Sve je više zastrašujućih incidenata na nebu: Kako razlikovati prijateljske od neprijateljskih letjelica?

Svijet Forbes 1. sij 2025. 16:29
featured image

1. sij 2025. 16:29

Ovih tjedana, tri vrlo različite priče naglasile su isti problem: spasioci u Crvenom moru spasili su posadu srušenog zrakoplova F/A-18 američke ratne mornarice; u padu putničkog zrakoplova u Kazahstanu poginulo je 38 ljudi; američki dužnosnici upozoravali su o prijetnji civilnom zrakoplovstvu u New Jerseyu.

Što je zajedničko ovim pričama? Problem razlikovanja prijateljskih letjelica od neprijateljskih dronova, kao i problem nehotičnog rušenja vlastitih letjelica.

O ovom pitanju ranije se vrlo malo razmišljalo, no ono sada ima vrlo stvarne posljedice.

Nesreće u Crvenom moru

U najjasnijem od incidenata, američko središnje zapovjedništvo opisuje rušenje aviona F/A-18 u “navodnom slučaju prijateljske vatre.” Letjelica, koja je tik uzletjela s nosača aviona USS Harry Truman, srušena je krstarećom raketom s broda USS Gettysburg, jednog od pratećih plovila USS Trumana.

USS Gettysburg / FOTO: Mc2 Kaitlin Young/U.S Navy / Zuma Press / Profimedia

Nedugo prije ovog incidenta, ista skupina brodova bila je pod napadom dronova Hutija, kao i najmanje jednog krstarećeg projektila, kojeg su srušili. Strogi protokoli koji zahtijevaju potvrdu mete najčešće uspijevaju spriječiti ovakve incidente, ali ovo ipak nije jedinstveni događaj. Dodatni izvještaji govore o još jednom avionu koji je morao skrenuti s putanje kako bi izbjegao projektil SM-2 ispaljen s Gettysburga. Oštri manevar značio je da je supersonična raketa aviona promašila za samo 30 metara.

Uzlijetanja s nosača aviona navodno su zaustavljeni tijekom istrage. Razlikovanje zrakoplova od malenog drona možda djeluje kao jednostavan zadatak, ali ovi incidenti pokazuju koliko se lako dogodi greška.

Iako u ovom slučaju nisu izgubljeni životi, uništenje aviona od 60 milijuna dolara i – što je možda još ozbiljnije – prisilno zaustavljanje operacija uzlijetanja pokazuju da opetaovani napadi malenim, jeftinim dronovima imaju ozbiljne i neočekivane posljedice. Čak i ako su srušeni, dronovi još uvijek mogu donijeti poremećaje.

Pad putničkog zrakoplova

Istovremeno, traje istraga o padu leta JS-8432 iz Azerbajdžana. Reuters citira tamošnje dužnosnike koji kažu kako je avion prije pada pogođen ruskim sustavom protuzračne obrane Pantsir S-1 nad Groznim. Dužnosnici Kremlja kažu kako ne mogu komentirati dok traje istraga.

Pantsir-S / FOTO: Russian Defence Ministry / TASS / Profimedia

Prijateljska vatra već je dobro poznat, kronični problem ruskog zrakoplovstva. Ranije ovog mjeseca Rusi su srušili vlastiti napadački zrakoplov Ka-52 Alligator. U listopadu je jedan napadački zrakoplov Su-25 srušio drugog, a ranije ove godine ruski vojnici na Krimu su slučajno srušili jedan od vlastitih aviona Su-27. To nisu ni izbliza jedini slučajevi.

Vojnici su vjerojatno pomislili da su letjelice zapravo ukrajinski jednosmjerni dronovi koji postižu velike uspjehe napadima na ruske zračne baze, rafinerije i druge mete. Snimke prikazuju kako dronovi prelijeću nad metama i zabijaju se u njih dok ih ruska protuzračna obrana bezuspješno pokušava srušiti. Ruska protuzračna obrana pod velikim je pritiskom od rušenja još dronova – ali lansiranje većeg broja raketa rezultirat će većim brojem incidenata prijateljske vatre, pod uvjetom da se ne riješe dublji problemi.

