Cepelinasta letjelica dolazi u pomoć planetu i ljudima sa slabim internetskim signalom
Srebrna svemirska letjelica u obliku cepelina napunjena helijem mogla bi poboljšati dostupnost interneta u svijetu
Letjelicu je razvila tvrtka Sceye i nazvala je Sceye HAPS (High Altitude Platform Station). Koristi solarnu energiju za navigaciju stratosferom i usmjeravanje brzog interneta na stanovništvo u udaljenim dijelovima svijeta.
Svatko se može spojiti na njega i to može učiniti izravno, svojim pametnim telefonom, tabletom ili drugim uređajem neovisno o tome na kojoj je lokaciji. Ovaj zrakoplov nema posadu, a dugačak je 65 metara. Polijeće okomito i kreće se na visinama između 18.300 i 19.800 metara.
Danju ga napajaju solarni paneli, a noću baterije.
U ovom trenutku može plutati mjesecima između servisnih intervala i osim što može usmjeriti internet u udaljene kutke planeta, može poslužiti i u druge korisne svrhe. Kako se navodi na internetskoj stranici tvrtke, letjelica može dostaviti fotografije planeta u stvarnom vremenu.
Također može nositi senzore koji prate emisije štetnih plinova iz proizvodnih pogona (također u stvarnom vremenu), kao i nadzirati brodove koji su u nevolji ili se bave ilegalnim aktivnostima. U stanju je otkriti i izbijanje šumskih požara ili drugih prirodnih katastrofa.
Trenutno je dio projekta koji se provodi u Novom Meksiku, SAD, gdje konzorcij telekomunikacijskih kompanija pokušava omogućiti univerzalni širokopojasni pristup internetu američkoj Navajo zajednici.
Sudjeluje i u petogodišnjem istraživanju američke Agencije za zaštitu okoliša čiji je cilj praćenje i mjerenje emisije metana.