Hrvatska ima predstavnicu na prestižnoj Forbesovoj listi 50 iznad 50 za 2024.

Rang liste Forbes 10. sij 2024. 12:58 > 10. sij 2024. 12:59
featured image

10. sij 2024. 12:58 > 10. sij 2024. 12:59

Godine mogu biti i vaša snaga, a za to su dokaz poduzetnice, investitorice, izumiteljice i umjetnice na Forbesovoj rang listi 50 preko 50 za 2024. godinu

Forbes je ovu rang listu krenuo sastavljati 2021. godine, tražeći žene koje su nakon ulaska u šesto desetljeće života ostvarile velike napretke u karijeri ili čak promijenile svoj poslovni put i došle do samog vrha svojih industrija.

Danas Forbes listu sastavlja ne samo za SAD, već i za Aziju, Europu, Bliski istok i Afriku.

Članice ovogodišnje, treće po redu rang liste 50 preko 50 za Europu, Bliski istok i Afriku mijenjaju budućnost znanosti, mode, financija, čak i katoličke crkve, a na listi se našla i Ingrid Badurina Danielsson iz Hrvatske, o kojoj je nedavno pisao i Forbes Hrvatska.

Evo što o njoj kaže Forbes:

Ingrid Badurina Danielsson

Direktorica, Gault&Millau Hrvatska

DOB: 70 godinaZEMLJA: Hrvatska
Ingrid Badurina Danielsson (prva s desna), u društvu chefice Sandre Tahirović, i predstavnika Gault&Millau; Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

Dugogodišnja politička novinarka Badurina Danielsson s pedeset je godina promijenila karijeru i ušla u svijet promocije hrane i vina. Prethodno je preko 15 godina radila kao dopisnica za talijanski dnevni list La Stampa, a izvještavala je i o ratu u bivšoj Jugoslaviji.

Godine 2005., Badurina Danielsson je počela graditi tvrtku za evente imena Lanvia, fokusirajući se na promoviranje hrvatskih vina i gourmet hrane, organiziranje putovanja, tečajeva kuhanja i kušanja vina diljem zemlje. Osam godina kasnije, 2013., pokrenula je festival Taste the Mediterranean i međunarodni program Med Women Chefs koji promovira žene zaposlene u industriji hrane.

Direktoricom Gault&Millau Hrvatska imenovana je sa 64 godine, pokrenuvši 2018. prvo izdanje ovog cijenjenog gastronomsfrakog vodiča za Hrvatsku. Prošle godine izdano je šesto izdanje.


Cijelu rang listu 50 preko 50 EMEA za 2024. godinu možete pročitati OVDJE, a Forbes Hrvatska izdvaja još 10 imena s ovogodišnje liste:

Francesca Bellettini

Izvršna direktorica, Saint Laurent

Zamjenica izvršnog direktora, Kering

DOB: 53 godineZEMLJA: Francuska
Credit line: Luigi Mistrulli / Sipa Press / Profimedia

Nakon što je deset godina vodila modni brend Saint Laurent, Belletini je u srpnju 2023. godine unaprijeđena na poziciju zamjenice izvršnog direktora francuske multinacionalne korporacije Kering, specijalizirane za luksuzna dobra. Još uvijek je izvršna direktorica pariške modne kuće, a pod njenim je vodstvom Saint Laurent 2017. godine ostvario prodaju od milijardu dolara. Ipak, sada je ona nadređena svim izvršnim direktorima u korporaciji Kering, što ju čini jednom od najmoćnijih modnih direktora na svijetu. Prije nego je postala izvršna direktorica Saint Laurenta 2013. godine, Belletini je radila u brendovima kao što su Bottega Veneta, Gucci i Prada. Godine 2019. dobila je odlikovanje Viteškinje Nacionalnog reda Legije časti, najviše civilno odlikovanje u toj zemlji.

