Može li halving dodatno podići već sada rekordne cijene Bitcoina? Evo što trebate znati
Vrijednost Bitcoina je proteklih tjedana skočila na nove rekordne razine. Entuzijasti smatraju kako će cijena kriptovalute još više rasti nadolazećim “prepolovljavanjem”, ključnim događajem upisanim u srž kriptovaluta kako bi im se ograničila ponuda. Halving se povijesno poklapao s povišenim cijenama i svrnuo je pažnju javnosti na kriptosektor
U travnju ove godine očekuje se novi, redovni halving Bitcoina. Taj se proces, kojim se nagrada za rudarenje Bitcoin transakcija prepolovi, provodi svake četiri godine. Nakon halvinga u travnju, nagrada za potvrđeni blok transakcija smanjit će se sa 6,25 na 3,125 Bitcoina. Time će i broj novih tokena koji ulaze u opticaj biti manji.
Pojasnimo, Bitcoin je izgrađen na decentraliziranoj računalnoj mreži ili distribuiranoj javnoj knjizi koja bilježi detalje svake transakcije povezane s kriptovalutom u diskretnim “blokovima” informacija povezanih u lanac. Novi blokovi dodaju se u taj blockchain u procesu koji se naziva rudarenje, a koji uključuje rješavanje složenih matematičkih problema i nagrađuje nove bitcoine rudarima koji poduzmu računski zahtjevan i energetski intenzivan proces.
Nagrada koju dobivaju rudari svaki put kada se na mrežu doda novi blok smanjuje se tijekom vremena. To je tako osmišljeno kako bi se ograničila ponuda usporavanjem stope proizvodnje. Svaki put kada se na mrežu doda 210 000 blokova, vrijednost tokena se prepolovi. Takvi događaji zabilježeni su 2012., 2016., 2020. godine, a nagrade su rezane s 50 Bitcoina na 25, potom na 12,5 i na 6,25.
Forbes podsjeća kako prepolovljavanje Bitcoina utječe samo na stopu kojom se kuje novi token i ne mijenja količinu ili vrijednost postojećih tokena u optjecaju. Nestalna i spekulativna priroda kriptotržišta otežava utvrđivanje jesu li promjene u vrijednosti te kriptovalute bile rezultat halvinga ili drugih čimbenika.
Kriptoentuzijasti ukazuju na povijesni rast cijena Bitcoina prije i nakon prethodnih halvinga. Međutim, postoji malo dokaza da je za rast bilo zaslužno isključivo prepolavljenje Bitcoina, a ne monetarna politika ili promjena u ponašanju potrošača. Ono što je sigurno jest da će se nakon halvinga promijeniti ekonomija rudarenja Bitcoina. Bit će potrebna dvostruka količina energije i resursa, koji su već sada značajni, za rudarenje iste količine Bitcoina. Prepolovljavanje bi moglo potaknuti rudare na smanjenje troškova i poboljšanje učinkovitosti u njihovim operacijama.
Tržište Bitcoina vrijedno je oko 1,4 bilijuna dolara, što je gotovo pola ukupnog tržišta kriptovaluta vrijednog 2,9 bilijuna dolara. Vrijednost najvećeg tokena proteklih je tjedana ostvarila impresivan rast. S ovogodišnjim rastom od oko 80 posto, Bitcoin je skočio na najvišu vrijednost svih vremena, cijena mu je premašila 72.000 dolara.
Na najvećim razinama u protekle dvije godine su i ostale kriptovalute poput Ethera, druge najveće kriptovalute po tržišnoj kapitalizaciji. Oporavak je to od niza padova i skandala koji su potresli to tržište i povjerenje ulagača. Tu treba istaknuti propast ključnih institucija kao što su FTX Sama Bankman-Frieda, Celsius i Three Arrows te povlačenje terraUSD i lune s tržišta kriptovaluta čime su izbrisane milijarde dolara ulaganja.
Iako je moguće da je aktualni rast vrijednosti kriptovaluta potaknut nadolazećim događajem prepolovljenja, drugi čimbenici, posebice entuzijazam ulagača za kriptovalute i odobravanje Bitcoin fondova kojima se trguje na burzi (ETF-ovi), mogli bi u tome igrati važnu ulogu. Trenutačne visoke cijene potencijalno bi već mogle utjecati na rast cijena predviđen halvingom, a nema jamstva da će cijene nastaviti rasti i nakon toga, tvrdi Robert Hart, novinar Forbesa.
Jedno je sigurno. Najveća moguća ponuda Bitcoina koja će ikada nastati iznosit će 21 milijun. Ograničenje valute jedno je od ključnih načela na kojima se temelji projekt kriptovaluta. Arhitekt Bitcoina čiji je pseudonim Satoshi Nakamoto zamislio je to i prepolovljavanje kao mehanizam za obuzdavanje inflacije koja često nagriza tradicionalne valute. Trenutačno je u opticaju više od 19 milijuna Bitcoina. Pod pretpostavkom da će se prepolovljavanje nastaviti po stopi otprilike jednom svake četiri godine, Bitcoin će se nastaviti kovati do otprilike 2140. godine.