Koga će Vlada odabrati? 10 kandidata za dvije pozicije u ključnoj energetskoj agenciji

Aktualno Gordana Grgas 13. pro 2024. 13:53
featured image

13. pro 2024. 13:53

Deset kandidata za dva upražnjena mjesta u Upravnom vijeću Hrvatske energetske regulatorne agencije(HERA) – predsjednika i člana Vijeća – u petak je bilo pozvano na razgovor u Ministarstvo gospodarstva, a na službenoj internetskoj stranici su objavljeni samo njihovi inicijali.

Dvoje kandidata se javilo na javni poziv za predsjednika Upravnog vijeća HERA-e, troje za člana, a ostali za jednu i drugu funkciju, pa što prođe. Za razgovor s njima zaduženo je povjerenstvo koje utvrđuje obrazloženu listu kandidata, a to povjerenstvo vodi Vedran Špehar uz  članove Ivanu Šuman i Antonia Bebeka.

Tko će u idućih sedam godina voditi HERA-u te tko će biti novi član Upravnog vijeća na koncu odlučuje Sabor, ali iz Ministarstva gospodarstva nismo uspjeli dobiti odgovor hoće li se (i tko sve) prije glasanja na sabnorskoj sjednici predstaviti i odgovarati na pitanja zastupnika u Odboru za gospodarstvo. Prema dosadašnjoj praksi, iz Vlade će u Sabor kao prijedlog za popunjavanje svake od pozicija stići jedno odabrano ime s liste, a ne svi kandidati.   

Ispražnjena fotelja dvije godine

HERA je za energetski sektor važna agencija (u formalnom smislu samostalna i neovisna), a već skoro dvije godine funkcionira u krnjem sastavu: umjesto pet članova Upravnog vijeća ima ih troje, a kao v.d. je agenciju za to vrijeme vodio Željko Vrban (inače na funkciji zamjenika), uz članove Nikolu Višticu i Alenku Kinderman Lončarević.   

Podsjetimo, u rujnu 2022. godine je Danijel Žamboki podnio ostavku na funkciju predsjednika Upravnog vijeća HERA-e, što je bilo usred plinske afere u Ini, no istodobno je odlazak potaknulo i to što Vlada nije prihvatila njegovo godišnje izvješće. Na toj jej funkciji bio praktički samo godinu dana.   

Zašto je važna HERA

Popis poslova HERA-e je prilično dugačak, a on počinje s izdavanjem dozvola za obavljanje energetske djelatnosti (i njihovo oduzimanje) te nadzor tvrtki u toj djelatnosti, odnosno funkcioniranja cijelog  tržišta energijom. Također, donosi metodologije za utvrđivanje iznosa tarifnih stavki u tarifnim sustavima, primjerice za plin. Ove godine se o HERA-i najviše govorilo vezano za raspisivanje natječaja za opskrbljivača plina u obvezi javne usluge te zavrzlame koja je nastala nakon što je na zagrebačkom području taj (ponavljani) natječaj izgubila tvrtka Gradska plinara Zagreb-Opskrba, a dobila ga čakovečka tvrtka Međimurje-plin.
HUP je u svojoj najnovijoj tjednoj analizi ovoga petka objavio da je već prošlo dvije godine otkako se čeka da HERA donese jednu administrativnu odluku zbog koje su blokirane investicije u obnovljive izvore energije: radi se o metodologiji za priključak na mrežu, o čemu je i FORBES Hrvatska već pisao. Kako kažu poslodavci, u zastoju je energetski kapacitet “koji bi mogao pokriti dvije trećine ukupnih potreba stanovništva ze električnom energijom, što zorno govori o nebrizi za energetsku konkurentnost u zemlji gdje je električna energija ključni energent za oko 80 posto tvrtki”.

U javnom pozivu za prikupljanje kandidatura koji je objavljen tek u rujnu ove godine,  navode se zakonski uvjeti koje kandidati moraju ispunjavati. Što se predsjednika tiče, među uvjetima je     iskustvo od najmanje 10 godina na poslovima u području energetskih djelatnosti ili drugom srodnom području u energetici te najmanje četiri godine na rukovodećim poslovima u području energetskih djelatnosti ili drugom srodnom području u energetici. Očekuje se da je fakultetski obrazovan, zna englesks, ima istaknuti znanstveni, stručni rad ili javno djelovanje na području energetike te da je “dostojan biti predsjednikom Upravnog vijeća”.

Ne smije biti aktivni član političke stranke

Također, ne smije biti “aktivni član političke stranke”, obavljati poslove za energetske subjekte ili njihove podružnice niti obavljati “bilo koju drugu aktivnost koja bi mogla dovesti do sukoba interesa”.

Zakon nalaže i da  predsjednik i članovi njegove uže obitelji (odnosno član Upravnog vijeća i članovi njegove uže obitelji) ne mogu biti vlasnici, dioničari ili imatelji udjela u energetskim subjektima više od 0,5 posto temeljnoga dioničkog kapitala, članovi uprave ili nadzornih odbora ili bilo kojih drugih tijela u energetskim subjektima te im nije dopušteno imati materijalni interes u području energetskih djelatnosti i nije im dopušteno obavljati druge poslove u energetskom subjektu zbog čega bi moglo doći do sukoba interesa.

Vladin kandidat bi trebao pred saborski Odbor za gospodarstvo

Na koncu su u Ministarstvo gospodarstva, kako su ranije odgovorili za FORBES Hrvatska, do 28. listopada pristigle 22 prijave za obje pozicije, a nakon administrativne provjere tih prijava, kako bi se utvrdila njihova valjanost u skladu sa zakonskim  osnovama i uvjetima natječaja, na razgovor za te dvije pozicije pozvano je ukupno 10 kandidata.  

Kad je Vlada 2021. godine za poziciju predsjednika Upravnog vijeća predložila Žambokija, on se  osobno predstavio članovima Odbora za gospodarstvo te je odgovarao na njihova pitanja prije no što je o imenovanju glasao Sabor.  Na sjednici u listopadu te godine izabran je bio sa 76 glasova “za”, 39 “protiv” i 3 “suzdržana“ glasa.