš kontrola platforme, ali recimo da postoji jedna vrsta suradnje.”
Hoće li Rusi napustiti Telegram?
Budući da je izvršni direktor platforme u zatvoru u zemlji Europske unije, ruske snage mogle bi početi napuštati Telegram, a u ekstremnom scenariju aplikacija bi mogla biti i blokirana.
Ta neizvjesnost vjerojatno će utjecati na ruske operacije na prvoj crti, čak i ako se čini malo vjerojatnim da bi francuske vlasti mogle otkriti informacije u šifriranim razgovorima.
“Mogli bi pokušati to učiniti. Bilo bi to protuzakonito, jer na razini EU ne postoji odluka o dopuštenju čitanja poruka”, rekao je Axel Legay s Ecole Polytechnique de Louvain.
“Prije tri mjeseca, EU nije mogla postići dogovor o tome. Pa da, mogli su to pokušati s tajnim službama ili bilo čime. Ali stvarno to sada nije glavni problem.”
Pritvaranje Durova pretvara se u diplomatski incident između Francuske i Rusije. Rusko veleposlanstvo u Parizu optužilo je Francusku za odbijanje suradnje, na što je francuski predsjednik Emanuel Macron izjavio kako uhićenje nije bila “politička odluka”.