Ruski tenkovi-kornjače najčudnija su oklopna vozila u ratu u Ukrajini, a izgleda da čak imaju smisla
Ranije ovog mjeseca ukrajinski piloti dronova ostali su šokirani kada su na fronti izvan naselja Krasnohorivka na istoku Ukrajine zamijetili ruski tenk T-72 s metalnim krovom na kupoli i cijevi.
Nevjerojatno, ali čini se kako ovaj bizarni tenk nije bio jedini takav, već je pokrenuo jedan novi trend među ruskim snagama čiji vojnici sve više vjeruju kako ovakav improvizirani oklop možda čak i funkcionira.
Problem je u tome što on ima uspjeha protiv samo jedne vrste ukrajinskog streljiva, a Ukrajinci će uskoro proširiti svoj arsenal naoružanjem protiv kojeg ovi oklopi iz kućne izrade najvjerojatnije neće imati nikakve šanse.
Bilo je očito što tročlana posada tenka oko Krasnohorivke pokušava postići: postaviti neku vrstu štita oko svog tenka kako bi ga zaštitili od dronova koje Ukrajinci svakog dana lansiraju na tisuće.
Bilo je jednako očito da ovakav oklop, koji je inspirirao pomalo uvredljivi nadimak “tenk-kornjača” ima i ozbiljne mane. Okomiti potpornji sprječavaju rotaciju cijevi, a težina oklopa umanjuje mobilnost tenka i čini ga vidljivijom metom. Također, ovakva instalacija ostavlja prostor između oklopa i samog tenka s prednje strane, što vješti ukrajinski piloti dronova itekako mogu iskoristiti.
Promatrači su ovaj nezgrapni tenk ismijavali, još i više kada je prvi primjerak preživio svoju prvu bitku oko Krasnohorivke da bi ga Ukrajinci digli u zrak u artiljerijskom napadu na bazu u Donjecku.
Ipak, tenkovi-kornjače nastavili su se pojavljivati na fronti. Tri tjedna nakon tog događaja, oni su postali uobičajena pojava duž čitave fronte u ovom ratu. Često su opremljeni i radio-ometačima, kao i uređajima za raščišćavanje mina, a predvodili su nekoliko napada na Krasnohorivku. Najmanje jedan od njih oštećen je i imobiliziran: ruske trupe odvukle su ga s ratišta.
Većina tih neobičnih tenkova pripada 5. motoriziranoj brifadi, nekoć ukrajinskoj separatističkoj jedinici koja se prošle godine pridružila ruskoj vojsci. Ta brigada uvijek se snalazila s bilo kakvim oružjem koje su mogli dobiti, posuditi ili ukrasti.
Ipak, sada su se tenkovi počeli pojavljivati u radionicama bolje opremljenih ruskih jedinica, uključujući 90. tenkovski odred koji se nalazi oko ruševina Avdiivke i vjerojatno čeka na pravo vrijeme da iskoristi pukotinu koju su ruski vojnici nedavno otvorili u ukrajinskim linijama oko sela Očeretine.
Ruska vojska nije uvijek pretjerano oprezna sa svojom opremom i životima svojih vojnika, ali općenito govoreći, ona nije glupa. Ako brojevi tenkova-kornjača rastu, to je vjerojatno zato jer oni rješavaju nekakav problem.
“Znam da se ljudi ovome smiju, ali ne mislim da je ta prilagodba potpuno suluda,” kaže Rob Lee, analitičar američkog Instituta za istraživanje vanjske politike. “Rusi se prilagođavaju određenim uvjetima na bojištu.”
Ti uvjeti su sljedeći: tijekom posljednjih šest mjeseci, Ukrajini je opasno ponestalo streljiva, uvelike zbog odugovlačenja proruskih Republikanaca u američkom Kongresu. To odugovlačenje prestalo je, uslijed velikih pritisaka, ovog mjeseca. U Ukrajinu će do kraja mjeseca stići pomoć u vrijednosti više od 61 milijardi dolara, a prva isporuka u vrijednosti od milijardu dolara, već je na putu.
Dok su se borili s nestašivom artiljerije, Ukrajinci su se oslanjali na nacionalnu mrežu malenih radionica koje su svakog mjeseca proizvodile do 100.000 jeftinih FPV dronova. Svaki dron može letjeti nekoliko kilometara i nositi bojevu glavu od oko pola kilograma.
Treba biti jasan: jedan taj dron neće uništiti tenk od preko 50 tona koji je zaštićen stotinama milimetara oklopa. To se možda može postići s nekoliko udara, ali posao uvelike olakšava situacija u kojoj mina, projektil ili granata imobilizira tenk prije dolaska laganih dronova. “FPV dronovi nisu ključ,” objasnio je ukrajinski pilot dronova kodnog imena Kriegsforscher.
Istina je da dronovi ne mogu direktno uništiti neoštećene tenkove i druga vozila s teškim oklopom, ali oni mogu biti smrtonosni za pješake. Analitičari bilježe tisuće napada FPV dronova na izložene ruske trupe.
Bilo kako bilo, dok je proizvodnja i upotreba FPV dronova postala prioritet za Ukrajince, zaštita protiv tih malenih letjelica postala je prioritet za Ruse. To je značilo da je sve veći broj tenkova morao dobiti nove oklope i gomile radio-ometača.
Uopće nije važno da ova dodatna zaštita ne čini ništa protiv artiljerije ili protutenkovskih projektila, pa čak ni što ona vozilo čini još ranjivijim na te projektile. Ukrajincima je takvog oružja ionako počelo ponestajati prije pola godine i ono nije bilo najveća opasnost na fronti.
Čini se kako je ruska strategija postala slanje jednog od ovih bizarnih tenkova ispred svih drugih, najčešće nakrcanih pješacima, kako bi očistio put do ukrajinskih linija.
“Žrtvovanje vidljivosti i mogućnosti rotiranja cijevi ima smisla u ovakvoj situaciji,” napisao je Lee. “Prioritet je pješake dovesti preko otvorenih polja u zgrade i druge obrambene pozicije.”
U takvim okolnostima tenkovi-kornjače bili su čisto dovoljni. Problem za Ruse je u tome što će se okolnosti vrlo uskoro promijeniti. Prva isporuka američke pomoći u Ukrajinu će stići vrlo uskoro – a u njoj se nalaze gomile artiljerijskih granata i protutenkovskih raketa. Gotovo je sigurno da će i novi paketi iz SAD-a uključivati isto.
FPV dronovi ne idu nikamo, ali neće ostati ni glavno – praktički jedino – ukrajinsko oružje na ratištu. Kako će se nezgrapni tenkovi-kornjače i njihova uglavnom slijepa posada nositi protiv teških granata i projektila?
Uskoro ćemo saznati.
Autor originalnog članka: David Axe, Forbes
Link: The Russian Turtle Tank Is The Weirdest Armored Vehicle Of The Ukraine War. The Craziest Thing Is, It Might Actually Work.
(Prevela: Nataša Belančić)