Atlantski losos i kalifornijske pastrve pobjegle iz uzgajališta pod Velebitom. Tko stoji iza svega?

Aktualno Forbes Hrvatska 17. sij 2025. 12:42
featured image

17. sij 2025. 12:42

Kontroverzni zadarski poduzetnik Miodrag Lacić na čelu je tvrtke koja u Jadranu uzgaja atlantske losose i kalifornijske pastrve. Iza njega je niz tvrtki u stečaju, a povremeni bijeg neautohtonih riba iz uzgajališta utječe na eko-sustav u Jadranu.

Hrvatski ribari u niz navrata u Velebitskom kanalu i na Kvarneru ulovili su kalifornijske pastrve i atlantske losose. Te predatorske vrste nisu autohtone u Jadranskom moru, a pobjegle su iz uzgajališta u Lukovom Šugarju koje vodi tvrtka Adriatic Farming.

Priča je to koju je istražio portal Klimatski.hr, koji navodi kako je to jedino uzgajalište na Meditranu u kojem se kaliforijske pastrve i lososi uzgajaju u moru. Takva praksa nije poželjna jer može ugroziti eko-sustav.

Prijetnja za druge riblje vrste

Prema izjavama ribara, na nekim mjestima u Velebitskom kanalu, puno je lakše uloviti kalifornijske pastrve nego brancina. Obje ribe hrane se gavunom, a brancina je na tom mjestu navodno sve manje. Iz splitskog Instituta za oceanografiju i ribarstvo kažu kako je važno pridržavati se zakonskih mjera, kako bi se smanjila mogućnost da neautohtone vrste postanu invazivne ili prijenosnici patogena. Njihovi znanstvenici bili su protiv unosa lososa u hrvatske vode.

Oni kažu kako je losos naviknut na umjetnu hranu koju je dobivao u ribogojilištu, no dio tih riba u prirodnoj sredini pretvorit će se u prave predatore. Brinu se kako bi mogli završiti i u rijekama jadranskog sliva što bi predstavljalo prijetnju za manje nativne vrste.

Klimatski.hr navodi kako Adriatic Farming nije prijavio prebjege ribe Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva što je bila njihova obveza. Ribarska inspekcija zbog toga će nakon poboljšanja vremena obaviti nadzor nad njihovim uzgajalištima u Lukovom Šugarju i Jablancu.

Uzgoj Adriatic Farminga do sada je obilježio niz problema. Riba je u početku ugibala, uspijevala je pobjeći iz kaveza koje je znala oštetiti bura. Jednom priliku u njih je ‘provalio’ i morski pas modrulj.

Laciću većina tvrtki završila u stečaju, bio je i uhićen

Iza svega stoji tvrtka Adriatic Farming. Njezin vlasnik je norveško dioničko društvo Nordic Fish Farming koje je držalo 90 posto udjela dok u prosincu iz sudskog registra nije izbrisan drugi suvlasnik Bernard Lacić iz Zadra. Većinski vlasnik norveške tvrtke su ciparski Bremesco Holding koji ima 68,75 posto dionica, a manjinski R-D-Holding. Iza njih stoje Norvežanin Richard Damgaard te Poljaci Jerzy Ryszard i Jadwiga Grazyna.

Bernard Lacić sin je direktora Adriatic Farminga Miodraga Lacića. Obitelj Lacić nema dobro reputaciju po pitanju vođenja tvrtki o čeme je izvještavao portal Libela. Miodragov rođak Neven Lacić bio je direktor u splitskoj Dalmi koja je propala 90-ih godina.

Miodrag Lacić imao je devet tvrtki pri čemu samo dvije nisu završile u stečaju. Adriatic Farming jedna je od te dvije. 2011. godine je i uhićen u Zadru zbog sumnjivog poslovanja između Podravke i tada njegove Adrije. Njega i suradnike sumnjičilo se da su zlouporabama oštetili Podravku za 17 milijuna kuna, no u konačnici su oslobođeni.

Prema podacima Fine, Adriatic Farming u 2023. godini imao je 450.558 eura prihoda i 3,43 milijuna eura gubitaka. Godinu ranije prihodi su iznosili 638.774 eura, a gubitak 5,68 milijuna eura. Za pretpostaviti je da je gubitak toliki zbog ulaganja u tvrtku. Njezina ukupna aktiva u 2023. godini iznosila je 8,26 milijuna eura. Imala je 19 zaposlenih čija je prosječna neto plaća iznosila 1192 eura.

Adriatic Farming mlađ kalifornijske pastrve uzgaja kod izvora rijeke Une. To područje bilo je u fokusu javnosti prošle godine, kad je inspekcija potaknuta medijima i prosvjedima zaustavila gradnju mini hidroelektrane. Godinu ranije, Faktograf je prenio kako je Adriatic Farming u istom području bez dozvole je iskopao kanal. U njega su položili tri cijevi radi dovođenja vode do njihovog ribogojilišta u Donjoj Suvaji.

Cijevi na Uni postavljene bez dozvole; Screenshot: FaktografHR / YouTube