Izmicanje obrani

Prošlog tjedna, Rusija je zatvorila pet zračnih luka tijekom jednog ukrajinskog napada dronovima. Jedna od zračnih luka bila je upravo ona u Groznom, gdje je navodno i došlo do slučajnog pogotka leta JS-8432. Zatvaranje luka trebalo je spriječiti ponavljanje tog incidenta.

Iako još nema sugestija da ukrajinski dronovi imitiraju velike zrakoplove, neki ruski dronovi opremljeni su radarskim reflektorima kako bi izgledali kao veće letjelice i izazvali zbunjenost. Transpondere i druge načini identificiranja zrakoplova mogli bi imitirati zlonamjerni akteri kako bi pomogli dronovima da se probiju do svojih meta.

Dron koji je u Jordanu prošlog siječnja ubio trojicu američkih vojnika navodno je izmaknuo obrani upravo tako što je slijedio putanju leta američkog zrakoplova koji je preletio tek nekoliko minuta ranije. Kada prijateljske i neprijateljske letjelice dijele isti zračni prostor, razlikovanje postaje sve teže, a kaos više odgovoara napadačima.

Konfuzija u New Jerseyu

Situacija u New Jerseyu nešto je kompliciranija. Inicjalna izvješća o velikom broju nepoznatih dronova izgubila su se u pravoj lavini tvrdnji da se zapravo radi o legitimnim komercijalnim dronovima, ili satelitima, ili civilnim zrakoplovima. Drugi sugeriraju kako dronovima upravljaju neke misteriozne vladine agencije, a treći pričaju o izvanzemaljcima. Zapažanja ovih dronova izazvala su zabrinutost u svim dijelovima vlade, sve do Bijele kuće, a poruke da nema mjesta strahu nisu pale na plodno tlo.

Glasnogovornik američkog Vijeća sigurnosti John Kirby / FOTO: Andrew Leyden / Zuma Press / Profimedia

Izabrani američki predsjednik Donald Trump na svojoj je platformi Truth Social sugerirao kako vlada, ako ne može točno potvrditi identitet dronova, letjelice mora srušiti. Drugi, uključujući lokalne političare, izražavaju frustracije zbog nečinjenja i govore da se možda radi o izvidničkim dronovima neprijateljskih zemalja kojima je dopušteno slobodno letjeti nad New Jerseyem.

Pitanje “misterioznih dronova” nije toliko novo. Forbes je 2020. godine izvijestio o primjećivanju velikog broja dronova nad američkim nuklearnim elektranama, a slične letjelice zamijećene su i iznad zračnih baza i poligona ratne mornarice. Razmjeri operacija, kao i veličina i kapaciteti nekih od dronova, snažno sugeriraju da ovo nije tek pitanje hobista koji pokušavaju testirati granice.

Problem će samo rasti

Opcija rušenja možda djeluje privlačno, ali izazov identificiranja i rizik od prijateljske vatre, kao što smo vidjeli u incidentima na Crvenom moru i iznad Gruzije, pokazuju da taj plan ima velike rizike. A problem će se samo pogoršati.

Ukrajina povećava proizvodnju dronova dugog dometa: sljedeće godine planira ih imati više od 30.000. Vrlo je vjerojatno da će njihov uspjeh kopirati i druge zemlje. Za razliku od druge vojne opreme poput hipersoničnih projektila, ove dronove mogu proizvoditi maleni timovi praktički u garažama, a oni u teoriji mogu letjeti i do nekoliko tisuća kilometara.

Rješenje zvuči jednostavno: gusta mreža radara i napredni sustavi kontrole zračnog leta koji bi detektirali, pratili i identificirali sve što se kreće nebom. Ipak, događaji u New Jerseyu pokazali su kako dronovi lako bježe i bez većih problema se mogu probiti kroz obranu. Pad leta JS-8432 također je pokazao kako će bilo kakav pokušaj rušenja dronova vrlo vjerojatno odnijeti i živote.

Autor originalnog članka: David Hambling, viši suradnik Forbesa
Link: Conflicted Airspace: Friendly Fire And Hostile Drones Cause Chaos
(Prevela: Nataša Belančić)