Porezna kuhinja ministra financija Primorca: Nešto najavljuje, ali koga će to zadovoljiti?

Financije Gordana Grgas 3. srp 2024. 15:51
featured image

3. srp 2024. 15:51

Ministar financija najavio je da rade na nastavku poreznog rasterećenja, pa tako razmatraju i dizanje praga za ulazak poduzetnika u sustav PDV-a. No, iznos od 50 tisuća eura, koji je spomenuo, mnoge među njima neće zadovoljiti, a SDP je upravo predložio zakonsku izmjenu s pragom od 60 tisuća eura. Priprema se i model za porezno oslobođenje povratnika u Hrvatsku, što je u svom predizbornom programu isticao Domovinski pokret, sada koalicijski partner u Vladi

Što se priprema u poreznoj kuhinji ministra financija Marka Primorca, a što bi poduzetnici iz nje željeli „naručiti“, ovih je dana postalo aktualno pitanje. Ministar je, naime, u utorak 2. srpnja najavio da se radi na nastavku poreznog rasterećenja te iznio neke ideje, ali zasad se ne čini da će baš izazvati ovacije.   

Mali poduzetnici, pritisnuti rastom inflacije, već dulje traže da im država digne prag za ulazak u sustav PDV-a, što Primorac sada i spominje da je moguće od 2025. godine, ali razmatra se dizanje sa 40 na 50 tisuća eura. To bi trebalo omogućiti, prema ministrovim računicama, za oko 7500 obveznika ispisivanje iz sustava PDV-a. Pitanje je, međutim, koliko je njih zbog rasta cijena zadnjih godina prešlo prag od 40 tisuća eura  i moralo ući u sustav, što je pak automatski vodilo povećanju cijena od 25 posto.

Dosad su iz Hrvatske obrtničke komore stizali zahtjevi da prag bude „barem 50 tisuća eura“, pa bi oni mogli biti zadovoljni, ali iz Udruge Glas poduzetnika su tražili 70 tisuća eura „kako bi se malim poduzetnicima omogućilo da rade i nešto zarade”, dok je SDP upravo u utorak u saborsku proceduru pustio prijedlog o izmjeni Zakona o porezu na dodanu vrijednost kojim se taj prag diže na 60 tisuća eura. Naveli su primjere iz susjedstva gdje su ti pragovi znatno iznad hrvatskog: u Sloveniji 50 tisuća eura, Italiji 85 tisuća eura, Slovačkoj oko 60 tisuća eura. Lani je i Most tražio da se taj prag u Hrvatskoj podigne na 60 tisuća eura.  

Dizanje osobnog odbitka i neoporezivih primitaka

Od ostalih poreznih novosti, Primorac je na konferenciji AmChama najavio da razmišljaju o povećanju osnovnog osobnog odbitka na 600 eura (sada je 560 eura), povećanju iznosa neoporezivih primitaka koje poslodavci mogu isplatiti radnicima te o „modelu koji će omogućiti porezno oslobođenje za građane koji se budu vraćali u Hrvatsku“.

Podsjetimo, o poreznim olakšicama za povratnike je u svom predizbornom programu naveliko govorio Domovinski pokret, sada partner u Vladi, pa ćemo vidjeti što će od tamo iznesenih ideja biti prihvaćeno. Navodila se, primjerice, jednokratna pomoć za troškove preseljenja i ishodovanja dokumenata te oslobođanje od poreznih obaveza tijekom 10 godina od preseljenja u Hrvatsku.

Oko povećanja osnovnog osobnog odbitka (neoporezivi dio plaće) ministar, čini se, neće biti baš široke ruke, a lani je također dignuo osobni odbitak za skroman iznos. S druge strane, iz AmChama su mu „zbog inflatornih udara na standard građana“ predložili da se neoporezivi dio plaće poveća na 840 eura (bruto iznos minimalne plaće), što bi se u novčanicima svakako osjetilo.

Mišljenje AmChama

 „S jedne strane, AmCham smatra da je opravdano ne zadirati oporezivanjem u one razine dohotka koje su ispod minimalnog dohotka potrebnog za život, a s druge strane, ta mjera bi koristila širokom krugu radne populacije u Hrvatskoj jer bi i osobama sa srednjim i višim primanjima tako bilo sniženo ukupno porezno opterećenje i povećana neto primanja“, stoji u njihovim preporukama.  

Ministar Primorac je, kako je izvijestila Hina, osobni odbitak od 840 eura ocijenio „jako ambicioznim“, pozivajući se pritom na financijske potrebe jedinica lokalne samouprave kojima je to prihod.