Državno odvjetništvo objavilo da se ne slaže sa skupnom prodajom zgrada Name
Iduće srijede sastaju se vjerovnici da bi donijeli odluku o prodaji nekretnina Name, država im je jasno dala do znanja da neće podržati ideju zajedničke javne dražbe nekretnina u zagrebačkoj Ilici
Državne institucije očitovale su se uoči skupštine vjerovnika koja bi iduće srijede, 18. rujna, trebala donijeti odluku o prodaji zgrada Name kako nisu suglasne s idejom skupne prodaje nekretnina.
Država je pozvana da se očituje na zaključak koji je donio Trgovački sud u Zagrebu 3. rujna daje li svoju suglasnost da se zgrada, dvorišta, vrt i perivoj Name u Ilici 4, 6 te zid u Radićevoj ulici 1 prodaju na zajedničkoj javnoj dražbi.
“Razlučni vjerovnik, Republika Hrvatska, Ministarstvo gospodarstva – Ravnateljstvo za robne zalihe, nije suglasno da se predmetne nekretnine prodaju zajedno/skupno u jednoj zajedničkoj – javnoj dražbi ako se takvom prodajom ne može postići naplata tražbina iz stečajne mase, na osnovu razlučnog prava vjerovnika Republike Hrvatske”, navedeno je u očitovanju Županijskog državnog odvjetništva koje zastupa državne institucije.
S druge strane, Croatia osiguranje, slaže se sa skupnom prodajom. Međutim, predlaže da se nekretnine Name u Ilici i na Kvaternikovu trgu prodaju na javnim dražbama.
“Razlučni vjerovnik smatra da nema razloga raditi razliku, između nekretnina u pogledu načina prodaje, odnosno da nije svrsishodno poslovnu zgradu na Kvaternikovom trgu prodavati prikupljanjem pisanih ponuda, dok se nekretnina u Ilici prodaje javnom dražbom”, ističu u podnesku.
Prodaja nekretnina Name u Ilici i na Kvaternikovom trgu pokrenuta je kada je Croatia osiguranju odobren zahtjev za suđenje u razumnom roku, nakon više od 23 godine od otvaranja stečaja Name. Tada je donesena odluka da se prodaja zgrada mora donijeti u devet mjeseci.
Uoči sazivanja skupštine vjerovnika i stečajni upravitelj Damir Mikić u svom je izvješću pojasnio kakav je vlasnički i zemljišnoknjižni status.
Zgrada Name na Kvaternikovu trgu upisana je u zemljišnoj knjizi kao jedna čestica i objekt u vlasništvu Nama d.d. u stečaju te nema nikakvih upisanih tereta.
Nekretnine na Ilici upisane su kao tri različite čestice i tri različita objekta.
Na dvije od tih čestica – Ilica 4 i Radićeva 1 u cijelosti je upisano založno pravo Croatia osiguranja i države. Što se tiče čestice na Ilici 6 je na jednom dijelu je upisano založno pravo, a na drugom dijelu nije.
Zbog takve kompleksnosti, stečajni upravitelj iznio je i vlastiti prijedlog da se imovina prodaje istovremeno, kao cjelina, te da se kupca obaveže i na preuzimanje poslovanja i zaliha robe i zatečenih radnika na određeni vremenski rok i to minimalno na dvije godine.
S obzirom na različita, pa i suprotstavljena mišljenja, vjerovnike 18. rujna očekuje zahtjevan zadatak donošenja odluke o prodaji Naminih nekretnina.