PPD uputio šefici Državnog odvjetništva dopis u kojem optužuje USKOK za nanošenje štete

Hrvatska Forbes Hrvatska 2. tra 2024. 11:20 > 2. tra 2024. 11:21
featured image

2. tra 2024. 11:20 > 2. tra 2024. 11:21

Jutarnji list je objavio informaciju da je vodstvo tvrtke Prvo plinarsko društvo (PPD) uputilo dopis glavnoj državnoj odvjetnici Zlati Hrvoj Šipek u kojem na deset stranica obrazlaže zašto smatra njihovo postupanje prema tvrtki “zlonamjernim”.

FORBES Hrvatska je kao i brojni drugi mediji 14. ožujka objavio da je policija na zahtjev USKOK-a pretražila prostorije tvrtke PPD i izuzimala dokumentaciju, a neslužbeno se saznalo da se radilo o pustupanjima u okviru izvida o slučaju Škugor, odnosno jednom kraku afere koja je nastala nakon što je otkriveno da je menadžer INA-e, Damir Škugor, “izvlačio” plin iz tvrtke te je kasnijoj preprodaji INA oštećena za više od 130 milijuna eura.

Iz PPD-a su tada poručili za medije da surađuju s istražnim organima, da dostavljaju ” “traženu dokumentaciju te će tako nastaviti i dalje jer je Društvu u interesu da od sebe otkloni sve insinuacije koje se opetovano pojavljuju u javnom prostoru posljednjih mjeseci”. No, sudeći po informacijama koje su objavljene u Jutarnjem listu, tvrtka je tada ipak smatrala da je postupanje policije, odnosno USKOK-a, u njihovom slučaju neprimjereno.

Jutarnji list, naime, neslužbeno saznaje da se u dopisu upućenom Zlati Hrvoj-Šipek moli “zaštita ustavnih, zakonskih i ljudskih prava”, te se smatra da USKOK-ove aktivnosti PPD-u nanose “nesagledivu materijalnu, poslovnu i reputacijsku štetu” i da se njima dovodi u pitanje “strateški projekti grupacije, koji imaju i širi utjecaj na gospodarstvo RH u cjelini”.

Iz PPD-a u dopisu, navodi Jutarnji, tvrde kako “pretres uz pomoć policije uopće nije bio potreban jer su uvijek dobrovoljno surađivali s USKOK-om te su USKOK-u samoinicijativno dostavljali svu dokumentaciju kako bi otklonili sve nejasnoće te i dalje DORH-u stoje na raspolaganju”.

Kao što se pisalo 14. ožujka, policija je ušla u prostorije PPD-a, a Jutarnji je naveo da je “izuzela podatke sa servera tvrtke, točnije službenu e-mail korespondenciju vlasnika Pavla Vujnovca, bivšeg direktora Damira Spudića, ali i drugih osoba, poput članova aktualne Uprave PPD-a”. Sve su te prepiske, kako se neslužbeno tvrdi, bile vezanu uz slučaj tvrtke Tri D Rada i uplata osoba poslovno povezanih s Pavlom Vujnovcem.

Nakon što je u kolovozu 2022. godine zbog malverzacija u INA-i uhićen tadašnji direktor Damir Škugor i njegov otac Dane preko čijeg je računa stigla uplata od prodaje plina, USKOK je provjeravao i imovinu ostalih članova Škugorove obitelji. U okviru tih izvida, istražitelji su otkrili kako je i Škugorova majka Rada Škugor, inače vlasnica krojačkog obrta, kratko vrijeme imala tvrtku Tri D Rada u kojuje tvrtka s Malte, u vlasništvu Vujnovčeva partnera Josipa Jurčevića, uplatila milijunski iznos. Osobe poslovno povezane s Pavlom Vujnovcem uplatile 23,47 milijuna kuna na račun Tri D Rade za transakciju s otkupom dugova tvrtke Dalekovod. Transakcija se odvila tako da je Tri D Rada otkupila dugove Dalekovoda i za nekoliko ih dana preprodala tvrtki Construction Line Ltd., registriranoj na Malti, za gotovo dvostruko višu cijenu. Pritom je na toj preprodaji tvrtka Tri D Rada, u vlasništvu Škugorove majke, u kratkom roku zaradila bruto dobit od 11,54 milijuna kuna, odnosno oko 9,5 milijuna kuna čiste dobiti nakon oporezivanja.

Širi utjecaj na gospodarstvo RH

Nakon obavljenog posla Rada Škugor ugasila je tvrtku, a impresivnu zaradu je kao jedina osnivačica tvrtke zadržala za sebe. U sklopu izvida zagrebački je Županijski sud na zahtjev USKOK-a odobrio blokadu dijela pronađenih sredstava iz tog posla, odnosno nekretnina koje je Rada Škugor naknadno kupila novcem zarađenim od prodaje potraživanja. A Jutarnji neslužbeno saznaje da su akcije u okviru izvida u PPD-u vezane za sumnju da je tim putem zapravo Škugoru plaćeno mito – za povoljnu nabavku plinu. “USKOK zapravo sumnja da su Vujnovac i Spudić u zamjenu za taj novac od Škugora ishodili niz usluga u međunarodnoj trgovini plinom u razdoblju od 2019. do Škugorova uhićenja u kolovozu 2022. godine. Riječ je, kako neslužbeno doznajemo, o sumnji da je Škugor kao direktor u Ini, mimo procedure, donio nekoliko poslovnih odluka u kojima je PPD profitirao kupujući ili prodajući plin Ini.”, navodi Jutarnji list.

Josip Jurčević je jedan od ključnih suradnika Pavla Vujnovca u njegovim brojnim nekretninskim poslovima, ali pojavljuje se i kod kupoprodaje nekih objekata u Fortenova Grupi, a također je i suvlasnik u tvrtki Open Pass, zajedno sa Damirom Spudićem, preko koje se odvija preuzimanje cijele Fortenova grupe. Te se pretpostavlja da upravo na te daljnje poslove zahvate aludiraju pisci dopisa Zlati Hrvoj Šipek kada kažu da postupci USKOK-a dovode u pitanje “strateški projekti grupacije, koji imaju i širi utjecaj na gospodarstvo RH u cjelini”.

Iz PPD-a su, naglašava Jutarnji, u svojem dopisu osporili sumnje o “davanju mita”, ponovivši svoje prijašnje tvrdnje kako je posao s tvrtkom Tri D Rada bio potpuno zakonit.

DORH se do objave ovog teksta nije oglasio o dopisu PPD-a, a radi se o do sada nezabilježenom potezu jedne tvrtke koja je obuhvaćena izvidima “nadležnih institucija”.

.