Crnogorska agencija za zaštitu konkurencije tvrdi da su Ina i Jugopetrol dogovarali cijene
Agencija za zaštitu konkurencije (AZZK) iz Crne Gore utvrdila je da su INA i Jugopetrol dogovarale cijene gasa na crnogorskom tržištu tokom 2019. godine, što naftne kompanije negiraju.
U rješenju Agencije od 25. ožujka ove godine navodi se da je utvrđeno da je usaglašena praksa između kompanije Ina Crna Gora i Jugopetrol kojom su navedeni sudionici na tržištu „direktno utvrđivali i primjenjivali fiksne maloprodajne cijene ukapljenog naftnog plina“, te da je sporazum „koji je imao za cilj ili posljedicu sprečavanje, ograničavanje ili narušavanje konkurencije, zabranjen i ništavan“.
Kompanijama je naloženo da pojedinačno, jednom godišnje za prethodnu godinu i u roku od naredne dvije godine, a najkasnije do 1. ožujka naredne godine, Agenciji podnose godišnje izvještaje o mjesečnom kretanju ukupno nabavljenih i prodatih količina i vrijednosti predmetnog proizvoda, i to: ukupne nabavljene količine ukapljenog naftnog plina, ukupnu vrijednost nabavljenih količina ukapljenog naftnog plina (bez PDV-a), ukupne prodane količine ukapljenog naftnog plina, te ukupnu vrijednost prodanih količina ukapljenog naftnog plina (bez PDV-a).
Jugopetrol podnio tužbu Ustavnom sudu
Iz Jugopetrola su za Forbes Crna Gora rekli da u potpunosti posluju u skladu sa svim važećim zakonima i „kategorički“ negiraju sve navode o neprimjerenom ponašanju ili sudjelovanju u radnjama koje narušavaju fer konkurenciju na tržištu.
„Samim tim, protiv rješenja Agencije podnijeta je tužba Upravnom sudu i taj postupak je u tijeku. Posebno naglašavamo da se kompanija nikada nije bavila manipuliranjem cijenama ukapljenog naftnog plina, suprotno tvrdnjama iz rješenja Agencije“, naglasili su.
Jugopetrol je, kako su dodali, u potpunosti posvećen fer konkurenciji i poštovanju zakona, uz stalan fokus “na pružanje izuzetnih usluga i proizvoda svojim kupcima i partnerima.”
Ina Crna Gora: Iskoristit ćemo sva zakonska prava
Ni u kompaniji Ina Crna Gora nisu suglasni s rješenjem Agencije.
„Kao kompanija koja uspješno posluje na crnogorskom tržištu već više od 20 godina i u kojoj poštujemo sve zakonske odredbe te interna pravila, nismo suglasni s rješenjem koje je donijela Agencija za zaštitu konkurencije u povodu navodne usaglašene prakse“, kazali su za Forbes Crna Gora.
Pojašnjavaju da se cijena ukapljenog naftnog plina definira slobodno na tržištu, te je Ina Crna Gora, kako tvrde, određivala cijene u skladu s prodajnom politikom kompanije bez prethodnog dogovora, usaglašene prakse ili konzultacija s konkurentima.
„Od početka ispitnog postupka pred Agencijom za zaštitu konkurencije, zaposleni u kompaniji su u potpunosti sarađivali s predstavnicima Agencije i dostavili su svu traženu dokumentaciju te ostali dokazni materijal. Ina Crna Gora će nastaviti surađivati s Agencijom te će postupati u skladu sa svim zakonskim obavezama“, rekli su iz kompanije.
U skladu s navedenim, kako su dodali, nastaviti će koristiti zakonska prava kako bi dokazali da nije postojao nedozvoljeni sporazum niti usaglašena praksa s konkurentima pri definiranju cijena plina.
Agencija: Izrekli smo mjeru kompanijama
Iz Agencije za zaštitu konkurencije su za Forbes Crna Gora naveli da su izrekli mjeru ponašanja kompanijama.
„Imajući u vidu da je nadležnost za izricanje novčanih kazni u oblasti zaštite konkurencije u isključivoj nadležnosti sudova za prekršaje, Agencija je 12. maja 2022. godine, podnijela zahtjeve za pokretanje prekršajnog postupka nadležnom sudu za prekršaje u skladu sa zakonom kojim se uređuju prekršaji“, odgovorili su iz Agencije na pitanje Forbesa Crna Gora da li će kompanijama biti izrečena novčana kazna.
AZZK je ispitni postupak u slučaju naftnih kompanija pokrenula u travnju 2022. godine.
Agenciji je, kako je navedeno u rješenju o pokretanju postupku, 10. ožujka 2021. godine, dostavljena Inicijativa za ispitivanje povrede konkurencije, kojom je navedeno da su privredna društva Ina – Crna Gora i Jugopetrol na tržištu prodaje auto plina – TNG (ukapljenog naftnog plina) na teritoriju Crne Gore, povrijedili konkurenciju shodno odredbama čl. 8 Zakona o zaštiti konkurencije. Inicijativa za ispitivanje povrede konkurencije je dopunjena 2. prosinca 2021. godine.
„U cilju provjere navoda iz inicijative i dopune inicijative Agencija je pristupila prikupljanju i analizi podataka o kretanju nabavnih i prodajnih cijena TNG-a (autoplin) na relevantnom tržištu TNG-a na teritoriji Crne Gore. Traženi podaci i dokumentacija su kompletirani 9. veljače 2022. godine“, piše u rješenju.
Na osnovu detaljnog uvida i analize raspoložive dokumentacije i informacija, Agencija je našla da su u tijeku 2019. godine, paralelno sa cijenama burzovnih kotacija za TNG – autoplin, odnosno sa njihovim povećavanjem ili smanjenjem, definirane i određene maloprodajne cijene ovog proizvoda na tržištu Crne Gore, dok su u razdoblju od 8. srpnja 2019. godine do 31. prosinca 2019. godine, bile utvrđene nezavisno od smanjenja nabavne cijene i da su bile fiksno određene.
To, kako se navodi u rješenju AZZK, ukazuje na osnovanu sumnju postojanja usaglašene dogovorne prakse u određivanju cijena auto plina navedenih sudionika na relevantnom tržištu maloprodaje ukapljenog naftnog plina na teritoriju Crne Gore, u navedenom razdoblju počevši od 8. srpnja 2019. godine do 31. prosinca 2019. godine.
(Cijeli tekst možete pročitati na Forbesu Crna Gora, a autorica je glavna urednica Biljana Matijašević.)