Rijetka vrsta ruske bespilotne letjelice pala je u Ukrajini. Koja je tajna njezinog pada?

Aktualno Forbes 6. lis 2024. 11:06
featured image

6. lis 2024. 11:06

Ukrajinske trupe na istoku Ukrajine u subotu su dobile iznenađujući “poklon” kada je rijetka ruska stealth bespilotna letjelica Okhotnik pala s neba iznad utvrđenog grada Časiv Jara. Radi se o rijetkoj vrsti eksperimentalne letjelice i njezin pad je poprilična sramota za ruske zračne snage, smatra vojni analitičar Forbesa David Axe.

Postoji samo nekoliko ovih bespilotnih letjelica s rasponom krila od 20 metara i mlaznim pogonom. Sada je jedna od njih – ili barem njezina olupina – u rukama Ukrajinaca i njihovih saveznika. “Rastavit će je do posljednjeg vijka i, naravno, upoznati se s njezinim bogatim unutarnjim sadržajem,” požalio se Fighterbomber, neslužbeni Telegram kanal ruskog ratnog zrakoplovstva.

Nije jasno što je srušilo ovu letjelicu koja izbjegava radarsku detekciju. Video snimljen s tla navodno prikazuje ratni zrakoplov kako ispaljuje projektil na Okhotnika u obliku strijele, zbog čega je letjelica pala na tlo.

Nekoliko mogućih uzroka pada

Je li pucanj ispalio ukrajinski borbeni zrakoplov? Ili možda ruski? Iako se prva opcija čini vjerojatnijom, druga nije isključena. Ako je došlo do kvara na Okhotniku, Rusi su možda odlučili srušiti ga kako bi spriječili da sleti u relativno dobrom stanju unutar ukrajinskog teritorija.

“Stvarno se nadam da je to bio gubitak kontrole zbog kvara… ili da su ‘mozgovi’ UAV-a podivljali iz nekog razloga, a ne da je dron presreo neprijatelj,” napisao je Fighterbomber.

Jedna od mogućih teorija jest da je Okhotnik naišao na snažno ometanje radio signala u tom dijelu 1.100 kilometara duge linije bojišta. Letjelica vjerojatno nema potpunu autonomiju i oslanja se na stalnu vezu s operaterima na tlu. To je tehnički detalj koji ukrajinski i saveznički analitičari sada mogu potvrditi dok pregledavaju ostatke Okhotnika.

Ovo je sramotan gubitak za već iscrpljeno rusko ratno zrakoplovstvo, koje je izgubilo više od 100 ratnih zrakoplova – uključujući barem jedan stealth borbeni zrakoplov Sukhoi Su-57 – zbog ukrajinskih protuzračnih oružja, projektila i bespilotnih letjelica.

S-70 Okhotnik dron u letu; Foto: Profimedia

Što znamo o letjelici?

Prve mutne slike bespilotne letjelice Okhotnik pojavile su se u siječnju 2019. na ruskoj zrakoplovnoj web stranici. Fotografije su prikazivale traktor kako vuče bespilotnu letjelicu tešku oko 11 tona duž piste okružene snijegom na aerodromu u Novosibirsku, na jugu Rusije.

Okhotnik, što na ruskom znači “lovac”, ima oblik krila sličan američkom stealth bombarderu Northrop Grumman B-2 iz Zračnih snaga SAD-a. U teoriji, mogao bi probiti neprijateljsku obranu kako bi isporučio oružje. Okhotnik pripada istoj klasi kao kineski dron Tian Ying i američki bespilotni nadzorni zrakoplov Lockheed Martin RQ-170 iz USAF-a.

Prema riječima Toma Coopera, neovisnog stručnjaka za rusku vojnu avijaciju, vjerojatnost da će Okhotnik na kraju ući u eskadrilnu službu ruskih zračnih snaga je “velika”. No, pet godina nakon svog mutnog debija, nije jasno je li Sukhoi izgradio dovoljno Okhotnika – ili proveo dovoljno testiranja – da bi potpuno opremio jedinicu na prvoj crti bojišta.

Možda je bila u testnoj fazi?

Moguće je da se još uvijek radi o razvojnoj letjelici. Iako nije neuobičajeno da ruske zračne snage šalju testne zrakoplove u zone sukoba kako bi prikupili podatke u stvarnim uvjetima, gubitak rijetke i skupe testne letjelice tijekom borbenih ispitivanja predstavlja veliki udarac razvoju ovog projekta.

Postoje očiti razlozi zašto bi rusko ratno zrakoplovstvo moglo osjećati potrebu da rasporedi Okhotnika, posebno kao nadzorno sredstvo. Rusi ubrzano i neodrživo gube svoje standardne nadzorne bespilotne letjelice.

Prema analitičaru Andrewu Perpetui, ruske snage izvode oko 300 izviđačkih misija dronovima svaki dan tijekom svog 31-mjesečnog rata u Ukrajini. U posljednje vrijeme, gotovo trećina tih misija završava obaranjem drona od strane ukrajinskih snaga. “Prije je Rusija mjesečno povećavala broj dronova, a sada mislim da ih gubi u neto vrijednosti,” napomenuo je Perpetua prošlog mjeseca.

Očekujući nadzorni jaz, Rusi su možda preuzeli veliki rizik s najnovijim – i još uvijek nedovršenim dronom Okhotnik. Međutim, moguće je da je Okhotnik postao žrtva istih ukrajinskih obrambenih sustava koji su učinili nebo iznad bojišta toliko opasnim za manje sofisticirane vrste dronova.