Kako posluju Carpe Diem i restoran Gariful – lokali sukobljenih ugostitelja na Hvaru

Aktualno Marko Repecki 30. srp 2024. 16:57
featured image

30. srp 2024. 16:57

Istražili smo poslovanje Josipa Ćurkovića i Ivana Gospodnetića, vlasnika poznatih ugostiteljskih objekata na Hvaru, među kojima je prije nekoliko dana došlo do fizičkog sukoba. Oba ugostitelja imaju milijunske prihode i vrlo su profitabilni.

Prije nekoliko dana došlo je do fizičkog sukoba između vlasnika dvaju poznatih lokala u Hvaru. Točnije, vlasnik bara Carpe Diem Josip Ćurković fizički je napao vlasnika susjednog restorana Gariful Ivana Gospodnetića. Ćurković je završio u pritvoru, a iz Carpe Diema su se oglasili priopćenjem u kojem “osuđuju incident” i izražavaju “duboko žaljenje”. No, lokalnom stanovništvu ovo što se dogodilo, očito nije dobro “sjelo”, pa su organizirali prosvjede ispred Carpe Diema uz pozive Ćurkoviću da napusti Hvar.

Na fizički obračun Ćurkovića je, navodno, prema pisanju više medija, nagnalo to što je Gariful, koji je restoran, proširio svoju ponudu uvođenjem glazbe. Ćurković je, po svemu sudeći, to doživio kao potez koji bi mu mogao uzeti dio gostiju, pa se s konkurencijom odlučio obračunati šakama. 

Carpe Diem ima prihode od preko 5 milijuna eura

Ćurković je vlasnik ili suvlasnik više tvrtki i obrta. Prema podacima Fininog poslovnog servisa, povezan je s deset subjekata. U partnerstvu sa zagrebačkim ugostiteljem Nenadom Šepakom bio je i suvlasnik nekad vrlo poznatog kafića Kvak u Martićevoj ulici u Zagrebu, koji je zatvoren i na čijoj lokaciji se danas nalazi restoran.

No, Carpe Diem iza kojeg stoji tvrtka Sunčano nebo d.o.o. iz Zagreba, najveći je Ćurkovićev biznis. Iako se često navodi da Carpe Diem ima nekoliko suvlasnika, formalno je kao vlasnik i osnivač Sunčanog neba naveden samo Ćurković. Tvrtka je prošle godine imala prihode od 5,2 milijuna eura, dobit od oko 914 tisuća eura i 35 zaposlenih.

Poslovanje Carpe Diema je, kada se pogleda posljednjih pet godina, u uzlaznoj putanji. Prije pandemije, 2019. godine imali su prihode od oko 3 milijuna eura. U pandemiji se, naravno, prohod smanjio na oko 600 tisuća eura, ali je već sljedeće godine došlo do snažnog oporavka te su 2021. završili na oko 3,9 milijuna eura. Pretprošle godine dosegnuli su 5 milijuna eura. U protekle tri godine, prikazali su dobit, ukupno gledano, od 3 milijuna eura.

Druga Ćurkovićeva tvrtka po veličini prihoda jest Ritam mora d.o.o. u kojoj je suvlasnik s ranije spomenutim Šepakom. Ta tvrtka osnovana je 2016. ali je, kako se čini, neko vrijeme bila neaktivna. No, posljednje dvije godine posluje, te su 2022. imali prihode od 1,5 milijuna eura, a prošle godine 1,8 milijuna eura. Tvrtka je vrlo profitabilna te je pretprošle godine iskazala dobit od 560 tisuća eura, a prošle od 611 tisuća eura. Imaju pet zaposlenih.

Ćurković se osim ugostiteljstva bavi i trgovinom toalet papirom

Osim ugostiteljstvom, Ćurković se bavi i trgovinom toaletnim papirom, za što ima osnovanu tvrtku Mibor d.o.o. Kao i drugi Ćurkovićevi poslovi, i ovaj je vrlo profitabilan. Mibor je od toalet papira, sapuna i papirnatih ručnika ima prihode od oko 1,4 milijuna eura i dobit os oko 88 tisuća eura, a ima sedam zaposlenih.

Mjesto zabave d.o.o. još je jedna Ćurkovićeva tvrtka. Registrirana je na adresi u Martićevoj, na kojoj se nalazio i kafić Kvak. Prema podacima sa Fininog servisa, krajem prošle godine tvrtka nije imala zaposlenih, iako je registrirana za “djelatnost restorana”, ali je zato imala prihode od oko 980 tisuća eura i dobit od 343 tisuće eura.

Ćurković se pojavljuje i kao jedan od suvlasnika tvrtke Sesvete park d.o.o. koja stoji iza projekta uređenja prostora nekadašnje tvornice Badel u Sesvetama, na kojem je planirana gradnja naselja s oko 400 stanova.

Gariful ima prihode od 1,8 milijuna eura godišnje i solidnu dobit

I uz vlasnika Garifula Ivana Gospodnetića veže se više tvrtki i obrta. Najveća po prihodu je tvrtka Šnjur d.o.o, preko koje, vjerojatno, ide poslovanje restorana. Ova tvrtka je u posljednje dvije godine imala prihode od oko 1,8 milijuna eura godišnje. Dobit je prošle godine iznosila oko 267 tisuća eura, a godinu ranije oko 226 tisuća eura. Tvrtka je krajem prošle godine imala 15 zaposlenih.

Gospodnetić je prošle godine osnovao i tvrtku Gariful d.o.o., koja dijeli ime s restoranom, ali ona još nema zabilježeno poslovanje. Nema prihoda, rashoda ni zaposlenih. Suvlasnik je i tvrtke G.M. & I.G. d.o.o. Ta je tvrtka, koja je registrirana za djelatnost smještaja prošle godine imala prihode od oko 192 tisuće eura, no završili su u minusu od oko 30 tisuća eura.