Imamo odgovor iz Vlade RH je li tijelo zaduženo za sankcije proučilo ruskog milijardera, kupca Zvečeva
Denis Štengelov, ruski milijarder koji je kupio Zvečevo preko svoje tvrtke iz Dubaija, nalazi se na ukrajinskom popisu sankcioniranih ruskih poduzetnika, ali nije na popisu EU, a iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova, čiji državni tajnik Frano Matušić vodi tijelo za nadzor sankcija, kažu da su proveli detaljnu provjeru
Nakon što je objavljena vijest da je većinski vlasnik Zvečeva Zdravko Alvir prodao više od 75 posto udjela tvrtki Flexway Adriatic, zagrebačkoj podružnici kompanije Flexway sa sjedištem u Dubaiju – koja vodi do ruskog milijardera Denisa Štengelova, mediji su odmah naglasili da se Štengelov nalazi na ukrajinskoj listi sankcioniranih ruskih tajkuna, no, pretragom javno dostupnih podataka nije se moglo naći njegovo ime (ili naziv tvrtke) na listi sankcioniranih u EU.
S obzirom da se radilo o transakciji koja je izazvala veliki interes javnosti zbog popularnosti brendova tvrtke Zvečevo, a i činjenice da se radi o tvornici koja postoji već duže od stotinu godina i prošla je kroz turbulentne epizode nacionalizacije i privatizacije, vijesti da je kupac ruski milijarder – u vrijeme rata u Ukrajini – otvorila je i pitanje je li „ulazak“ ruskog milijardera Štengelova prošao ikakav nadzor Vlade RH, odnosno Međuresorne stalne skupine za primjenu i praćenje provedbe međunarodnih mjera ograničenja koja je za potrebe prvođenja sankcija protiv Rusije osnovana pri Ministarstvu vanjskih i europskih poslova. Na čelu te skupine je državni tajnik Frano Matušić, a poznato je da se upravo to tijelo angažiralo oko rješavanja pitanja sankcioniranih banaka u vlasničkoj strukturi Fortenova Grupe.
MVEP: Provedena detaljna provjera
Iz Minstarstva vanjskih i europskih poslova na upit FORBES Hrvatska odgovoreno je da je na naš upit„provedena detaljna provjera“, te smo izvješteni „da navedena osoba i navedena tvrtka nisu uvršteni na sankcijske popise važećih Odluka i Uredbi Vijeća EU-a i Rezolucija Ujedinjenih naroda kojima se reguliraju restriktivne mjere i sankcije na snazi u Republici Hrvatskoj“.
„Ukoliko postoji interes u vezi mjera ograničavanja, sankcija i pripadajućih popisa sankcioniranih osoba i entiteta koje su donijeli SAD, Ujedinjena Kraljevina ili druga treća država te popise je moguće pregledati na mrežnim stranicama regulatornih tijela navedenih država. Vezano uz Vaše pitanje o provedenoj transakciji sugeriramo da se obratite relevantnim tijelima u strukturi Ministarstva financija“, navedeno je još u odgovoru iz MVEP, naglašeno je da „prema Ministarstvu vanjskih i europskih poslova kao nacionalnom koordinacijskom tijelu u Stalnoj skupini za primjenu i praćenje mjera ograničavanja nije zapremljen upit vezan uz tu transakciju i s njome povezane osobe“.
Ime Denisa Štengelova se, međutim, nedvojbeno nalazi na listi sankcioniranih osoba u Ukrajini od 2022. godine – to je lista Ukrajinske Vlade. A to znači da mu je imovina u Ukrajini blokirana na deset godina, te mu je i zabranjen bilo koji oblik poslovanja u Ukrajini, raspolaganje bankovnim računima, ali i ulazak u zemlju.
Štengelov je vlasnik nekoliko tvrtki koje se bave konditorskom industrijom i trgovinom, o čemu je FORBES šire pisao u njegovom portretu, a dio njegovog poslovanja odvijao se u Ukrajini. Prema navodu ukrajinskog portala Trap Aggressor, u Ukrajini se vrijednost njegovog poslovanja procjenjivala na 17,32 milijuna eura.
Od, dakle, od listopada 2022. godine zbog ukrajinskih sankcija ne može voditi poslovanje u toj zemlji, ali očigledno slobodno posluje u Europi – pa tako i u Hrvatskoj.