Matična tvrtka TikToka potiho je pokrenula četiri AI aplikacije koje pokreće GPT
Internetske stranice i uvjeti za nove aplikacije Cici AI, ChitChop, Coze i BagelBell nigdje ne navode kako je aplikacije izradila tvrtka ByteDance.
Kineska matična kompanija TikToka, ByteDance, potiho je pokrenula čak četiri nove aplikacije za generativnu umjetnu inteligenciju izvan Kine, saznaje Forbes. Zovu se Cici AI, Coze, ChitChop i BagelBell; sve četiri su pokrenute unutar posljednja tri mjeseca, a dosad su sve zajedno preuzete nekoliko milijuna puta.
Cici AI, ChitChop i Coze su platforme za stvaranje botova koje korisnicima omogućavaju da izrađuju i dijele vlastite chatbotove. BagelBell pak generira radnju i tekst izmišljenih priča koje se mijenjaju ovisno o izborima korisnika. Ipak, ByteDance nije izgradio velike jezične modele koji pokreću ove platforme. Umjesto toga, aplikacije se oslanjaju na GPT tehnologiju tvrtke OpenAI, do koje je kineska tvrtka došla licencom za Microsoft Azure, kaže glasnogovornica ByteDancea Jodi Seth.
Nigdje na stranicama aplikacija, kao ni u uvjetima korištenja, ne spominje se ByteDance. Forbes je u ovom članku po prvi put izvijestio o tome da je upravo ta tvrtka vlasnik aplikacija. Tri aplikacije vodi Spring, nova tvrtka-kćer ByteDancea, dok četvrtu vodi Poligon, tvrtka-kćer ByteDancea koja je za svoju matičnu kompaniju u prošlosti objavljivala erotične web romane i videoigre.
Cici i ChitChop uglavnom su fokusirani na zabavu, nudeći botove temeljene na likovima iz fikcije ili romantičnim partnerima, dok Coze nudi botove čija je svrha pojednostaviti radne zadatke. Zasad je Cici najpopularnija među četiri aplikacije: preuzeta je preko 10 milijuna puta, pokazuje Googleova trgovina Play.
U kombinaciji s ByteDanceovim pokretanjem AI alata za generiranje kratkih videozapisa i navodnih pokušaja izgradnje generatora AI slika sličnih Midjourneyu i Dall-E-ju, čini se kako su ove aplikacije dio napora ByteDancea da uđe u natjecanje u sektoru generativne umjetne inteligencije. Facebook je prošlog rujna pokrenuo vlastitu liniju chatbotova temeljenima na slavnim osobama, a Snap je u travnju AI chatbota uklopio u Snapchat. Praktički svaki tech gigant radi na razvoju vlastite ponude generativne umjetne inteligencije: zahvaljujući 10 milijardi dolara vrijednom partnerstvu s OpenAI-jem, Microsoft gradi AI asistente za mnoge svoje softverske alate, dok je Google pokrenuo novi jezični model Gemini koji je konkurencija GPT-4. Amazon integrira proizvode generativne umjetne inteligencije u svoje pametne zvučnike Alexa.
Trenutno je u SAD-u dostupna samo jedna od četiri nove aplikacije ByteDancea, i to Coze, dok nijedna nije dostupna u Europskoj uniji. Za tech gigante je uobičajena praksa najprije proizvode testirati na manjim tržištima sa slabijim nadzorom regulatora prije nego se prošire na SAD i EU. Upitana o planovima ByteDancea za ove aplikacije, Seth ih je opisala kao “još uvijek u testnoj fazi” i odbila podijeliti dodatne detalje. Nejasno je hoće li se – i mogu li se – ove aplikacije integrirati u TikTok, iako je ranije ove godine ByteDance testirao integriranje AI chatbota imena Tako u TikTokovu aplikaciju.