Gwendoline Cazenave

Izvršna direktorica, Eurostar

DOB: 54 godineZEMLJA: Belgija
GILLES ROLLE / Sipa Press / Profimedia

Nakon spajanja dvije velike europske željezničke tvrtke, Thalys i Eurostar, Cazenave je imenovana izvršnom direktoricom novoosnovane Eurostar Grupe u travnju 2022. godine, kada je imala 53 godine. Ona je zaslužna za oporavak tvrtke nakon pandemije koronavirusa: s gotovo 20 milijuna putnika, promet Eurostara sada se vratio na razine od prije vremena pandemije, a očekuje se kako će prihodi za 2023. godinu iznositi 2 milijarde eura.

Prije nego je sjela na čelo Eurostara, Cazenave je dvadeset godina radila u francuskom prijevozničkom gigantu SNCF-u, kao i partnerica u Oliver Wymanu između 2020. i 2022. godine.

Rajaa Cherkaoui El Moursli

Nuklearna fizičarka

DOB: 69 godinaZEMLJA: Maroko

El Moursli je marokanska profesorica nuklearne fizike. Njena istraživanja pomogla su u dokazivanju postojanja Higgsovog bozona, elementarne čestice kojom se objašnjava masa drugih šestica. Godine 2015. osvojila je nagradu L’Oreal-UNESCO-a za žene u znanosti. Iako je njena gotovo 30-godišnja znanstvena karijera prepuna dostignuća, ona uopće ne bi postojala da El Moursli nije nagovorila svog oca da joj dopusti studiranje u Francuskoj početkom 1980-ih, u vrijeme kada se od žena u Maroku očekivalo da se udaju i ne traže visoko obrazovanje.

Laurence des Cars

Direktorica, Louvre

DOB: 57 godinaZEMLJA: Francuska
Alexis JUMEAU / Sipa Press / Profimedia

Kustosica i povjesničarka umjetnosti, des Cars je postala direktorica slavnog Louvrea 2021. godine. Ona je prva žena u 228-godišnjoj povijesti muzeja na toj poziciji. Ranije je bila direktorica muzeja Musée d’Orsay, kao i čelnica slavnog Musée de l’Orangerie. Prošle godine, des Cars je osmislila popularnu izložbu Manet/Degas u muzeju za umjetnost Metropolitan u New Yorku. Tada je izjavila kako sanja o zajedničkoj izložbi slika velikih francuskih slikara Maneta i Degasa još otkad je počela raditi kao mlada kustosica u Musée d’Orsayu 1994. godine.

Graça Machel

Političarka; suosnivačica, The Elders

DOB: 58 godinaZEMLJA: Južnoafrička Republika
RAJESH JANTILAL / AFP / Profimedia

Machel je poznata političarka i humanitarka koja je svoju karijeru posvetila zalaganju za prava žena i djece. Godine 1975. postala je prva žena u vladi Mozambika, kao ministrica obrazovanja. Kao udovica Nelsona Mandele i Samore Machela, bivšeg predsjednika Mozambika, ona je jedina žena u modernoj povijesti koja je bila prva dama dvije države.

S Mandelom, bivšim predsjednikom Južnoafričke Republike, Machel je 2007. osnovala The Elders, nezavisnu skupinu vođa koja radi za mir i ljudska prava. Kroz tu skupinu Michel je 2011. osnovala NGO Girls Not Brides (op. prev. Djevojčice, ne mladenke) koja se bori za ukidanje dječjih brakova. Godine 2010., osnovala je zakladu Graça Machel koja se zalaže za financijsko i ekonomsko osnaživanje žena.

Alenka Ermenc

General bojnica

DOB: 60 godinaZEMLJA: Slovenija

General bojnica Ermenc služi u slovenskoj vojsci, a kao 55-godišnjakinja je postala prva žena na poziciji glavne zapovjednice obrane u NATO snagama. Ermenc je studirala na sveučilištu u Ljubljani, a odigrala je ključnu ulogu u slovenskom 10-dnevnom ratu 1991. godine. Tijekom svoje karijere u slovenskim oružanim snagama, obnašala je nekoliko zapovjednih funkcija prije nego je 2018. godine postala prva žena na čelu glavnog stožera vojske. Ermenc je za svoja postignuća nagrađena nekoliko puta, a dobitnica je i međunarodne vojne medalje NATO-a.

