Prilika za hrvatske prerađivače: Kreće lov na milijune eura za prilagodbu zelenim EU normama
Iznosi potpora iz europskog Modernizacijskog fonda za hrvatske tvrtke iz prerađivačke industrije idu od 100 tisuća eura do pet milijuna eura, a obvezujući cilj je da svaki projekt ostvari uštedu energije od najmanje sedam posto ili ukupno smanjenje emisija CO2 za pet posto u odnosu na 2023. godinu
Od 100 tisuća eura do čak pet milijuna eura mogući su iznosi potpora iz europskog Modernizacijskog fonda za hrvatske tvrtke iz prerađivačkog sektora, kako stoji u novom natječaju koji ostaje otvoren do 14. listopada, a ukupno je vrijedan čak 80 milijuna eura.
Financiraju se ulaganja u povećanje energetske učinkovitosti (i smanjenja emisija stakleničkih plinova), kako se objašnjava u pozivu objavljenom na internetskim stranicama Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije koje vodi ministrica Marija Vučković, te za proizvodnju energije iz visokoučinkovite kogeneracije u prerađivačkoj industriji.
Natječaj za one koji do sada nisu ulagali u zelene tehnologije
U principu, moglo bi se reći da se radi o natječaju za one iz „prljavih“ industrija koji do sada nisu pretjerano ulagali u zelene tehnologije u proizvodnji, pa bi sada trebali iskoristiti priliku.
U okviru ovog natječaja, projekt mora ostvariti uštedu energije od najmanje 7 posto ili ukupno smanjenje emisija CO2 za 5 posto u odnosu na 2023. godinu. Drugim riječima, mora se dokazati razlika između godišnje potrošnje energije i emisija CO2 u 2023. godini (bez provedenih mjera), u odnosu na godišnju potrošnju energije i emisije CO2 nakon provedenih mjera.
„S obzirom na to da dio velikih postrojenja prerađivačke industrije, obuhvaćen EU sustavom trgovanja emisijskim jedinicama stakleničkih plinova već kupuje emisijske jedinice kako bi pokrili emisije koje ispuštaju, a preostali dio prerađivačke industrije dio će morati kupovati od 2027. godine, mjerama koje će se ovim Pozivom financirati osigurava se njihova održivost i konkurentnost na tržištu“, objašnjava se.
Uštede moraju biti dokazane, koliko će se tvrtki javiti?
Što se energetske učinkovitosti tiče, potpore su namijenjene za ulaganja radi usklađivanja s normama EU koje su na snazi kao i za one koje su donesene, ali još nisu stupile na snagu. Uštede je pak, navodi se, „potrebno jasno, razumno, transparentno prikazati u prikazu proračuna i rekapitulaciji ušteda energije i emisija CO2“.
„Prijavitelji moraju biti sigurni da će ostvariti ciljeve ili će biti penalizirani, a tome se malo tko želi izlagati“, komentira za FORBES Hrvatska jedan od sugovornika iz prerađivačke industrije koji je do sada već ulagao u zelene tehnologije i stoga se ne planira javiti na ovaj natječaj. Smatra da su svi iz prerađivačke industrije koji su i dosad ulagali u modernizaciju zapravo izvan dosega ovog natječaja.
Podsjetimo, još potkraj 2021. godine je bio objavljen javni poziv za iskazivanje interesa za dostavu neobvezujućeg pregleda ulaganja iz Modernizacijskog fonda, a tada se pokazalo da postoji 100 potencijalnih projekata u prerađivačkoj industriji. To se uglavnom odnosilo na zamjenu postojećih postrojenja i opreme, poboljšanja učinkovitosti rasvjete, poboljšanje proizvodnih procesa kroz automatizaciju i robotizaciju te kroz korištenje goriva s niskom razinom emisija CO2 u industriji koja je uključena u sustav trgovanja stakleničkih plinova.
Natječaj za 33,8 milijuna eura Od početka srpnja je u tijeku još jedan natječaj iz Modernizacijskog fonda, vrijedan 33,8 milijuna eura, a traje do 9. rujna. Odnosi se na proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora u prerađivačkoj industriji i toplinarstvu. Modernizacijski fond je financijski mehanizam za podršku članicama EU-a s nižim dohocima u svrhu postizanja ciljeva Europskog zelenog plana. Klimatski i energetski okvir za 2030. godinu uključuje na razini EU-a u razdoblju od 2021. do 2030. godine cilj 40 posto smanjenja emisija stakleničkih plinova u odnosu na razine iz 1990. godine, najmanje 32 posto udjela obnovljivih izvora energije u ukupnoj korištenoj energiji i poboljšanje energetske učinkovitosti za najmanje 32,5 posto. |