Kakav se rasplet očekuje u HEP-u? Barbarić ostaje bez otpremnine, a za novog šefa najvažniji je uvjet – lojalnost
Frane Barbarić će i u slučaju ostavke i u slučaju smjene ostati bez otpremnine, osim ako je ne zatraži sudskim putem, a za mjesto čelnog čovjeka najvažnije državne tvrtke trenutno je u igri nekoliko imena
„Odlazi isključivo zbog bespravne gradnje“, izjavio je premijer Andrej Plenković u nedjelju na pitanja novinara zbog čega točno „odlazi“ Frane Barbarić, dosadašnji predsjednik Uprave Hrvatske elektroprivrede (HEP-a). Premijer je o tome govorio nakon povratka iz Dubaija, gdje je, zajedno s ministrom gospodarstva i održivog razvoja, Davorom Filipovićem, bio u trenutku objave da je protiv čelnog čovjeka HEP-a dignuta optužnica zbog bespravne gradnje na Hvaru.
S obzirom da se nakon objave Općinskog državnog odvjetništva u Splitu u petak, da je protiv Barbarića dignuta optužnica zbog kaznenog djela „protupravne gradnje“, javnosti obratio Barbarić priopćenjem u kojem je najavio žalbu Visokom upravnom sudu, te da će sam srušiti bespravno dograđene objekte, a opet se obrušio i na medije ustvrdivši da su prekoračili granicu profesionalnog rada i da se protiv njega vodila hajka, stjecao se dojam da se priprema teren za njegov ostanak – do daljnjega. Opozicija, posebno Most, koji je prednjačio u propitivanju modela rada u HEP-u i otkrio široj javnosti prve informacije o aferi „plin za cent“, tražila je promptno smjenu Barbarića, a Sandra Benčić iz Možemo otvoreno je izgovorila i pitanje „čime to Barbarić ucjenjuje premijera“.
Na snažan politički pritisak Andrej Plenković je odgovorio da Barbarić „odlazi“, naglašavanjem da je to vezano samo uz bespravnu gradnju, mada nije precizirano kako će se odlazak točno odigrati. Barbarić može podnijeti ostavku, no do ovog trenutka on to nije učinio, a sudeći po njegovom priopćenju od petka, on niti ne smatra da bi ostavku trebao podnijeti. Stoga preostaje model smjene, kakav je primijenjen u slučaju Uprave INA-e nakon što je otkriveno da je na privatne račune „izvučena“ milijarda eura u kupoprodaji plina. Sada bi na prvoj sjednici Vlade (možda izvanrednoj, telefonskoj) trebalo biti predloženo Nadzornom odboru HEP-a, kojeg predvodi Anton Kovačev. Pretpostavlja se da će obrazloženje biti da je svojim postupcima nanio štetu tvrtku – a cijelo će se obrazloženje ticati isključivo bespravne gradnje, odnosno, evidentno je da Vlada nipošto ne želi priznati ikakve greške tijekom razdoblja u kojem se u HEP-u gomilao plin do te mjere da je postao iznimno jeftin, a onda su ga povoljno kupile privatne tvrtke – u lipnju ove godine čak 63 posto ukupne količine jeftinog plina kupio je PPD, tvrtka u vlasništvu Pavla Vujnovca.
Nadzorni odbor će potom na prvoj narednoj sjednici, a neslužbeno se saznaje da će se i ta sjednica dogoditi „što prije“ – smijeniti Franu Barbarića. Iako se iz oporbe zaziva smjena cijele Uprave, u kojoj u ovom trenutku, osim Barbarića, Petar Sprčić, Vice Oršulić i Tomislav Šambić, koji se nedavno našao pod lupom javnosti zbog neobično povoljne kupnje stana od Pavla Vujnovca, najmoćnijeg poduzetnika iz energetskog sektora, posve je sigurno da će se sada smjenjivati isključivo Franu Barbarića.
Hoće li ga i hvarski lobi posve odbaciti?
I u slučaju ostavke i u slučaju smjene zbog nanesene štete tvrtki Frane Barbarić ne bi imao pravo na otpremninu, no, u slučaju smjene moguće je da će je pokušati utjerati sudskim putem.
Za sada nema naznaka gdje bi se mogao Frane Barbarić smjestiti nakon smjene u HEP-u. Ima nagađanja da će zbog svega čemu je svjedočio kao predsjednik Uprave HEP-a ipak moći računati na podršku svoje stranke, HDZ-a, u traženju novog posla, odnosno, da će biti zbrinut po stranačkoj liniji kako ne bi informacijama koje je nesumnjivo skupio radeći u HEP-u pokušao nanijeti štetu stranci, a posebno – Andreju Plenkoviću. Jer Barbarić je dugo bio pripadnik iznimno utjecajnog kruga HDZ-ova „izniklih“ s Hvara, takozvanog hvarskog lobija, kojem pripadaju i Plenković, Krunoslav Katičić, glavni tajnik stranike, ali i Ivo Milatić, jedan od najmoćnijih državnih tajnika uopće – državni tajnik za energetiku u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja.
Iako je Frane Barbarić nesumnjivo stekao značajne kontakte s privatnim sektorom teško je povjerovati da će ga neka od tvrtki iz energetskog sektora sada htjeti zaposliti, zbog toga jer bi se takav potez nesumnjivo smatrao dokazom ranijeg potencijalnog pogodovanja, te je najizglednije da će on primijeniti model koji je već isprobao bivši ministar financija Zdravko Marić – osnovat će privatnu konzultantsku tvrtku s kojom može mnogo diskretnije surađivati s kompanijama s kojima eventulano već ima izgrađen dobar odnos.
Uostalom, iako premijer i Frane Barbarić jednako bježe od afere “plin za cent”, poznato je da izvidi u tom slučaju ipak postoje, da je DORH izuzimao dokumentaciju i da je moguće i da istraga u tom smjeru bude u nekom trenutku okončana optužnicom.
A tko bi zamijenio Barbarića?
Posve je jasno da je u trenutku kada je Andrej Plenković objavio da Barbarić odlazi već započela potraga za njegovim nasljednikom. S obzirom da se za to radno mjesto mora raspisati natječaj očekuje se da će prvo biti imenovan vršitelj dužnosti.
Za sada najveće izglede za tu poziciju ima dosadašnji član Uprave zadužen za proizvodnju, Vice Oršulić, HDZ-ovac koji dolazi iz Baške Vode, i smatra ga se kadrom Mate Granića, utjecajnog stranačkog seniora koji je jedan od ključnih premijerovih savjetnika.
Kao moguće rješenje se spominje i Darko Belić, član Uprave Hrvatskog operatora prijenosnog sustava, HOPS-a, a ponovno se spominje i Gordan Kolak, predsjednik Uprave Končara, iznimno utjecajan HDZ-ovac blizak Plenkoviću. Nije tajna da je Kolak već bio u igri i za neka ministarska mjesta, no HEP je nesumnjivo najznačajnija državna tvrtka koja se ne može „prepustiti“ bilo kome. Kolaku uskoro ističe mandat u Končaru, a na poslovnoj sceni je poznato da je i on osobno bio vrlo kritičan prema radu Frane Barbarića, da je tvrtkama pod kapom Končara – stvarao probleme.
Sve će biti jasnije nakon naredne sjednice NO HEP-a. Neslužbeno saznajemo da je bilo napeto i na posljednjoj sjednici na kojoj se očekivalo da će se govoriti o aferi “plin za cent” jer se pod „razno“ očekivao izvještaj predsjednika Uprave Frane Barbarića, no, on ga je odbio podnijeti.