Evo što bi Britaniji, Njemačkoj te ostalim EU članicama napravile drastične Trumpove carine
Nakon što je institut Ifo izračunao da bi dizanje carina koje je u kampanji najavio izabrani američki predsjednik Donald Trump mogle Njemačkoj donijeti čak 33 milijarde eura gospodarske štete, britanski je Centar za inkluzivnu trgovinsku politiku iz Sussexa u svojoj analizi izračunao da bi za UK to bio udarac težak 27 milijardi eura.
“Izvoz Ujedinjenog Kraljevstva mogao bi pasti više od 2,6 posto zbog smanjenja trgovine s SAD-om i posrednih učinaka na globalnoj razini”, prenosi BBC zaključak iz analize. Glavni sektori u koji bi mogli biti pogođeni su ribarstvo, nafta i rudarstvo, u kojima bi izvoz mogao pasti za oko petinu, no utjecaj bi osjeti i, primjerice farmaceutski sektor.
„Mogle bi biti pogođene čak i tvrtke koje same nisu izvoznici. Na primjer, tvrtke koje pružaju usluge prijevoza, a koje se oslanjaju na snažne trgovinske tokove, pretrpjele bi udarac“, napominje se. U pitanju je, podsjećamo, Trumpova ideja o 20-postotnoj carini na sav uvoz u Sjedinjene Države, ali pritom 60 posto na uvoz iz Kine. Također, spominjao je 100 posto carine na automobile.
“Iako bi Trumpove agresivne najave mogle biti dio pregovaračke taktike, postoji mogućnost uvođenja takvih carina”, napominje istraživač Nicolo Tamberi u svom blogu koji citira BBC.
Što može očekivati Hrvatska? Za Hrvatsku nema zasad neke računice mogućih efekata, a kad se pogledaju podaci DZS-a o izvozu, jasno je da bi udarac mogao biti uglavnom posredan. U prošloj je godini, naime, ukupan izvoz RH iznosio oko 23 milijarde eura, a najvažnije tržište je područje EU-a: robna razmjena s državama članicama EU-a čini oko 68 posto ukupnog izvoza. Što se tiče SAD-a, on nije pri vrhu, ali ipak ulazi među važne trgovinske partnere Hrvatske. Prema podacima DZS-a, hrvatski robni izvoz u SAD je lani iznosio oko 600 milijuna eura, a u prvih osam mjeseci ove godine bio je zabilježen značajan rast, a robni izvoz je u tom razdoblju premašio 500 milijuna eura. |
No, stvari nisu posve jednoznačne. Neki bi sektori mogli imati koristi od smanjenog kineskog izvoza u SAD. Navodi se kako bi tekstil i odjeća mogli ostvariti dobitke zbog smanjene konkurencije, ako bi kineski izvoz bio pogođen puno višim Trumpovim carinama.
„Mjere odmazde Kine ili EU-a vjerojatno bi pogoršale ekonomske ishode za sve uključene strane, što bi potencijalno izazvalo štetan trgovinski rat“, poručuje se pak u nedavnoj analizi London School of Economics (LSE). Oni su baratali s Trumpovom najavom iz kolovoza koja uključuje osnovnu uvoznu carinu od 10 posto na svu robu proizvedenu u inozemstvu, 60 posto carine na kinesku robu i 100 posto na sve uvezene automobile.
Izračunali su da bi takve Trumpove carine mogle smanjiti bruto domaći proizvod Sjedinjenih Država za 0,64 posto, Kine za 0,68 posto dok bi se Europska unija suočila sa skromnijim smanjenjem od 0,11 posto, pri čemu valja imati na umu da bi unutar EU-a učinci značajno varirali: Njemačka bi mogla zabilježiti pad BDP-a od 0,23 posto, dok bi u Italiji smanjenje moglo biti zanemarivo. SAD je, podsjetimo, najveći europski trgovinski partner, a izvoz na američko tržište čini skoro 20 posto europskog izvoza roba.
Podsjetimo, u svom prvom mandatu je Trump uveo Europskoj uniji carine na čelik i aluminij, a neki od bivših britanskih diplomata smatraju da bi ovoga puta mogao ciljati šire i snažnije.