Drava International zarađuje milijune, ali očito ne ulaže u sigurnost
Drava International ima solidne financijske rezultate, ali očito nešto nije u redu s organizacijom rada i sigurnosti u toj tvornici, s obzirom na to da su u posljednjih desetak godina imali niz požara, čak i sa ljudskim žrtvama.
Osječka tvrtka Drava International ponovno je u središtu pozornosti nakon što je drugi put u manje od godinu dana u njoj izbio požar. Požar koji je izbio u srijedu. 7. kolovoza, u poslijepodnevnim satima, srećom, manji je u odnosu na onaj s početka listopada prošle godine, kada je cijelom području Osijeka prijetila ekološka katastrofa.
Nakon tog, prošlogodišnjeg požara, uhićen je i pritvoren vlasnik tvrtke Zvonko Bede i dva inženjera koji su osumnjičeni za nekoliko kaznenih djela. Nakon mjesec dana pušteni su da se brane sa slobode, no prema pisanju Glasa Slavonije, istraga oko prvog požara još uvijek traje – a već imamo i drugi.
Oko 70 posto prihoda od izvoza
Drava International bavi se prikupljanjem i preradom plastičnog otpada. Nalazi se u Brijestu, prigradskom naselju južno od Osijeka, a zapošljava oko 500 radnika. Pogled na rezultate poslovanja za posljednjih pet godina otkriva da tvrtka prilično stabilno posluje – barem što se tiče financijskih rezultata. Prihodi imaju uzlazni trend i tvrtka je redovno poslovala s dobiti.
Prošle godine Drava International imala je prihode od oko 52 milijuna eura i dobit od oko 840 tisuća eura. Prerađevine od otpadne plastike Drava dobrim dijelom izvozi u inozemstvo. naime, prihodi iz inozemstva prošle godine iznosili su čak 38 milijuna eura, što je preko 70 posto ukupnih prihoda.
Godinu ranije, 2022., imali su prihode od 56 milijuna eura, i znatno veću dobit u odnosu na prošlu godinu, od preko 6 milijuna eura. Izvoz je te godine iznosio više od 40 milijuna eura. Solidna im je bila i 2021. godina, u kojoj su uz prihode od 41 milijun eura, uspjeli ostvariti više od 4 milijuna eura dobiti.
Pandemija je ostavila traga i na rezultatima Drave, pa su 2020. prihodi bili manji nego ostalih godina. Iznosili su oko 32 milijuna eura, a dobit 700 tisuća eura. U 2019. Drava je zaradila oko 900 tisuća eura, a ukupni prihodi bili su na razini od oko 40 milijuna eura.
Broj zaposlenih se svih promatranih godina kretao oko 500, a što se tiče plaća, prema izračunu sa poslovnog servisa Financijske agencije, one su prošle godine, u prosjeku, iznosile nešto više od 800 eura neto.
U jednom od požara poginula radnica
Iako možemo reći da u poslovnom smislu, barem prema financijskim izvješćima, Drava International dobro funkcionira, očito postoje vrlo ozbiljni problemi u organizaciji rada i sigurnosti u toj tvornici, jer ova dva požara u manje od godinu dana nisu prvi koji su se tamo dogodili. Bilo ih je još najmanje četiri.
U požaru koji je 2011. izbio u tadašnjem Dravinom skladištu, u prostorima bivše tvornice žigica, poginula je jedna radnica, a njenih pet kolega je ozlijeđeno. Sljedeća dva požara, srećom bez ljudskih žrtava, dogodila su se 2015. i 2016. godine.
U jednom je došlo do zapaljenja naftnih cisterni zbog neispravnih električnih instalacija. U drugom su se zapalili šahtovi u kojima se nalazila goriva tekućina – najvjerojatnije nafta. Nakon toga, 2017. im se zapalio stroj, te je nastala, srećom, samo materijalna šteta.
Očito su zakazale i inspekcijske službe, ako nakon svih ovih požara, poginulih i ozlijeđenih – u pretposljednjem požaru je teško ozlijeđen vatrogasac – nisu uspjele natjerati vodstvo te tvrtke na podizanje sigurnosti.