Bjork Guðmundsdóttir

Glazbenica

DOB: 58 godinaZEMLJA: Island
Pillaud Stephane/ABACA / Shutterstock Editorial / Profimedia

Björk je jedna od najprepoznatljivijih pjevačica na svijetu, poznata po svojoj jedinstvenoj sposobnosti pjevanja u preko tri oktave u ekscentričnom stilu. Međunarodnu slavu stekla je kao pjevačica alternativnog rock benda Sugarcubes, a prvi solo album izdala je 1993. godine. Nakon što je navršila 50. godina, izdala je još 3 albuma, a svaki od njih zaslužio je nominaciju za Grammy u kategoriji najboljeg alternativnog albuma. Prošle godine je njen deseti album, Fossora, dobio dvije islandske glazbene nagrade i jednu nagradu Signal, a Björk je dobila počasni doktorat islandskog sveučilišta umjetnosti.

Anne Hidalgo

Gradonačelnica Pariza

DOB: 64 godineZEMLJA: Francuska
Ludovic MARIN / AFP / Profimedia

Otkad je 2014. godine postala gradonačelnica Pariza – kao prva žena u povijesti na toj poziciji – Hidalgo je promijenila infrastrukturu i urbanizam grada. Ova političarka ranije je bila prva zamjenica gradonačelnika, a obnašala je i nekoliko ministarskih funkcija prije nego se uspješno kandidirala za gradonačelnicu. Pod njenim vodstvom Pariz je poboljšao kvalitetu zraka zabranivši automobile u određenim dijelovima grada, proširio pristup cjenovno pristupačnim stanovima, izgradio dodatne pješačke zone, a Champs-Élysées je prošao obnovu vrijednu 250 milijuna eura. Hidalgo je također uspješno ispregovarala kandidaturu Pariza za domaćinstvo ovogodišnjih Olimpijskih igara, koje će se u Parizu održati u lipnju.

Anne L’Huillier

Fizičarka

DOB: 65 godinaZEMLJA: Francuska
Claudio BRESCIANI / AFP / Profimedia

L’Huillier je 2023. dobila Nobelovu nagradu iz fizike, za svoj eksperimentalni rad sa svjetlošću i kretanjem elektrona. Nagradu je dobila zajedno sa svojim kolegama istraživačima Pierreom Agostinijem i Ferencom Krauszom, postavši tako peta žena u povijesti koja je dobila Nobelovu nagradu u ovoj kategoriji.

Njeno revolucionarno istraživanje proizvelo je svjetlosne pulseve toliko kratke da se moraju mjeriti u atosekundama – jedinici toliko malenoj da ih je u jednoj sekundi sadržano onoliko koliko je sekundi u vremenu od nastanka svemira do danas. Njeno istraživanje omogućilo je znanstvenicima da proučavaju kretanje elektrona i bolje razumiju atome.

Narges Mohammadi

Aktivistica

DOB: 51 godinaZEMLJA: Iran
Nigel Waldron / SplashNews.com / Splash / Profimedia

Mohammadi je 2023. godine dobila Nobelovu nagradu za mir “zbog svoje borbe protiv ugnjetavanja žena u Iranu i borbe za promoviranje ljudskih prava i sloboda za sve.” Ona je 19. žena dobitnica ove nagrade i peta osoba koja je nagradu dobila dok je bila u pritvoru. Mohammadi je u posljednje 22 godine uhićena čak 13 puta i osuđena na ukupno 31 godinu zatvora i 154 udarca bičem. Veliki dio posljednja dva desetljeća provela je u zatvoru zbog borbe za ljudska prava u Iranu. Ona je također bila jedna od naistaknutijih pojedinaca tijekom prosvjeda u Iranu izazvanih smrću Mahse Amini 2022. godine.

Originalni članak uredili: Maggie McGrath, Jemima Denham, Victoria Kempter, Caroline Howard, Forbes
Link: 50 Over 50: Europe, Middle East And Africa 2024
(Prevela: Nataša Belančić)