Testiranje tržišta
ByteDance ima povijest čestog pokretanja testnih aplikacija, a potom gašenja svih onih koje ne postanu popularne. Prije nego je u SAD donio TikTok, kompanija je pokrenula (a potom i ugasila) aplikaciju za triviju i za duhovite GIF-ove, kao i aplikaciju koja služi kao agregator vijesti. Ponuda njihovih proizvoda diljem svijeta konstantno se mijenja i raste: trenutno u Africi nude konkurenciju WhatsAppu, u jugoistočnoj Aziji imaju konkurenta Spotifyju, a nedavno je u Brazilu ugašen konkurent Twittera.
Iako su ove četiri aplikacije za generativnu umjetnu inteligenciju fokusirane na međunarodna tržišta ove tvrtke iz Pekinga, ByteDance je također predstavio slične aplikacije i u Kini. Jedan primjer je AI chatbot Dou Bao koji je predstavljen prošlog kolovoza, nakon što je tvrtka osigurala dozvolu vlade. Kineski regulatori zahtijevaju da svi chatbotovi u Kini “slijede ključne socijalističke vrijednosti” kineskih vlasti, što često znači da moraju biti u skladu s vladinim uredbama za cenzuru.
Ne iznenađuje da ByteDance pokreće aplikacije generativne umjetne inteligencije u zemljama zapada, pogotovo ako se uzme u obzir nedavni boom potražnje za botovima i veliki uspjeh koji je tvrtka ostvarila s TikTokom. Ipak, ovaj potez mogao bi izazvati dodatni nadzor regulatora koji su već sad zabrinuti da bi kineska vlada mogla pritisnuti zaposlenike ByteDancea i prisiliti ih da prikupljaju privatne informacije o strancima ili koristiti kontrolu kompanije nad sadržajem na platformama kako bi korisnicima servirala prokineske poruke. Ljudi često s botovima dijele osjetljive osobne informacije, što ih čini potencijalno bogatim izvorom vrijednih podataka, a botovi su poznati po tome što ne znaju “objasniti” zašto daju odgovore koje daju, što ih čini potencijalno efikasnim alatom za prikriveni utjecaj.
Pitanja zaštite privatnosti
Sve četiri aplikacije imaju politiku privatnosti u kojoj se navodi kako one mogu dijeliti informacije korisnika s “drugim subjektima u našoj korporaciji.” Glasnogovornica ByteDancea potvrdila je kako bi korisničkim podacima s ovih aplikacijama mogli moći pristupiti zaposlenici ByteDancea u Kini, ovisno o pristupnoj kontroli i procesima suglasnosti u tvrtci.
U testnim razgovorima, Coze i ChitChop nudili su solidne opise masakra na trgu Tiananmen 1989. godine, kao i drugih tema koje kineska vlada često cenzurira. Ipak, botovi su često imali problema s (neideološkim) “halucinacijama.” Budući da BagelBell kreira izmišljene priče, Forbes nije testirao njegovo znanje povijesti, ali ga jest zatražio da kreira priču o kineskom predsjedniku Xi Jinpingu koji se na cvjetnoj livadi druži s Winnijem Poohom. Aplikacija je to i učinila.
Kada je Forbes pokušao kreirati korisnički račun za kreiranje aplikacije Cici, koja je dizajnirana da izgleda identično Dou Bau, aplikacija se u nekoliko navrata rušila i Forbes joj nije mogao uspješno pristupiti.
Regulatori također izražavaju zabrinutost da bi kineska vlada mogla koristiti umjetnu inteligenciju za krađu intelektualnog vlasništva stranih kompanija. U prosincu je The Verge izvijestio kako je ByteDance koristio velike jezične modele OpenAI-ja kako bi kreirao vlastiti konkrentski model, što je jasno kršenj uvjeta korištenja OpenAI-ja. OpenAI je nakon tog izvješća ByteDanceu zabranio pristup svom sučelju za programiranje aplikacija.
Glasnogovornica ByteDancea rekla je kako tvrtka OpenAi koristi putem licence za Microsoft Azure, čime dobivaju pristup GPT-ju, dok OpenAI nije do objave članka odgovorio na upit za komentar.
Autor originalnog članka: Emily Baker-White, Forbes
Link: TikTok Owner ByteDance Quietly Launched 4 Generative AI Apps Powered By OpenAI’s GPT
(Prevela: Nataša Belančić)