Hrvatska na ljestvici digitalne konkurentnosti pala na 44. mjesto od ukupno 64 zemlje

Aktualno Marko Repecki 3. pro 2023. 10:58
featured image

3. pro 2023. 10:58

Ovih dana objavljena je  IMD-ova Svjetska ljestvica digitalne konkurentnosti za 2023. na kojoj Hrvatska, kao i na mnogim drugim sličnim ljestvicama, ne stoji baš najbolje. Pali smo na 44. mjesto od ukupno 64 zemlje obuhvaćene istraživanjem.

U ovom istraživanju vrednuju se tri glavna čimbenika: znanje, tehnologija i spremnost za budućnost. Što se tiče Hrvatske, ona je po čimbeniku znanja na 40 mjestu, kao i prošle godine. Čimbenik tehnologije svrtsava nas na 42 mjesto, dok smo po spremnosti za buduće izazove pali na 50 mjesto – dva mjesta niže nego prošle godine.

Nedostatak međunarodnog iskustva

Kada se dublje zaviri u izvješće, vidljivo je da je unutar čimbenika znanja Hrvatska najbolje rangirana odnosa broja učenika i učitelja. Prema tom kriteriju nalazimo se na 8. mjestu. Također, dobro smo rangirani, na 9. mjestu i prema broju žena istraživača. Kao slabost ističe se međunarodno iskustvo, prema kojem smo na 59. mjestu, a zanimljivo je da se unutar ovog čimbenika ocjenjuje i kriterij upravljanja gradovima, prema kojem smo na 56. mjestu.

Pozicije Hrvatske prema različitim čimbenicima

Što se tiče čimbenika tehnologije, tu se kao podčimbenik ističe ulaganje u telekomunikacije, gdje smo na 6. mjestu od 64 zemlje, no istovremeno smo prema brzini interneta na 57 mjestu.  Unutar ovog čimbenika loše smo rangirani, na 61. mjestu, po pitanju razvoja i primjene tehnologije, u smislu regulatornog okvira.

Nizozemska i Danska najbolje među zemljama EU. SAD na vrhu.

Najlošije smo rangirani prema čimbeniku spremnosti za buduće izazove. Kao slabosti tu se ističu javno-privatno partnerstvu. Prema tom kriteriju smo na 61. mjestu. Loše stojimo i kada su u pitanju stavovi prema globalizaciji, te smo prema tom kriteriju na 59. mjestu.

Iako je Hrvatska u posljednjih pet godina zapravo napredovala na ovoj ljestvici – 2019. gdine smo bili na 51. mjestu, sada smo na 44. – nema pretjeranog razloga za zadovoljstvo, jer smo i dalje u donjoj trećini. Pogotovo treba istaknuti da je iznad nas većina zemalja EU. Na primjer, Poljska je na 39., a Slovenija na 37. mjestu.

Ove godine je vrh ljestvice zauzeo SAD, nakon što su prošle godine pali, po prvi puta od početka ovog istraživanja, 2017. godine. Najbolje pozicionirana zemlja EU jest Nizozemska, koja je zauzela 2. mjesto, dok je na trećem mjestu Singapur. Danska, koja je prošle godine bila na vrhu, sada je pala na 4 mjesto, dok je na 5. mjestu Švicarska.