Nakon 30 godina poslovanja Zlatna igla-Siscia dobila nove vlasnike i – ušla u stečaj

Aktualno Forbes Hrvatska 9. lis 2024. 14:47
featured image

9. lis 2024. 14:47

Nekad renomirana sisačka tekstilna tvrtka Zlatna igla-Sisicia u travnju ove godine je promijenila vlasnika, a sada je zbog prezaduženosti otvoren stečajni postupak. Prihod u prošloj godini iznosio je 2,45 milijuna eura, uz gubitak od skoro 800 tisuća eura

Trgovački sud u Zagrebu nedavno je otvorio stečaj nad Zlatnom iglom – Siscijom, nekad renomiranim sisačkim proizvođačem muške i ženske konfekcije, a ročište na kojem bi se trebale ispitati tražbine vjerovnika bit će održano sredinom prosinca.

Stečaj je pokrenut zbog prezaduženosti, nekoliko mjeseci nakon što su vlasništvo nad tom tvrtkom od osnivača Milana Stojanovića preuzeli financijski savjetnik i investitor Denis Fudurić te Mladen MikolčevićDarko Karanović.

Prezaduženost i plaće

Na ročištu o očitovanju o prijedlogu stečaja navedeno je, kako je objavila Hina,  da obveze tvrtke prema vjerovnicima iznose oko pet milijuna eura, dok je knjigovodstvena vrijednost najvrjednije dužnikove imovine, a riječ je o nekretninama, oko 3,5 milijuna eura.  Žiro račun tvrtke u blokadi je od kraja kolovoza zbog nepodmirene obveze za PDV od oko 450 tisuća eura.

Plaće za srpanj za oko 120 radnika stigle su od Agencije za osiguranje radničkih tražbina u visini minimalne osigurane plaće, a podnesen je bio zahtjev da se tako isplati i plaća za kolovoz. Stečajnim upraviteljem imenovan je Jugoslav Puran.

Zlatne 1980-e godine

Zlatna igla-Siscia je osnovana prije 30 godina, na tradiciji bivše tvornice odjeće Siscia konfekcija koja je svoje zlatne godine proživljavala 80-ih godina prošlog stoljeća kada je imala licencni ugovor s Yves Saint-Laurentom i ekskluzivno zastupstvo za niz država. Zlatna igla-Siscia je pak poznata po svojim ekskluzivnim robnim markama.

Tvrtka se zadnjih godina uvelike održavala na površini zahvaljujući lohn-poslovima za strane naručitelje, a kako je pisao Lider, od pandemije do danas većinom ih je izgubila. U godišnjem izvješću za 2023. godinu podnesenim u lipnju ove godine, koji kao direktor potpisuje Silvio Galić, navodi se da proizvodnju i prodaju zasnivaju na vlastitim brendovima Siscia, Brijuni i Much Gold, a lohn poslovi se smatraju „važnim aspektom poslovanja“. Spominje se također intencija većeg naglaska poslovanja na inozemnim tržištima, posebno u Njemačkoj vezano za lohn poslove.  

Galić je, inače, postao direktor Zlatne igle-Sisicije nakon promjene vlasnika ove godine, a on je u kolovozu i podnio prijedlog za stečaj.  

Nekretnine opterećene založnim pravima

Što se tiče lanjskog poslovanja te sisačke tvrtke, udjel prihoda ostvarenih u izvozu pao je na manje od deset posto. U 2023. godini je Zlatna igla-Siscia imala ukupan prihod od 2,45 milijuna eura, a poslovala je s gubitkom od 788 tisuća eura.

Kako stoji u revizorskim bilješkama uz financijski izvještaj za 2023. godinu, nekretnine društva su opterećene založnim pravima u korist Erste&Steiermarkische Bank, HBOR-a, Credo banke u stečaju i HPB-a, kao osiguranje povrata kredita, kao i založnim pravom u korist RH po ugovoru o reprogramu poreznog duga.  

Još 2013. godine bio je pokrenut postupak predstečajne nagodbe za Zlatnu iglu-Sisciju, a njeno sklapanje je odobreno tek krajem 2021. godine. Financijski rashodi zbog obveze plaćanja po planu predstečajne nagodbe u 2023. godini su iznosili, kako stoji u godišnjem izvješću tvrtke,  230 tisuća eura. To se odnosilo na kamate banaka.