Najveća vjetroelektrana u Hrvatskoj, ona kod Senja, napokon ima i uporabnu dozvolu

Aktualno Gordana Grgas 2. ruj 2024. 06:58
featured image

2. ruj 2024. 06:58

VE Senj, koju je preko tvrtke Energija projekt izgradila kineska državna kompanija Norinco, puštena je u pokusni rad još u prosincu 2021. godine, a tek u srpnju ove godine je od Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine ishodila uporabnu dozvolu, kako su odgovorili za FORBES Hrvatska. Problem je bio u buci vjetroturbina, a iz Državnog inspektorata sada nam kažu da su utvrdili da je sve izvedeno u skladu sa sanitarno-tehničkim uvjetima i posebnim uvjetima zaštite od buke

Najveća vjetroelektrana u Hrvatskoj, ona koju je u okolici Senja i Brinja izgradila tvrtka u većinskom vlasništvu kineskog državnog Norinco International Corporation, uspjela je u srpnju ove godine napokon ishoditi uporabnu dozvolu, nakon što je više od dvije godine bila u pokusnom radu.  

„Nakon otklanjanja svih nedostataka utvrđenih na tehničkim pregledima, pa tako i nedostatka koji se odnosi na uvjete provedbe mjera zaštite od buke, Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine je tijekom travnja i srpnja 2024. godine izdalo više uporabnih dozvola koje se odnose na pojedine faze, odnosno tehnološke cjeline složene građevine Vjetroelektrane Senj. Zasebne uporabne dozvole za pojedine faze izdavane su u skladu s uvjetima propisanim lokacijskom dozvolom, odnosno građevinskim dozvolama i pokrivaju kompletnu građevinu – Vjetroelektranu Senj“, odgovorili su iz tog ministarstva na na upit FORBES Hrvatska.

U pokusnom radu od prosinca 2021. godine

Time ta vjetroelektrana, koja sa svojih 39 trubina snage po 4 megavata može proizvoditi 530 milijuna kilovatsati električne energije godišnje, sada funkcionira u skladu s hrvatskim propisima. Ovih su dana na LinkedInu objavili i atraktivne fotografije svojih vjetroturbina postavljenih na obroncima Velebita koje je dio europske zaštićene mreže Natura 2000, te spomenuli da su se pridržavali strogih mjera zaštite okoliša u fazi planiranja, izgradnje i rada vjetroelektrane. (Oko toga je, inače, do 2020. godine bilo sporova koje su vodile okolišne udruge.)   

Turbine Vjetroelektrane Senj, Foto: Energija projekt, LinkedIn
Norinco ih preuzeo 2017. godine

Norinco International je potpisao ugovor o preuzimanju 76-postotnog udjela tvrtke Energija projekt (u vlasništvu Aleksandra Džombića) koja je do tada razvijala projekt VE Senj u studenom 2017. godine. Prema tada objavljenome u medijima, za to su platili 32 milijuna eura.

U pokusni je rad VE Senj bila puštena još u prosincu 2021. godine, a na prigodnoj svečanosti u Zagrebu sudjelovao je i hrvatski premijer Andrej Plenković koji je tada simbolično i pokrenuo vjetroturbine. S obzirom na to da se navodi da je uloženo oko 200 milijuna eura, u pitanju je najveća kineska investicija u Hrvatskoj.

Iako bez uporabne dozvole, VE Senj, odnosno tvrtka Energija projekt koja njome upravlja, dobro je radila cijelo vrijeme, a pogotovo u 2022. godini kada su cijene struje na tržištu eksplodirale zbog energetske krize u Europi. Ta vjetroelektrana nije, naime, u sustavu državnih poticaja za obnovljive izvore energije nego električnu energiju prodaje po tržišnim cijenama. U 2022. godini je tako njen prihod dosegao čak 100 milijuna eura i zabilježila je dobit od 64 milijuna eura, a prošle godine se prihod spustio na 44,3 milijuna eura uz dobit od 15,4 milijuna eura. 

Novi nalaz sanitarne inspekcije

Kako smo pisali u siječnju i ožujku ove godine, za izdavanje uporabne dozvole za VE Senj snage 156 megavata najveća je prepreka bila buka koju proizvode postavljeni vjetroagregati, odnosno izvještaj koji je u sklopu tehničkog pregleda trebao biti dostavljen sanitarnoj inspekciji o mjerenju buke okoliša, a nije.

