Prosječna neto plaća u javnoj upravi u Hrvatskoj dramatično veća od prosjeka svih plaća u državi

Aktualno Marko Repecki 22. svi 2024. 13:59
featured image

22. svi 2024. 13:59

Plaće u državnom i javnom sektoru u godinu dana porasle od oko 30 do 40 posto. Prosječna neto plaća u javnoj upravi 1682 eura

Premijer Andrej Plenković ponovno je najavio povećanje plaća ministrima, jer smatra da nije u redu da su čelni ljudi ponekad na dvadesetom, tridesetom mjestu po visini plaće unutar svog ministarstva, a to je bio i jedan od zahtjeva Domovinskog pokreta.

Koliko će se zaista povećati plaća državnim dužnosnicima još uvijek nije poznato, no sasvim sigurno je da će povećanje biti značajno, ako se pogleda rast plaća u javnim i državnim službama, u posljednjih godinu dana.

Postotni rast plaća u ožujku 2024. u odnosu na ožujak 2023. Izvor: DZS
Područja djelatnosti prema NKD-u 2007. (otvori)
APoljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo
BRudarstvo i vađenje
CPrerađivačka industrija
DOpskrba električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija
EOpskrba vodom; uklanjanje otpadnih voda, gospodarenje otpadom te djelatnosti sanacije okoliša
FGrađevinarstvo
GTrgovina na veliko i na malo; popravak motornih vozila i motocikla
HPrijevoz i skladištenje
IDjelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane
JInformacije i komunikacije
KFinancijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja
LPoslovanje nekretninama
MStručne, znanstvene i tehničke djelatnosti
NAdministrativne i pomoćne uslužne djelatnosti
OJavna uprava i obrana; obvezno socijalno osiguranje
PObrazovanje
QDjelatnosti zdravstvene zaštite i socijalne skrbi
RUmjetnost, zabava i rekreacija
SOstale uslužne djelatnosti

Onima koji rade za državu plaće su u nekim djelatnostima rasle do gotovo 40 posto, što je vjerojatno do sada nezabilježeno povećanje u samo godinu dana. Prema posljednjim podacima Državnog zavoda za statistiku, za ožujak ove godine, neto plaća u javnoj upravi i obrani porasla je za 33 posto, u odnosu na isti mjesec prošle godine. Prosječna neto plaća zaposlenima u ovim djelatnostima u ožujku je iznosila 1682 eura.

Prosječna plaća u bolnicama preko 2000 eura

Učitelji i profesori u osnovnim i srednjim školama godinama su se žalili na potplaćenost, no i njima su u posljednjih godinu dana plaće osjetno porasle. U djelatnosti obrazovanja, što se uglavnom odnosi na javni obrazovni sustav, s obzirom na to da je privatni brojčano zanemariv, plaće su u godinu dana porasle gotovo 28 posto. Prosječna neto plaća u obrazovanje je u ožujku ove godine iznosila 1492 eura.

Najveći rast plaća od preko 38 posto imalo je zdravstvo i socijalna skrb. Prosječna neto plaća u zdravstvu i socijalnoj skrbi u ožujku je iznosila oko 1770 eura. Kada se dublje zaviri u statistiku vidi se da je plaća u zdravstvu porasla na preko 1900 eura neto, dok je, kada se promatraju samo bolnice, neto plaća porasla na preko 2000 eura. U socijalnoj skrbi su plaće znatno niže, te se tamo prosječna neto plaća kreće oko 1250 eura.

Što se tiče ukupnog prosjeka, svih zaposlenih u pravnim osobama u Hrvatskoj, neto plaća u ožujku ove godine iznosila je 1326 eura, što je rast od preko 17 posto u odnosu na isto razdoblje 2023., dok je realni rast, kada se uzme u obzir inflacija, iznosio gotovo 13 posto.

Neto i bruto mjesečne plaće po djelatnostima

Polovina zaposlenih ima neto plaću manju od 1086 eura

Važan podatak je i medijalna neto plaća, koja je iznosila 1086 eura, što znači da je polovina zaposlenih imala manje, a druga polovina više od tog iznosa.

Iako su plaće rasle i u privatnom sektoru, taj rast je znatno manji u odnosu na državne i javne službe. U privatnom sektoru plaće su u posljednjih godinu dana najviše porasle u turizmu, odnosno, kako stoji u službenoj statistici “djelatnosti pružanja smještaja te pripremi i usluživanja hrane”. Rast prosječne neto plaće ovdje je iznosio preko 18 posto, što i ne čudi, s obzirom na veliki nedostatak radne snage. Prosječna plaća u ovoj djelatnosti iznosila je 1069 eura.

Građevinarstvo je jedna od djelatnosti s nižim rastom plaća u odnosu na ostale, što je pomalo iznenađujuće zbog – slično kao i u turizmu – velike potražnje za radnicima. Neto plaća u ovoj djelatnosti, u promatranom razdoblju, porasla je za tek nešto više od 10 posto, te je iznosila 1024 eura.