Bi li zemlje trebale nagrađivati turiste za dobro ponašanje?

Lifestyle Forbes 28. srp 2024. 09:19
featured image

28. srp 2024. 09:19

Pretjerani turizam sve je veći problem, zbog čega se sve glasnije postavlja pitanje: Kako ga kontrolirati? Je li bolje ograničiti turističke brojke, uvesti dvije razine plaćanja gdje za turiste vrijede više cijene ili možda postoji i alternativno rješenje, gdje se turiste potiče da se ponašaju bolje i za to ih se i nagrađuje?

Loše ponašanje turista izaziva pozive na ograničenje broja dolazaka.

Firenza je preplavljena turistima – između lipnja i rujna 2023. godine, ovaj talijanski grad posjetilo je 1,5 milijuna ljudi. To je teško izdržati za grad od tek 382.000 stanovnika, a kad se ti turisti ponašaju loše, neizbježno je da će lokalno stanovništvo željeti ograničiti njihov broj.

Ranije ovog mjeseca internetom su se proširile slike turistkinje koja se u Firenzi neprilično ponašala pored statue rimskog boga vina i obilja, Bakha. Scena je izazvala zgražanje, a neki su se požalili da grad počinje podsjećati na Disneyland i dodali da je žena trebala biti uhićena.

U Japanu su vlasti koje upravljaju planinom Fuji odlučile uvesti dnevno ograničenje broja planinara kako bi lakše kontrolirali ponašanje turista i smanjili gužve. Vlasti kažu kako mnogi posjetitelji na lokaciju dolaze slabo pripremljeni i nedostatno odjeveni – ponekad u sandalama – i ne mogu se izboriti s terenom. Započinju vatre i za sobom ostavljaju gomile smeća. Nadaju se da će moći ponovno u život vratiti tradicionalne prakse penjanja vezane za religiju planine i u većem skladu s lokalnim vrijednostima.

Zašto turistima ne naplaćivati ulazak?

Rješenje vlasti iz Japana sviđa se i Butanu, koji je učinio isto nakon što je nedavno ponovno otvorio svoje granice. Butan je podigao dnevni porez (naknadu za održivi razvoj) sa 65 na 200 dolara po danu, ali ključno je da što dulje ostanete, to je manji broj dana kada morate platiti.

Neki kažu kako bi za turiste trebale vrijediti više cijene nego za lokalno stanovništvo. Tu opciju uveo je dvorac Himeji u Japanu. To je jedan od tek šačice dvoraca koji su preživjeli bombardiranja u Drugom svjetskom ratu. Lokacija je uvrštena na popis svjetske kulturne baštine 1993. godine, a svake godine ju posjeti nekoliko milijuna turista.

Gradonačelnik Himejia Hideyasu Kiyomoto kaže kako bi turisti za posjet trebali plaćati četiri puta više od lokalaca (trenutna cijena je oko 6 dolara). Mnogi restorani u Tokiju također eksperimentiraju s višim cijenama za turiste.

Himeji, Japan / FOTO: Leonid Andronov / Alamy / Alamy / Profimedia

U Italiji je, nakon dugih borbi i prosvjeda, kruzerima 2021. godine napokon zabranjen pristup kanalu Giudecca u Veneciji, gradu koji također vjeruje kako je rješenje za pretjerani turizam uvođenje naknade za ulazak u grad za turiste koji ga posjećuju nakratko.

Zašto ne nagraditi turiste za dobro ponašanje?

U glavnom gradu Danske turistički ured odlučio se za alternativni pristup: oni nagrađuju posjetitelje za održivo ponašanje u sklopu ljetnog programa CopenPay gdje možete volontirati u najvećem urbanom vrtu na sjeveru Europe Oens Have, a za nagradu dobiti besplatan vegetarijanski obrok.

Možete i kupiti smeće oko BaneGaardena i tako si zaraditi besplatni obrok s organiskim sastojcima. GreenKayak nudi besplatni najam kajaka za one koji prikupljaju otpad na vodi.

Izvršni direktor gradske turističke agencije Wonderful Copenhagen Mikkel Aarø Hansen kaže kako se radi o “stvaranju značajnih i pamtljivih iskustava koja su odgovorna, ali i u kojima se može uživati.”

Oni koji program podržavaju nadaju se kako će se on produljiti na čitavu godinu, ali i čitavu Dansku.

Autor originalnog članka: Alex Ledsom, viša suradnica Forbesa
Link: Should Countries Reward Good Tourist Behavior?
(Prevela: Nataša Belančić)