Srbija obećala velike svote za zlatne medalje. Pa se tražilo ‘kreativno rješenje’ da ispuni obećano
Nakon što je objavljeno da je Srbija ušla u sam vrh svih država svijeta po isplati nagrada za najbolje sportaše na Olimpijskim igrama, FORBES Srbija je istražio odakle će točno stići ti novci
Uoči početka Olimpijskih igara u Parizu, Forbes je kontaktirao nacionalne olimpijske odbore ili ministarstva sporta svih 206 zemalja i teritorija koji sudjeluju na Igrama i napravio listu zemalja koje će najviše nagraditi svoje olimpijce. FORBES Hrvatska je nedavno objavio tekst u kojem je navedeno da će najmanje 33 države dijeliti novčane nagrade svojim sportašima koji se kućama vrate s nekom od metalja.
Od te 33 države, njih 15 je potvrdilo kako će sportašima koji osvoje zlato platiti više od 100 tisuća dolara. Hrvatska nije bila među tih top 15, no i hrvatski olimpijci dobivaju solidne nagrade. Vlada RH za olimpijsko zlato izdvaja 41 tisuća eura, za srebro 26 tisuća eura te 18.500 eura za brončanu olimpijsku medalju.
No, u top 15 zemalja koje izvajaju više od 100 tisuća dolara (više od 92 tisuće eura) našla se i država iz hrvatskoj susjedstva – Srbija.
U Hrvatskoj 41 tisuća eura za zlato, a u Srbiji 200 tisuća eura
Srbija je ušla u sam vrh zemalja s najizdašnjim nagradama. Za zlato daju 2018 tisuća dolara, odnosno 200 tisuća eura. Ispred Srbije su samo Hong Kong i Izrael po visini nagrada. Naravno, ubrzo je počelo propitivanje kako će (i odakle) te nagrade biti isplaćene.
Da bi ispunila obećanje, Vlada Srbije je našla interesantno rješenje, javlja FORBES Srbija. Da bi isplatili nagrade, netko drugi će, izgleda – morati pričekati.
Formalno, sredstva za isplatu dolaze iz budžetske rezerve, ali budžetska rezerva se mora nekako napuniti.
Vlada RS je osmislila, piše FORBES Srbija, da će novac za medalje izdvojiti sa stavke Ministarstva financija, odnosno iz dijela namijenjenog isplati eventualnih novčanih kazni i zateznih kamata nakon sudskih rješenja.
“Tako će netko, tko je na sudu dobio odštetu, možda morati sačekati jer je novac otišao za medalje.”, piše FORBES Srbija.
Planirano je da se s te stavke uzmu iznosi od 70,8 i 47,2 milijuna dinara, što je ukupno 118 milijuna dinara, odnosno više od milijun eura – kako bi se taj novac preko tekuće budžetske rezerve preraspodijelio Ministarstvu sporta „radi osiguranja nedostajućih sredstava potrebnih za isplatu novačnih nagrada sportaštima i treneru za osvojene medalje na Olimpijskim igrama u Parizu…“, stoji u rješenjima koja su objavljena u Službenom glasniku.
Prema odlukama i rješenjima Vlade Srbije od 1. odnosno 5. kolovoza, novac koji je država obećala osvajačima medalja na aktualnim Olimpijskim igrama u Parizu, osigurat će se preko tekuće budžetske rezerve.
Već pet dobitnika najvećih nagrada
Također, iz tih odluka koje su objavljene u Službenom glasniku, vidi se da je Vlada Srbije do sada donesla odluke da po 200 tisuća eura u dinarskoj protuvrijednosti dobiju Damir Mikec, Zorana Arunović, Novak Đoković, kao i njihovi treneri Jelena Arunović i Viktor Troicki.
Nagrade službeno dodeljuje Ministarstvo sporta Vlade RS.
Takođe, Vlada je donijela odluku i o raspoređivanju 59 milijuna dinara s iste stavke Generalnom sekretarijatu Vlade Srbije „na ime dotacije Košarkaškom savezu Srbije, radi osiguranja financijske pomoći potrebne za redovan rad KSS“, navodi se u ovoj odluci objavljenoj u Službenom glasniku.