Inovativan hotel usred slavonske ravnice u vlasništvu tvrtke Žito dobio prestižno priznanje

Aktualno Forbes Hrvatska 26. kol 2024. 11:18
featured image

26. kol 2024. 11:18

Materra je novoizgrađeni hotel usred ravnice slavonske općine Čepin, a koristeći obnovljive izvore energije gotovo je potpuno samoodrživ, piše portal baustela.hr. Hrvatski savjet za zelenu gradnju i HUPFAS nagradio ga je kao “zelenu građevinu godine”

Ovom nagradom novoizgrađeni hotel koji se vanjštinom izvrsno uklopio u prirodni okoliš slavonskih polja dobio je priznanje kao uspješan primjer održivosti s brojnim ekološkim značajkama. Zahvaljujući obnovljivim izvorima energije, hotel je gotovo potpuno samoodrživ. Hotel je počeo s radom početkom ove godine, a osim mogućnosti razgledavanja slavonskih ljepota i uživanja u netaknutoj prirodi, goste želi privući i aktraktivnom welness i spa ponudom.

Pogled na hotel izvana; Foto: Hotel Materra

Ideja investitora o poštivanju i uronjenosti u prirodu očituje se u cjelokupnom uređenju hotela Materra. Glavni cilj bio je stvoriti hotel u polju koji ne narušava prirodni okoliš, a interijer hotela reflektira predanost prirodi i zemlji, rekli su iz hotela za portal baustela.hr. Zanimljiva su atrakcija četiri stabla ginka u atriju hotela – koja odmah nedvosmisleno ističu povezanost s prirodom.

Hotel sa četiri zvjezdice jedna je od najnovijih investicija Žito grupe, u većinskom vlasništvu poznatog slavonskog poduzetnika Marka Pipunića, smješten je u Čepinu te predstavlja značajan iskorak grupacije u namjeri razvoja Slavonije kao turističkog odredišta.

“Hotel pridonosi razvoju turizma u Slavoniji, promovirajući, uz to, ekološku održivost kroz svoja arhitektonska i energetska rješenja, te korištenje lokalnih, prirodnih materijala. Ovaj projekt Žito grupe predstavlja sinergiju modernog turizma i očuvanja prirode, naglašavajući važnost održivog razvoja i zaštite okoliša”, rekli su iz Materre za portal baustela.hr.

Pogled u prirodu iz hotela Materra; Foto: Hotel Materra

Interijer hotela inspiriran je prirodnim ljepotama kraja u kojem je građen te su prilikom gradnje korišteni materijali karakteristični za slavonsko podneblje. Od brojnih ekoloških značajki, hotel se može pohvaliti solarnim panelima na krovu, kao i nadstrešnicama parkirališta koje osiguravaju energiju.

Hotel je održiv i u sustavu grijanja i hlađenja koji ‘pokreću’ 84 geotermalne bušotine dubine između 100 i 120 metara, čime se dodatno doprinosi održivosti hotela. Istovremeno, dizajn hotela je minimiziran kako bi se istaknuo pogled na okolna polja i ravnicu.

Posebno se vodilo računa da svi prostori hotela, pa i saune – pružaju pogled na okolnu prirodu.