Poslovni konzultant: Odluka Grada Zagreba o plaćanju u roku 30 dana je izvanredna vijest
Konzultant Nikola Nikšić iz tvrtke Konter u razgovoru za FORBES napominje da su u 2022. godini dani naplate u Hrvatskoj, prema godišnjim financijskim izvještajima kompanija, iznosili 62 dana, a lani je vjerojatno bilo slično ili mrvicu bolje, ali još nema službenih podataka. Prijašnjih se godina to kretalo iznad 70 dana
“To je izvanredna vijest”, komentirao je kratko Nikola Nikšić, poslovni konzultant iz tvrtke Konter i član Izvršnog odbora HUP Udruge malih i srednjih poduzetnika, ovotjednu najavu Grada Zagreba da skraćuje rokove plaćanja dobavljačima sa 60 na 30 dana za kapitalne projekte.
Iako je zakonski rok plaćanja 30 dana, ugovorima se može taj rok produljiti na 60 dana, a to veliki sustavi uvelike i koriste. Nikšić navodi podatak, izveden iz godišnjih financijskih izvještaja kompanija, da su u 2022. godini dani naplate prosječno iznosili 62 dana (dani vezivanja kratkoročnih potraživanja od kupaca), a u prošloj godini pretpostavlja da je bilo slično ili mrvicu bolje. Prijašnjih godina se kretao, navodi, iznad 70 dana.
Pregovaračka moć velikih sustava
„Kad bi se u cijelom sustavu uvela takva disciplina kao što je najavio Grad Zagreb, pogotovo među velikim privatnim i javnim kompanijama u Hrvatskoj, to bi bilo i u skladu s dijalogom koji se trenutno vodi u Europskoj uniji oko prijedloga revizije Direktive o kašnjenju u plaćanjima”, naglašava Nikšić. Radi se o tome, pojašnjava, da se „ubije“ pregovaračka moć javnog sektora i velikih tvrtki oko ugovaranja duljih rokova plaćanja, što pogađa male i srednje kompanije.
Program kapitalnih ulaganja Grada Zagreba u 2024. godini iznosi 219 milijuna eura, a namjera je, kako je objavila zamjenica gradonačelnika Danijela Dolenec, da se više tvrtki može javiti na gradske natječaje. Rok od 30 dana od primitka računa odnosi se, rečeno je, na Grad Zagreb, sva gradska upravna tijela, ustanove i zavode.
Problem za one bez “financijskog sala”
Nikšić kaže da se u velikim sustavima često hvale izrazom „mi plaćamo u roku“, ali to podrazumijeva ugovoreni rok, a ne 30 dana. „Velika je razlika između plaćanja u roku 60 ili 30 dana za većinu malih poduzeća“, naglašava. Naime, ukoliko tvrtka nema dovoljno svog „financijskog sala“ da bi podnijela dulji rok plaćanja, mora se zadužiti, a kamate su visoke.
Revizija europske Direktive o kašnjenju u plaćanjima najavila je predsjednica Europske komisije Ursula Von der Leyen u rujnu 2022. godine uz poruku da „jednostavno nije pošteno da se jedan od 4 stečaja dogodi jer se računi ne plate na vrijeme“. Direktiva je inače donijeta 2011. godine te postavlja zajednička pravila u cilju borbe protiv kašnjenja u plaćanjima u komercijalnim transakcijama među poslovnim subjektima te između javnih tijela i poslovnih subjekata.
Europska komisija je također navela da brže plaćanje smanjuje financijske troškove i povećava novčani tijek, što utječe na odluke o investicijama i zapošljavanje.