Drama u vrhu slovenskog Petrola: Što se krije u pozadini smjene dosadašnje šefice?
Nakon što je početkom studenog došlo do promjene na čelu Petrola, slovenske kompanije koja posluje i u Hrvatskoj, situacija se uzburkala i traže se pojašnjenja
Slovenski državni holding (SDH) obratio se tvrtki Petrol sa zahtjevom za pojašnjenjem kadrovskih promjena. Naime, početkom studenog je došlo do smjene u vrhu kompanije, umjesto predsjednice uprave, Nade Drobne Popović, imenovan je dotadašnji član Uprave kompanije, Sašo Berger, a SDH se ovih dana obratio predsjedniku Nadzornog odbora, Janezu Žlaku sa zahtjevom za dodatnim pojašnjenjima.
U dopisu je, između ostalog, navedeno da Nadzorni odbor Petrola nije odgovarajuće komunicirao s dioničarima i širom zainteresiranom javnošću o razlozima smjene Nade Drobne Popović, kao i ranijoj smjeni člana Uprave, Jožeta Bajuka.
Iako su iz Petrola u oba slučaja priopćili da su menadžeri otišli na vlastitu incijativu i sporazumno, SDH ponovno traži obrazloženja tko je inicirao prijevremeni odlazak, jesu li oboje podnijeli jednostrani otkaz ili ih je s funkcije povukao Nadzorni odbor, ili se radilo o sporazumnom prijevremenom završetku mandata.
Također, SDH pita jesu li postojali neki posebni razlozi vezani uz člana, odnosno predsjednicu Uprave, primjerice, neodgovorno poslovanje ili sl. – na temelju kojih je Nadzorni odbor donosio svoje odluke. Ako se postojali takvi razlozi, SDH traži pojašnjenje o kojim se to točno razlozima radi.
SDH između ostalog zanima i je li bilo pritisaka izvana na bilo kojeg člana NO u vezi s kadrovskim potezima.
Na upit Forbes Slovenija predsjednik NO Petrola Janez Žlak je odgovorio da će o svemu informirati SDH nakon sjednice NO koja je zakazana za 14. prosinca. Naglasio je pritom da je bivša predsjednica Uprave, Drobne Popović, kao i prije nje bivši član Uprave, Bajuk, otišla na vlastitu inicijativu, te da su članovi NO samo informirani o toj njezinoj odluci. „Ako netko odluči otići, što možeš učiniti kao nadzornik?“, uzvratio je pitanjem Janez Žlak.
Na pitanje smatra li ovaj potez SDH kao znak nepovjerenja prema NO ili njemu kao predsjedniku, odgovorio je negativno. Rekao je da država, ako procijeni, lako može zamijeniti sve članove NO Petrola. Napomenuo je da prijedlog za opoziv mora dobiti dvotrećinsku podršku na skupštini dioničara, a poznato je da njemu mandat istječe u proljeće 2025. godine.
Forbes Slovenija podsjeća da je Janez Žlak došao u NO Petrola u vrijeme prethodne vlade Janeza Janše, a da je već prošle godine u ovo vrijeme bilo naznaka neslaganja na liniji SDH – NO Petrola.
Tada je SDH ustvrdio da Žlak i još jedan član NO Petrola, Aleksander Zupančič, koji je također imenovan u vrijeme Janšine vlade, osim nadzora nad Petrolom, vode društva u kojima država ima prevladavajući utjecaj – što je prema zakonu o SDH koji je usvojen u studenom prošle godine nedopustivo. Žlak je, naime, bio stečajni upravitelj Rudnika Trbovlje Hrastnik, a Zupančič direktor Elektre Ljubljana. Žlak se tada „izvukao“ tako što je podnio ostavku na svoju dužnost u Rudniku Trbovlje, a SDH je pokrenuo postupak razrješenja Zupančiča. U prosincu prošle godine je Zupančić podnio ostavku na poziciju u Elektri, ali SDH je inzistirao na njegovoj smjeni, navodeći kao razlog – gubitak povjerenja.
No, prijedlog SDH nije dobio potrebnu podršku na skupštini Petrola i Zupančič je ostao u NO. Na sjednici skupštine se za njega zauzeo Dari Južna, vlasnik više od 10 posto dionica Petrola, koji posljednjih godina ima također značajan utjecaj i u NO društva.
Dakle, SDH, iako predstavlja državne vlasnike s ukupno 32-postotnim udjelom, izgubio je upravljačku moć u Petrolu koji ima ukupno 21 300 dioničara.
A zašto je zapravo otišla Nada Drobne Popović?
Nakon odlaska Nade Drobne Popović s čela Petrola u političkim i gospodarskim krugovima su počela nagađanja o tome da zapravo nije otišla dobrovoljno.
Žlak i Drobne Popović su nakon sjednice održane prošli tjedan izjavili za javnost da su sami predložili sporazumni prekid jer više nisu dijelili iste poglede na vođenje društva s nadzornicima. Razloge nisu precizno objasnili, ali nesuglasice su, prema riječima Drobne Popović, počele ovog ljeta, kada je Uprava Petrola proširena novim članovima, Markom Ninčevićem i Sašom Bergerom. Tada su joj nadzornici navodno izrazili nepovjerenje tako što su joj smanjili ovlasti, a ona je bila nezadovoljna i novom podjelom nadležnosti unutar uprave, a – prema njezinim tvrdnjama – zanemarene su i mjere zaštite od sukoba interesa prilikom raspodjele nadležnosti.
Već mjesecima prije njezine smjene portal Necenzurirano.si je izvještavao o navodnom zahlađenju odnosna između Drobne Popović i utjecajnog dioničara Daria Južne. Razlog navodno leži u poslovima u Hrvatskoj, kao i u nezadovoljstvu nekim poslovnim odlukama koje su, prema pisanju portala, imale negativne učinke na poslovanje Petrola. Žlak je prošlog tjedna izjavio da su nadzornici vezano za te poslove naložili internu reviziju, no ona, prema njegovim riječima, nije pokazala nikakve nepravilnosti.
Nakon smjene u vrhu tvrtke počele su kružiti i glasine da je razlog bio taj što Drobne Popović nije željela odobriti aneks ugovora o (neopravdanom) obračunu dodatnih radova za tvrtku CGP u vlasništvu Daria Južne. Problematizirala se visina ulaganja u benzinsku stanicu Barje, no, iz tvrtke CGP su odgovorili da im nije poznato da postoji ikakav spor između Južna i Drobne Popović, pogotovo ne u vezi s navedenom benzinskom stanicom. Dodali su da se Južna „uopće ne uključuje“ u poslove vezane uz izgradnju ili dobivanje tih poslova, jer se time bavi vodstvo tvrtke.
Iz Petrola nisu odgovorili na upit Forbes Slovenija jesu li primili zahtjev za sklapanje aneksa ugovora u vezi s projektom benzinske stanice Barje. Naveli su da „u tako zahtjevnim i obimnim investicijskim projektima, poput izgradnje prodajnih mjesta Barje, sjever i jug, može doći do nepredviđenih promjena“, ali da će konačan obračun za ukupno izvedene radove biti objavljeno po završetku projekta.
Bivša predsjednica Uprave Petrola, Drobne Popović je prošlog tjedna na pitanje novinara o odnosu s moćnim dioničarom Darijem Južnom odgovorila da to „ne želi komentirati“.
(Autorica teksta je Andreja Lončar, Forbes Slovenija)