Za pitanje buke je nadležna sanitarna inspekcija, koja je ranije bila zaključila da nisu ispunjeni uvjeti provedbe mjera zaštite od buke, a iz Energija projekta nisu tada odgovorili na pitanja FORBES Hrvatska o tehničkom pregledu i uporabnoj dozvoli.    

Kako su nam sada odgovorili iz Državnog inspektorata (DIRH), „sanitarna inspekcija je u lipnju 2024. godine sudjelovala u tehničkom pregledu te je temeljem provedenog  tehničkog pregleda i iz uvida u priloženu tehničku dokumentaciju utvrdila da je navedena građevina  izvedena u skladu sa sanitarno-tehničkim uvjetima i posebnim uvjetima zaštite od buke i neionizirajućeg zračenja.“

Što je konkretno Energija projekt napravila da su postavljene vjetroturbine tvrtke Shanghai Electric sada u skladu s propisanim uvjetima, iz DIRH-a nisu precizirali. U televizijskom prilogu koji je u siječnju objavila N1 televizija, mještani kojoi stanuju u blizini vjetroelektrane žalili su se na buku koja dopire od vjetroturbina.

Ishođene građevinske dozvole i propisi

Budući da je u proljeće ove godine na teren izašla i građevinska inspekcija (mogući motiv je i to što prema Zakonu o gradnji probni rad može trajati najdulje dvije godine), zatražili smo odgovor i na pitanje o rezultatima provedenog nadzora građevinske inspekcije. Iz odgovora ispada da je VE Senj mogla biti u pokusnom radu sve do iduće godine, dakle ukupno tri godine, što na ranije upite koje je FORBES Hrvatska slao i DIRH-u i Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, nije bilo rečeno.

VE Senj, Foto: Energija projekt, LinkedIn

“Investitor je ishodio propisane građevinske dozvole za građenje ukupno 39 vjetroagregata s pripadajućm infrastrukturnim građevinama energetskog sustava namijenjenog proizvodnji električne energije.  S obzirom da se na temelju propisa o gradnji građevinske dozvole i prijave pokusnog rada složenih građevina izdaju odnosno izvode u više faza (etapa), utvrđeno je da je krajnji rok pokusnog rada vjetroagregata 5. siječanj 2025. godine te nije bilo elemenata za poduzimanje mjera građevinske inspekcije”, odgovorili su nam sada iz DIRH-a.

VE Senj se prostire na 65 četvornih kilometara na području grada Senja i općine Brinje.  Senj od te vjetroelektrane prima godišnje naknadu za korištenje prostora od oko pola milijuna eura, a Brinje oko 150 tisuća eura.  


Razvoj projekta VE Senj, zaštita okoliša i sporovi
 
Razvoj projekta VE Senj počeo je još 2013. godine, a oko njega su okolišne udruge vodile sporove s (tadašnjim) Ministarstvom zaštite okoliša i energetike, ali bez uspjeha.
Udruga Biom je 2014. godine podnijela prvu tužbu „budući da u tada provedenom postupku procjene utjecaja na okoliš nisu utvrđeni mogući utjecaji na iznimno rijetku i strogo zaštićenu pticu grabljivicu suri orao, koja se gnijezdi na lokaciji zahvata“. Tvrde da ministarstvo nije uvažilo mišljenja svojih stručnih tijela i vodećih institucija za zaštitu ptica o štetnosti ovog projekta.
Sve je završilo kad je Vioski upravni sud  2020. godine odbacio žalbu udruga Biom, Sunce i Zelena akcija.  U Biomu su tada naveli, u tekstu objavljenom na njihovoj internetskoj stranici, da je kineska kompanija 2018. preuzela lokaciju i projekt, ali planira graditi drukčiji projekt od dvije ranije verzije za koje je bila provedena ocjena utjecaja na okoliš. „Tada Ministarstvo odlučuje da za navedenu vjetroelektranu, unatoč zakonskoj obvezi, nije potrebno provesti niti jedan postupak ocjene utjecaja na okoliš“, napisali su.    
Sada iz tvrtke Energija projekt, koja upravlja s VE Senj, na svom LinkedIn profilu kažu da se mjere  za zaštitu okoliša „pažljivo provode kako bi se osigurala usklađenost s propisima i očuvanje bioraznolikosti Europe“.