Hrvatska agencija specijalizirana za zapošljavanje radnika s Filipina počela raditi i u Sloveniji

Aktualno Gordana Grgas 29. ožu 2024. 15:40
featured image

29. ožu 2024. 15:40

Vlasnik zagrebačke agencije Pinoy385 Stjepan Jagodin kaže za FORBES Hrvatska da ove godine planira dovesti oko tisuću filipinskih radnika u Sloveniju te 1500 u Hrvatsku. U susjednoj zemlji je trenutno vrlo mali broj radnika iz dalekih azijskih zemalja, a u Hrvatskoj je lani za Filipince izdano skoro 11 tisuća dozvola za boravak i rad

Hrvatska agencija za posredovanje u zapošljavanju i ustupanje radnika Pinoy385 pokrenula je nedavno poslovanje u Sloveniji i, kako nam kaže njen osnivač Stjepan Jagodin, prva je agencija specijalizirana za zapošljavanje filipinskih radnika u toj zemlji.

Očekuje da će ove godine tamo dovesti oko tisuću radnika s Filipina, za sektore transporta, logistike ugostiteljstva te proizvodnih djelatnosti.

Razlike između Slovenije i Hrvatske

Pinoy385 je poslovanje već proširio na Mađarsku te Slovačku, a Jagodin za FORBES Hrvatska kaže da u Hrvatskoj bilježe „impresivan financijski rezultat“. Prihod od usluga posredovanja i ustupanja radnika u prošloj godini iznosio je 2,6 milijuna eura s očekivanim rastom od 30 posto u 2024. godini. Napominje da ove godine planira dovesti 1500 filipinskih radnika u Hrvatsku.

Je li im Slovenija atraktivnija od Hrvatske, primjerice zbog plaća? Odgovara da se uvjeti rada u Hrvatskoj kontinuirano poboljšavaju, posebno kroz povećanje plaća. „To dovodi do postupnog približavanja uvjeta rada između Hrvatske i Slovenije. Posljedično, sve manje je izražena razlika u privlačnosti ove dvije zemlje za potencijalne radnike iz Filipina“, tumači.                        

Prevladavaju strani radnici iz regije

Na pitanje o stanju na tržištu rada u susjednoj zemlji odgovara da  je nedostatak radne snage postao izazov u gotovo svim europskim zemljama, uključujući i Sloveniju gdje se nalazi gotovo 140.600 stranih radnika. No, među njima je trenutno mali udjel stranih radnika iz dalekih azijskih zemalja zbog specifičnosti postupka ishođenja vize, pa prevladavaju strani radnici s područja zapadnog Balkana. „Slovenska regulativa vezana za postupak ishođenja vize je zahtijevala osobni dolazak radnika u konzularni ured/veleposlanstvo Republike Slovenije radi biometrijske identifikacije i u određenoj mjeri je onemogućila dolazak većeg broja radnika iz tih trećih zemalja“, objašnjava Jagodin.  

Kako je nedavno pisao FORBES Slovenija, nedavno je donijeta odluka da će se otvoriti konzulat na Filipinima, a  dok se to čeka, u gradovima Manila i Cebu zainteresiranima je omogućeno da predaju biometrijske podatke za dobivanje boravišne dozvole u Sloveniji.

Na pitanje hoće li njegova agencija radnike i privremeno zapošljavati ili samo posredovati u njihovom dovođenju, te što im sve poslodavac mora platiti i osigurati, Jagodin odgovara da su na slovenskom tržištu  započeli s uslugom posredovanja te da će ustupanje radnika uvesti kasnije. 

Filipinska pravila

Navodi da za legalno zapošljavanje filipinskog radnika svaki poslodavac mora biti akreditiran od strane filipinskog regulatornog tijela za kontrolu prekomorskog zapošljavanja (Department of Migrant Workers).

„Postupak akreditacije obuhvaća ovjeru dokumentacije kojom se budući poslodavac obvezuje osigurati troškove zrakoplovne karte za dolazak i povratak radnika, primjeren smještaj te plaću koja je u skladu s prosječnom plaćom za to radno mjesto u zemlji rada – što je iznimno važno kako bi se spriječilo smanjenje troška rada zapošljavanjem stranca“, kaže Jagodin.

Zbog znanja engleskog jezika i prilagodljivosti, dodaje, filipinski su radnici vrlo poželjni na tržištu rada, a očito očekuje da će to biti slučaj i u Sloveniji.

Što se Hrvatske tiče, prošle je godine MUP izdao 10.999 dozvola za boravak i rad filipinskim državljanima, te su Filipini bili šesti na poisu zemalja iz kojih dolazi najviše stranih radnika (prva je BiH, pa Srbija, Nepal, Indija i Sjeverna Makedonija).  U prva dva mjeseca ove godine izdano je već 2936 dozvola za filipinske radnike.