Meta objavila izvješće o zaradi: Zuckerberg oborio rekord u svojoj ‘godini efikasnosti’

Aktualno Forbes 2. velj 2024. 14:57
featured image

2. velj 2024. 14:57

Meta je ostvarila najveći kvartalni – i godišnji – profit u svojoj povijesti, otkrila je matična tvrtka Facebooka u izvješću o zaradi za posljednji kvartal 2023. godine. Ova vijest posebno je impresivna ako se u obzir uzmu rezultati iz 2022. u usporedbi s rekordnim rastom vrijednosti dionica posljednjih mjeseci, iako tvrtka još nosi ožiljke od kaotičnog fokusa na “metaverse” izvršnog direktora Marka Zuckerberga.

U četvrtom kvartalu prošle godine, Meta je ostvarila zaradu od 5,33 dolara po dionici, a u čitavoj godini zaradu od 14,87 dolara po dionici. To je najveća zarada ikada zabilježena u tvrtci, a premašuje predviđanja analitičara od 4,82, odnosno 14,81 dolara, pokazuju podaci FactSeta.

Mjerenje profita po dionici nije potpuno realno zbog ogromnog otkupa dionica Mete – neto zarada tvrtke za 2023. godinu iznosila je 39,1 milijardi dolara, što je manje od zarade u rekordnoj 2021. (39,4 milijarde) – no još uvijek je znak velikog zaokreta od bolne 2022. budući da se zarada po dionici povećala za 203 posto na godišnjoj razini u tromjesečnom periodu zaključno s prošlim mjesecom.

Prihodi za čitavu godinu porasli su za 25 posto na rekordnih 134,9 milijardi dolara, dok za četvrti kvartal iznose rekordnih 40,1 milijardu dolara, u usporedbi s prognozama od 39,1 milijardi (digitalno oglašavanje čini oko 98 posto prodaje u tvrtci).

Cijena dionica porasla je preko 10 posto nakon objave izvješća, a tvrtka najavljuje otkup dionica u vrijednosti od još 50 milijardi dolara, a predstavili su i dividendu od 0,50 dolara po dionici, koja će biti isplaćena 26. ožujka.

Cijene dionica od 440 dolara po zatvaranju burzi sugeriraju rekordnu tržišnu vrijednost kompanije od nekih 1,1 bilijun dolara.

Stari ožiljci

Usprkos dramatičnom oporavku, financijsko stanje tvrtke još uvijek nosi ožiljke od loših 2021. i 2022. godine. Tada je vrijednost dionica pala preko 75 posto uslijed Zuckerbergovog pokušaja da tvrtku fokusira na segment proširene i virtualne stvarnosti. Segment imena Reality Labs, koji obuhvaća metaverse, izgubio je u četvrtom kvartalu 4,6 milijardi dolara, što je 7 posto više u odnosu na gubitke u četvrtom kvartalu godinu ranije. Segment proširene i virtualne stvarnosti kroz čitavu je 2023. godinu poslovao s gubitkom od 16,1 milijardu dolara, što je gore od gubitaka od 13,7 milijardi zabilježenih 2022. i predstavlja snažan negativan kontrast Metinog odjela za društvene mreže, koji je poslovao s profitom od 62,8 milijardi dolara.

Ipak, Wall Street uglavnom pozitivno reagira na Zuckerbergovu viziju za tvrtku, usprkos gubicima Reality Labsa. U nedavnoj poruci za klijente, analitičar JPMorgana Doug Anmuth objasnio je kako će za Metu biti odlično ako “samo uspiju gubiti manje novca” na metaverse.

Cijena dionica tvrtke porasla je za preko 300 posto od najnižih razina iz studenog 2022. godine. Prestigli su sve dionice S&P indeksa osim Nvidije. Meta nije gubitnik u sektoru umjetne inteligencije: njen veliki jezični model generativnog AI-ja Llama konkurencija je modelima OpenAI-ja i Googlea, a navodno tvrtka proširuje upotrebu vlastitih poluvodičkih čipova za AI sustave, što bi trebalo umanjiti ovisnost Mete o Nvidiji. “AI će biti posvuda,” rekao je prošle jeseni Zuckerberg za Forbes.

Autor originalnog članka: Derek Saul, Forbes
Link: Meta Earnings: Zuckerberg’s ‘Year Of Efficiency’ Nets Greatest Profits Ever
(Prevela: Nataša Belančić)