Valamarov ekološki resort na Hvaru dobio priznanje za održivost
Valamar Amicor Green Resort na Hvaru dobio je zlatni predcertifikat za održivu gradnju, a nadomak je dobivanju zlatnog certifikata održivosti koji dodjeljuje vodeći međunarodni sustav certificiranja zelene izgradnje
Hrvatski savjet za zelenu gradnju, nacionalni partner DGNB Sustava za Hrvatsku, uručio je ovoga tjedna ljetovalištu Valamar Amicor Green Resort na otoku Hvaru zlatni predcertifikat za održivu gradnju samostojećih vila. Time se porečka kompanija u čijem je vlasništvu pedesetak turističkih objekata u Hrvatskoj i Austriji prva u ovom dijelu Europe primakla dobivanju zlatnog certifikata održivosti.
Resort u Stari Gradu na Hvaru iz tvrtke opisuju kao prvo ekološko ljetovalište u Hrvatskoj. Niz obiteljskih vila otvoren je 2022. godine. Njihova je specifičnost to što su građene u skladu s načelima održivog razvoja. Korišteni su energetski učinkoviti materijali, primijenjen je koncept modularne gradnje, a pri gradnji ekoloških vila poštovao se i nZEB standarda kako bi im potrošnja energije bila svedena na minimum. Također, tijekom gradnje pazilo se na očuvanje prirode i postojećeg zelenila.
Valamar Amicor Green Resort s četiri zvjezdice arhitekturom se uklopio u prirodni okoliš otoka, a u njegovom uređenju korišteni su prirodni i reciklirani materijali. Primjerice, od takvih su materijala napravljene staze, klupe, kuće za ptice, hoteli za kukce, tegle za cvijeće. U vile je ugrađena i pametna tehnologija kojom se može nadzirati potrošnja vode, energije i CO2 otisak. Vozila u resortu također su električna.
Uz stopostotno korištenje zelene energije radi smanjenja ugljičnog otiska, u resortu imaju i druge zelene prakse poput one da ne izdaju papirnate račune i ne koristi jednokratnu plastiku. Uz to su lance dobave maksimalno skratili, te, kako navode, 78 posto hrane nabavljaju od lokalnih dobavljača.
Ivan Krešimir Kriste, direktor Sektora investicijskih projekata u Valamaru, izjavio je kako planiraju dobiti DGNB certifikat za sve vile i za cijelo ljetovalište.
Kako bi to postigli vile su podvrgli strogoj analizi usklađenosti s kriterijima DGNB sustava kojim se razmatraju ekološki, ekonomski i socijalno-kulturološki aspekti održivosti. Riječ je o certifikatu Njemačkog savjeta za održivu gradnju (njem. Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen – DGNB) čiji se sustav ocjenjivanja smatra jednim od strožih, ali upravo zato je i prepoznat na tržištu. Također, taj je sustav usklađen s regulatornim i strateškim okvirom Europske unije.
Održivost je Valamaru i strateška okosnica poslovanja, tvrtka je objavila i novu strategiju održivog poslovanja za naredne dvije godine. Tamo se između ostalog navodi kako će u tom razdoblju nastaviti s ulaganjima u održivi turizam i društveno odgovorno poslovanje, obnovljive zelene izvore energije, upravljanje otpadom, lokalno proizvedenu hranu i održivost u lancu opskrbe.
Valamar Riviera na čelu sa Željkom Kukurinom u tom dokumentu najavljuje i kako će posebnu pažnju posvetiti nastavku razvoja javne turističke infrastrukture i unaprjeđenju kvalitete života stanovnika u lokalnim zajednicama gdje posluju.
U sklopu tog plana je i nastavak 139 milijuna eura vrijednog ulaganja u Pical Resort s pet zvjezdica u Poreču te izgradnja Rab Resorta s četiri do pet zvjezdica u Suhoj Punti vrijedna 54 milijuna eura. Radovi na Rabu počinju ove godine, a hotel bi trebao biti otvoren na ljeto 2025. godine, dok se završetak projekta u Poreču očekuje do kraja iduće godine.
Resort u Stari Gradu rezultat je investicija Valamara i PBZ Croatia osiguranja za upravljanje obveznim mirovinskim fondovima, koji su 2017. godine preuzeli Helios Faros i dokapitalizacijom izvukli tvrtku iz stečaja.
Valamar Grupa lani je poslovala s 375,4 milijuna eura prihoda, što je povećanje od 13,1 posto, a ostvarili su 33,7 milijuna eura neto dobiti. Ove su godine predvidjeli isplatu dividende od 0,22 eura po dionici (lani je iznosila 0,20 eura po dionice), a isplata se očekuje u svibnju.