Jesu li HBOR i Zaba upravo zabili zadnji čavao u lijes Varteksa?
Sudbina Varteksa u ovom trenutku najviše je ovisila o odlukama dva glavna vjerovnika: Zabi i HBOR-u. Te dvije banke odlučile su kako neće pristati na ponudu Varteksa, što tvrtku sasvim sigurno gura u stečaj. Član Uprave Varteksa Karlo Koprek upozorava kako HBOR, koji je državna banka, na taj način ne brine ni o novcu poreznih obveznika ni o radnim mjestima.
Član Uprave Varteksa Karlo Koprek obavijestio je Forbes Hrvatska kako su od Zagrebačke banke i Hrvatske banke za obnovu i razvoj primili odbijenicu na njihov plan za stabilizaciju poslovanja kompanije.
Koprek kaže kako ih najviše pogađa i iznenađuje odluka HBOR-a, s obzirom da je ta banka u vlasništvu države, a stečaj Varteksa bi prema njihovim kalkulacijama doveo do neto gubitka za državni proračun u iznosu većem od 7,4 milijuna eura u sljedećih godinu dana. Dodaje kako je Zaba kao komercijalna banka čak bila naklonjena aranžmanu za spas i očuvanje radnih mjesta, iako to nije njihova zadaća.
Postavio je i pitanje svrha Hrvatske banke za obnovu i razvoj, s obzirom da na primjeru Varteksa ne drže niti do očuvanja radnih mjesta, niti brinu o novcu poreznih obveznika.
Ako se HBOR ne predomisli, ovo je neizbježni kraj Varteksa
Kaže kako ih odbijanje stavlja u tešku situaciju jer, ako se HBOR ne predomisli, ono znači neizbježni kraj Varteksa. Iz tog razloga moli ljude koji odlučuju u HBOR-u da ponovno razmotre našu ponudu i uzmu u obzir sve parametre.
“Srce nam se slama pri pomisli na sve zaposlenike, partnere i stogodišnju tradiciju koju su generacije ljudi gradile” – kaže Koprek koji je iz Varaždina i čiji su članovi obitelji radili u Varteksu.
Predstavnici Varteksa početkom ovog tjedna održali su sastanak s predstavnicima Zabe i HBOR-a, Na njemu su prezentirali analizu trenutnog stanja drušva te plan stabilizacije poslovanja. Koprek je rekao kako taj plan nije uključivao samo isplatu nekoliko idućih plaća, već jasan smjer i strategiju kojom bi poslovanje društva krenulo prema dugoročnoj održivosti.
Bankama su poslali i službenu ponudu za podmirenje duga bankama. Da su je prihvatili, kaže kako bi društvu omogućili da dobije priljev svježeg novca od dokapitalizacije i novih pozajmica. Tvrdi kako bi se on iskoristio za pokretanje punog kapaciteta proizvodnje, kao i plaćanje dospjelih dugova.
Na upit o Varteksu od prije dva tjedna, iz HBOR-a su odgovorili kako su oni dugi niz godina svojim financijskim instrumentima podržavali Varteks kao i brojna druga domaća društva, a sve u skladu sa zakonima i propisima u okviru kojih djeluju, te tako misle postupati i u budućnosti. Dodali su kako je u ovom slučaju riječ je o zajedničkom kreditnom aranžmanu između HBOR-a i poslovne banke (Zabe) , gdje sve poslovne odluke zahtijevaju usklađivanje između banaka. S obzirom da su sada donijeli odluku, Forbes Hrvatska poslao je HBOR-u novi upit te će njihov eventualni odgovor naknadno biti uvršten u članak.