Drugo gospodarstvo svijeta posustaje i to baca sjenu na očekivani rast globalnih korporacija

Svijet Forbes Hrvatska 2. kol 2024. 11:23
featured image

2. kol 2024. 11:23

Od globalnih lanaca brze hrane do proizvođača automobila, tvrtke sve više u poslovanju osjećaju posustajanje drugog svjetskog gospodarstva, Kine, i pripremaju se za turbulencije koje to donosi

Dugotrajna recesija na tržištu nekretnina i nesigurnost radnih mjesta priječe oporavak Kine, a učinci gospodarskog usporavanja te zemlje osjećaju se i daleko izvan njezinih granica.

Lanac kafića Starbucks, proizvođač automobila General Motors i tehnološke tvrtke pogođene ograničenjima izvoza u Kinu su među onima koji upozoravaju na slabljenja gospodarstva u zemlji. Poticajne mjere kineske vlade do sada nisu uspjele potaknuti potrošnju, a prezasićeno tržište nekretnina umanjuje vjerojatnost da će se potrošnja u tom segmentu pokrenuti, izvještava Reuters.

“Trenutno je teško na tom tržištu. Iskreno, neodrživo je, jer mnogo je tvrtki koje tamo gube novac, a to se ne može nastaviti u beskonačnost”, rekla je izvršna direktorica General Motorsa Mary Barra prošlog tjedna. Njihov odjel u Kini iz generatora profita postao je financijska rupa kroz koju novac otječe.

Reuters Graphics
Tvrtke čiji su prihodi izloženi kretanjima kineskog tržišta i postotak prihoda koji dolazi iz Kine, Izvor: Reuters Graphics

Kinesko gospodarstvo vrijedno 18,6 bilijuna dolara raslo je sporije od očekivanja u drugom tromjesečju, a oprezna kućanstva usmjerila su se na štednju i otplatu dugova. Rast maloprodaje pao je na najnižu razinu u 18 mjeseci u lipnju, a tvrtke su smanjile cijene svega, od automobila do hrane i odjeće.

U pokušaju da zaustavi pad, Kina je prošlog mjeseca predstavila poticaje za potrošače kako bi podržala kupovinu opreme i zamjenu robe široke potrošnje, ali to nije ublažilo zabrinutost.

Neki su analitičari upozorili da, vlada svojim mjerama riskira produljivanje stagnacije i prijetnje deflacijom.

“Postoji velika zabrinutost da Peking ne uvodi vrstu poticaja koji pomaže u širenju ekonomske baze. Američkim tvrtkama postaje sve teže gledati na kinesko tržište kao na pouzdanog partnera”, rekao je Quincy Krosby, glavni globalni strateg za LPL Financial.

Multinacionalne tvrtke već trpe

Kina je prikočila rast Appleu i u prošlom kvartalu. Prodaja proizvođača iPhonea pala je u Kini mnogo više od očekivanog, za 6,5 posto. Apple u Kini ostvaruje petinu ukupnog prihoda. Iz francuskog kozmetičkog diva L’Oreala izjavili su kako će kinesko tržište ljepote ostati blago negativno u drugoj polovici 2024. godine te da se ne nazire da će se raspoloženje potrošača poboljšati.

Prodaja drugih tvrtki kao što su Starbucks, McDonald’s i Procter & Gamble također pati, dok slabija domaća potražnja za putovanjima prijeti i prihodima hotelskog lanca Marriott.

Usporavanje kineskog rasta očituje se i u slabijim rezultatima proizvođača luksuzne robe LVMH i vlasnika Guccija Keringa te promjenama prognoza za ovogodišnji profit Burberryja i Hugo Bossa. “Svijet je iznenađen koliko je Kina ekonomski slaba”, rekao je Marc Casper, izvršni direktor proizvođača medicinske opreme Thermo Fisher.

U međuvremenu, strani proizvođači automobila, od Tesle do BMW-a, Audija i Mercedesa, uključeni su u intenzivan cjenovni rat s Kinom koja im konkurira povoljnijim električnim automobilima poput BYD-a.

MSCI World with China Exposure Index koji prati 52 tvrtke s visokim prihodima izloženima kineskom tržištu, porastao je za 11,6 posto ove godine. To nije velika razlika u odnosu na MSCI-jev opći pokazatelj globalnih dionica koji je porastao 12 posto.

Najveći obol tom porastu dale su tvrtke Broadcom i Qualcomm zahvaljujući porastu potražnje za poluvodičima potaknute umjetnom inteligencijom.

I političke napetosti utječu na poslovanje

Rastuće kinesko-američke trgovinske napetosti i određene kineske politike povećale su probleme multinacionalnih kompanija. Protukorupcijska kampanja u Pekingu koja je započela prošle godine uzrokovala je poremećaje koji su djelomično potaknuli GE HealthCare da snizi svoju prognozu rasta prihoda i potaknuli zabrinutost oko prodaje Merckovog cjepiva Gardasil.

U međuvremenu, stroža američka ograničenja izvoza dijeljenja vrhunske tehnologije čipova s ​​Kinom sprječavaju proizvođače čipova da opslužuju jedno od najvećih tržišta za poluvodiče.

Iz Qualcomma su objavili kako su im prihodi pali zbog američkih ograničenja izvoza u Kinu, zasjenivši njegovu inače optimističnu prognozu koju su objavili u srijedu.

Analitičari kažu da pritisci vjerojatno neće uskoro popustiti. “Iznenađuje što usporavanje traje toliko dugo”, rekao je Stuart Cole, glavni makroekonomist u Equiti Capitalu. “Nakon što su ograničenja zbog koronavirusa ukinuta, opće očekivanje je bilo da će se Kina oporaviti. No, kineski tempo rasta koji smo viđali prije neće se vidjeti u skorije vrijeme”, tvrdi Cole.