Veliki poduhvat ljubljanskog startupa MESI: Ubrzavaju dijagnostiku europskih liječnika

Aktualno Forbes Slovenija 29. stu 2023. 15:26
featured image

29. stu 2023. 15:26

Startup MESI je sa svojim proizvodom pridobio važnog njemačkog ulagača. Koliko je dobio od investitora i što će s dobivenim iznosom?

Slovenski proizvođač medicinskih uređaja za dijagnostiku u lipnju je dobio financijsku injekciju od 18 milijuna eura.

Investitor je njemačka private equity tvrtka SHS, koja više od 25 godina ulaže u zdravstveni sektor. Sada su ušli u partnerstvo sa startupom iz Ljubljane u kojem su preuzeli gotovo dvotrećinski vlasnički udio.

“To je ulaganje u rast tvrtke. Naime, razvili smo prikladan proizvod za tržište i način na koji ga možemo prodavati diljem svijeta. Sada tražimo novac kako bismo ubrzali razvoj i dosegnuli što više kupaca“, objašnjava pozadinu ulaganja za FORBES Slovenija, direktor i suosnivač MESI-ja Jakob Šušterič.

A koji je to prikladan proizvod koji je pridobio njemački fond privatnog kapitala? Ukratko, radi se o pojednostavljivanju i digitalizaciji dijagnostike. Njihovim rješenjima dijagnoza bi se trebala brže postavljati, što, između ostalog, doprinosi bržem liječenju pacijenata i prevenciji neželjenih ishoda.

MESI prilikom postavljanja dijagnoze mjeri vitalne znakove kao što su elektrokardiografija, krvni tlak, indeks opterećenja gležnjeva, spirometriju i zasićenost krvi kisikom. Nakon prikupljanja podataka mjerenjima, softver tvrtke savjetuje liječnika što učiniti s pacijentom. Nudi podatke te ih tumači.

Tim startupa MESI bavi se pojednostavljivanjem i digitalizacijom dijagnostike, Foto: MESI

Područje digitalizacije u kojem djeluje ljubljanska tvrtka pokretačka je snaga budućnosti zdravstva. Ono će uvelike ovisiti o inovacijama i digitalnim rješenjima zbog nedostatka osoblja i ograničenosti drugih resursa, izvještava Forbes Slovenija. Kao tri ključna rješenja ističu se optimizacija radnih procesa, uvođenje umjetne inteligencije i daljinsko praćenje pacijenata; upravo tu spada i dijagnostika.

Razvili smo prikladan proizvod za tržište i način na koji ga možemo prodati diljem svijeta. Sada tražimo novac kako bismo što prije došli do što većeg broja kupaca.

Jakob Šušterič, MESI

Uređaj mjeri vitalne znakove i savjetuje liječnike


Glavni kupci rješenja koje je razvila trinaestogodišnja tvrtka su liječnici opće prakse te specijalisti iz kardioloških i vaskularnih klinika. „Pomažemo liječnicima u dijagnosticiranju kardiovaskularnih bolesti. Usredotočeni smo na ranu dijagnostiku kako bi se stanje ili bolesti mogle identificirati prije nego što liječenje postane preteško. To radimo u liječničkoj ambulanti, odnosno na prvoj liniji zdravstvene zaštite gdje treba otkriti bolest. Ako se otkrije u bolnici, za pacijenta je već kasno”, objašnjava Šušteršič.

Ipak, zainteresirani su i za suradnju s bolnicama – kako u javnom tako i u privatnom zdravstvenom sustavu koji su već zaslužni za dvadeset posto posla.

Prvi korak je pokoriti konkurenciju u Europi

Investicija vrijedna 18 milijuna eura otvara put digitalnoj dijagnostici u ambulante najvećih europskih zemalja, a 15-postotni vlasnik tvrtke predviđa čak i skok među vodeće tvrtke koje nude usluge dijagnostike općim ambulantama.

Zemlje Starog kontinenta već su glavno tržište tvrtke MESI koja se želi proširiti i na SAD. Priprema teren preko Atlantika, proizvod je već registriran u američkoj Agenciji za hranu i lijekove (FDA), a širenje na to tržište planira 2025. godine.

Prihodi stalno rastu, dobiti još nema

MESI bilježi rast poslovanja od osnutka 2010. godine. Lani su se prihodi od prodaje gotovo udvostručili, skočili su na 6,27 milijuna eura. Pritom je tvrtka ostvarila gubitak od 388 tisuća eura.

Tvrtka zapošljava 106 ljudi, od čega 70 u Sloveniji. Četrdesetak zaposlenika imaju u Njemačkoj, Velikoj Britaniji, Francuskoj, Španjolskoj i Italiji.

Na pitanje kada će početi ostvarivati ​​dobit, Jakob Šušterič odgovara: „Trenutno nismo profitabilni jer svjesno ulažemo u brzi rast. Ulažemo u nove zaposlenike, tako da još nismo prošli prijelomnu točku. Planiramo biti profitabilni 2025. godine”, predviđa.

Tvrtka ima 106 zaposlenih, od čega ih je 70 u Sloveniji. U Njemačkoj, Velikoj Britaniji, Francuskoj, Španjolskoj i Italiji zaposleno je gotovo 40 ljudi.

Sjedište tvrtke ostaje u Ljubljani, čak i uz prodor na europsko tržište i pozamašnu financijsku injekciju Nijemaca. Novi vlasnici iz Njemačke neće se miješati u upravljanje tvrtkom, ona ostaje u rukama iste ekipe, rekao je Šušterič.

(Autor teksta je Aljoša Črnko, Forbes Slovenija)