Za veliko nalazište nafte i plina kod Kutine naložena pomnija analiza utjecaja na okoliš
Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije je Rješenjem iz studenoga naložilo da tvrtka Vermilion Zagreb Exploration, u vlasništvu kanadskog Vermilion Energy, treba za novo eksploatacijsko polje ugljikovodika kod Kutine izraditi glavnu ocjenu prihvatljivosti za ekološku mrežu jer se bez toga ne može isključiti mogućnost značajnih negativnih utjecaja
Tvrtka Vermilion Zagreb Exploration, u vlasništvu kanadskog Vermilion Energy, ljetos je na istražnom prostoru Sava-07 u blizini Kutine objavila komercijalno otkriće nafte i plina, te o tome obavijestila Agenciju za ugljikovodike, a planiran je i brzi početak proizvodnje, već 2025. godine.
No, pitanje je hoće li to biti moguće. Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, koje vodi ministrica Marija Vučković, je krajem studenoga, naime, objavilo na svojim internetskim stranicama rješenje koje nalaže da se treba malo pomnije analizirati potencijalni utjecaj tog zahvata na okoliš.
Obvezna glavna ocjena prihvatljivosti
„Za zahvat ‘Eksploatacija ugljikovodika na eksploatacijskom polju ugljikovodika Kutina’, nositelja Vermilion Zagreb Exploration, ne može se isključiti mogućnost značajnih negativnih utjecaja na ciljeve očuvanja i cjelovitost područja ekološke mreže te je obvezna glavna ocjena prihvatljivosti za ekološku mrežu“, stoji u Rješenju od 25. studenoga.
Drugim riječima, tvrtka ne može ići dalje u redoviti postupak ishođenja dozvola prije izrade glavne ocjene prihvatljivosti za ekološku mrežu u kojoj se detaljnije propituju mogući negativni utjecaji, pokušavaju pronaći alternativna rješenja i mjere ublažavanja utjecaja.
Buduće eksploatacijsko polje Kutina smješteno je na području Sisačko-moslavačke i Požeško-slavonske županije, na središnjem dijelu istražnog prostora SAVA-07, za koji je Vermilion u ožujku 2020. godine s Vladom RH potpisao Ugovor o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika. Kako se pak navodi u Rješenju Ministarstva, buduće ekploatacijsko polje će imati 26 bušotinskih radnih prostora za razradne bušotine.
Rezerve od 4,4 milijuna ekvivalenta barela nafte
Iz Vermilion Zagreb Exploration nisu odgovorili na upit FORBES Hrvatska o tome kako će Rješenje utjecati na njihove poslovne planove u idućoj godini. Kako je bilo objavljeno u kolovozu, rezerve na polju Zbjegovača u tom istražnom prostoru iznose 4,4 milijuna ekvivalenata barela nafte, čime ono ulazi u pet najvećih nalazišta u Hrvatskoj. Kako je FORBES Hrvatska već pisao, partner na projektu je Ina, a prema sporazumu će Vermilion zadržati 60 posto udjela i ulogu operatora, a Ina će imati 40 posto udjela.
Kako stoji u obrazloženju Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, Vermilion je putem opunomoćenika Dvokut Ecro podnio 6. studenog zahtjev za provedbu postupka prethodne ocjene prihvatljivosti za ekološku mrežu za zahvat kod Kutine. No, u Rješenju se konstatira da se za taj zahvat ne mogu isključiti mogućnosti značajnih negativnih utjecaja na ciljne vrste, te je potrebno provesti postupak Glavne ocjene. Napominje se također da u slučajevima kada ne postoje odgovarajući recentni terenski podaci, „prilikom izrade studije Glavne ocjene potrebno je napraviti terenska istraživanja populacija ciljnih vrsta područja ekološke mreže na lokaciji zahvata i šire, koje potencijalno mogu biti utjecajne zahvatom“.
Lokacija zahvata unutar područja očuvanja značajnih za ptice
Naime, lokacija zahvata se djelomično nalazi unutar Područja očuvanja značajnih za ptice Poilovlje s ribnjacima i Donja Posavina, aplanirani cjevovodi na tri mjesta presijecaju Posebno područje očuvanja značajno za vrste i stanišne tipove (PPOVS) Ilova. Također, na udaljenosti oko 55 kilometara od lokacije zahhvata nalazi se PPOVS Lonjsko polje.
Podsjetimo, Vermillion Zagreb Exploration je u srpnju ove godine u Slavoniji otvorio Plinsku stanicu Cerić u Starim Jankovcima. Time u hrvatski plinski sustav ulazi 400 do 500 tisuća kubnih metara plina dnevno s eksploatacijskih polja Cerić i Berak na istražnom prostoru SA-10.